Zdjęcie: materiały TVP Rzeszów

Po ponad rocznych poszukiwaniach, miasto znalazło w końcu projektanta przebudowy skrzyżowania ulic Warszawskiej i Borowej w Rzeszowie. Bezpieczeństwo na skrzyżowaniu mają poprawić rogatki. 

To właśnie na przejeździe kolejowym przy skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Borowej zginęła trójka młodych ludzi: dwie 19-latki i 27-letni mężczyzna. Do wypadku doszło pod koniec 2018 roku, kierowca volkswagena passata wjechał pod rozpędzony szynobus. 

Po tragedii policja rekomendowała montaż rogatek. Państwowa Komisja Badań Wypadków Kolejowych uznała, że lepiej będzie całkowicie zamknąć przejazd dla samochodów i zostawić go tylko dla pieszych. Na to nie było jednak zgody właścicieli okolicznych firm.

W marcu 2019 r. miasto przedstawiło koncepcję przebudowy skrzyżowania: na Warszawskiej nawrotka i dodatkowy prawoskręt dla zjeżdżających w kierunku przejazdu kolejowego oraz pas do włączania się do ruchu dla aut wjeżdżających na Warszawską.

W 2022 roku miasto zaczęło szukać projektanta przebudowy skrzyżowani. Na inwestycję przewidywało wówczas 300 tys. zł, do przetargu jednak nikt się nie zgłosił, postępowanie unieważniono. Wiosną tego roku przetarg powtórzono. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Przetarg tym razem udało się rozstrzygnąć, wygrała go firma z Rzeszowa. Będzie miała 15 miesięcy na przygotowanie projektu przebudowy skrzyżowania ulic Warszawskiej i Borowej wraz z rozbudową przejazdu kolejowo-drogowego.

Jak poinformował Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa, inwestycja obejmie rozbudowę dróg o łącznej długości ok. 541 metrów, w tym dobudowę dodatkowych pasów ruchu na skrzyżowaniu wzdłuż ul. Warszawskiej oraz m.in. rozbudowę odcinka ul. Borowej.

Ponadto zostanie wymieniona istniejąca konstrukcja nawierzchni części ul. Borowej, rozbudowany przejazd kolejowo-drogowy. W planach jest także montaż rogatek, budowa i rozbudowa oświetlenia ulicznego. Miasto za dokumentację zapłaci blisko 450 tys. zł. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama