Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Solaris wygrał przetarg na dostawę dla Rzeszowa sześciu kolejnych autobusów elektrycznych. Na ulice miasta mają wyjechać za około pół roku. 

Pierwotny plan zakładał, że miasto kupi 6 autobusów, ale napędzanych gazem CNG. Ceny tego paliwa jednak bardzo wzrosły. W styczniu 2021 r. metr sześcienny gazu kosztował 1,90 zł, w ostatnich miesiącach 2022 roku cena wzrosła do 13,71 zł.

– W Rzeszowie z 224 autobusów, 117 zasilanych jest gazem. Koszt pokonania 100 km przez gazowy pojazd wzrósł z ok. 118 do ponad 850 zł – podawał w drugiej połowie września ratusz, gdy tłumaczył 25-procentowe podwyżki cen biletów od 1 listopada br

Z powodu rosnących cen gazu, władze miasta zdecydowały, że zamiast sześciu autobusów gazowych, kupią pojazdy elektryczne. Ceny prądu też idą w górę, ale to właśnie ceny gazu najbardziej nadwyrężają miejski budżet i podnoszą koszty miejskiej komunikacji. 

Do kupna sześciu kolejnych autobusów dołoży się Unia Europejska. Do ogłoszonego przez miasto przetargu złożono dwie oferty: od firmy Solaris Bus&Coach – 20 661 786 zł, i ARP E-Vehicles – 21 033 000. Miasto wybrało ofertę Solarisa. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Pojazdy dotrą do Rzeszowa w ciągu 26 tygodni od daty podpisania umowy – poinformował Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. 

Autobusy niskopodłogowe pomieszczą min. 50 osób (20 na miejscach siedzących). Będą wyposażone m.in. w klimatyzację, elektroniczne tablice, monitoring, system zliczania pasażerów, biletomaty. Miasto kupi także sześć ładowarek stacjonarnych.

Urzędnicy zapowiadają, że miasto wkrótce podpisze umowę z firmą Solaris. 

oprac. (ram)

redakcja@rzesz-news.pl

Reklama