Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie wprowadza kolejne oszczędności. W soboty na ulicach stolicy województwa będzie mniej autobusów linii „18” i „19”. 

O zmianach w rozkładzie jazdy najpopularniejszych linii, obsługiwanych przez rzeszowskie MPK, informowaliśmy kilka dni temu. Od 1 lutego wchodzi w życie nowy rozkład jazdy dla linii 0A i 0B, 18 i 19 oraz 59.

W przypadku czterech pierwszych linii, zmiany dotyczą liczby połączeń w soboty i niedziele. Linie „koła” w soboty będą kursowały, jak w niedziele – co 30 minut, a nie tak jak dotychczas, co ponad 20 minut. Z sobotnich rozkładów wypada po 10 kursów 0A i 0B.

Jak się okazuje, w przypadku linii 18 i 19 pasażerowie też muszą się liczyć z cięciami w soboty. Obecnie w soboty kursów „osiemnastki” jest 100, od 4 lutego będzie o 20 mniej. Podobnie będzie przy „dziewiętnastce” – z 99 sobotnich kursów także wypada 20. 

Na niektórych odcinkach trasy „koła”, 18 i 19 się pokrywają. – Autobusy jeździły stadami. Nagle, na jednym przystanku w tym samym czasie zatrzymywały się cztery autobusy – mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. 

Teraz, mimo cięć, ma się to zmienić. Chodzi o zapewnienie płynności przejazdów na najpopularniejszych liniach miejskich autobusów, aby pomiędzy poszczególnymi kursami nie było zbyt dużych dziur. Tam, gdzie nie będzie „koła”, pojedzie np. „osiemnastka”.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Cięcia kursów 18 i 19, czego miasto nie ukrywa, to także skutek ogromnego wzrostu cen paliw oraz mniejszych dochodów samorządu, które są związane z polityką rządu, a dokładnie zmianami podatkowymi w „Polskim ładzie”.

– Straty idą w dziesiątki, jak nie setki milionów złotych – słyszymy w magistracie. 

Liniom 18 i 19 do niedzielnego i świątecznego rozkładu jazdy zostaną dodane po dwa kursy. Od 5 lutego kursów 18 będzie 70, 19 będzie miała 72 kursy. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama