Reprezentacja Polski pokonała w Mielcu Maltę w pierwszym meczu turnieju kwalifikacyjnego do Mistrzostw Europy U19. W innym rozgrywanym tego dnia w Mielcu meczu Turcja rozbiła Gibraltar 7:0.

Piłka reprezentacyjna po kilku latach powróciła na stadion, gdzie na co dzień swoje mecze rozgrywa Stal Mielec. Wywołało to duże zainteresowanie kibiców w mieście, bo ponad pół tysiąca osób oglądało mecz Turcji z Gibraltarem, a gdy zabrzmiał pierwszy gwizdek spotkania Polska – Malta, na trybunach siedziało ponad pięć tysięcy widzów.

Stroną dominującą była Polska

Po zmianie stron obraz gry się nie zmienił. Stroną dominującą była nadal Polska, a golem potwierdziła to nieco szybciej, bo w 59. minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Karola Borysa do bramki rywali trafił Igor Orlikowski.

Minęło trzy minuty i stadion w Mielcu ponownie ryknął z radości. Wprowadzony na boisko w przerwie Krzysztof Kolanko podał do Daniela Mikołajewskiego, a piłkarz Zagłębia Lubin mógł za chwilę cieszyć się z hat-tricka.

Polacy rozkręcili się na dobre w końcówce, a szczególnie zmiennicy. Najpierw w 82. minucie na 5:0 podwyższył Alan Rybak, a w 86. minucie szóstego gola dla biało-czerwonych zdobył Kacper Nowakowski.

Polska – Malta 6:0 (2:0)

1:0 Daniel Mikołajewski 30, 2:0 Daniel Mikołajewski 45. 3:0 Igor Orlikowski 59, 4:0 Daniel Mikołajewski 62, 5:0 Alan Rybak 82, 6:0 Kacper Nowakowski 86.

Polska: Miłosz Piekutowski – Dominik Szala, Igor Orlikowski, Michał Gurgul (67 Kacper Potulski), Maksymilian Sznaucner, Filip Rózga (46 Krzysztof Kolanko), Karol Borys, Daniel Mikołajewski (67 Patryk Paryzek), Krzysztof Kurowski, Jan Faberski (67 Alan Rybak), Eryk Grzywacz (76 Kacper Nowakowski). Trener Wojciech Kobeszko.

Malta: James Sissons – Nic Briffa, Lucas Okeke (73 L. Delicata), Aiden Zammit, Nicholas Agius, Benjamin Cassar (46 Thomas Melillo), Jake Azzopardi, Kydin Hili (46 Peter Ohaka Jr), Deisler Agius, Shelom Magri, Kai Giyan Bartolo (64 Keyon Ewurum). Trener Paul Gatt.

Sędziowali: Granit Maqedonci oraz Simon Kristensson (obaj Szwecja), Michele Seeldraeyers i Jasper Vergoote (obaj Belgia).

Żółte kartki: Zammit, Okeke.

Turcja – Gibraltar 7:0 (4:0)

1:0 Akcicek 14, 2:0 Dilek 24, 3:0 Vural 37, 4:0 Gurpuz 46, 5:0 Dilek 48, 6:0 Gurpuuz 55, 7:0 Usluoglu 69.

TURCJA: Onuralp Çevikkan – Berkay Karaca, Yusuf Akçiçek, Taylan Utku Aydın, Yalın Dilek (60 Usluoglu), Gökdeniz Gürpüz (77 Kayaarasi), Hamza Güreler (60 Cetin), İsak Vural (46 Yildiz), Emirhan Arkutcu, Efe Akman (46 Ingenc), Doğanay Avcı. Trener Sabri Sarioglu.

GIBRALTAR: Michael Charvetto – Joachim Ostheider (55 Achhoud), Jay Coombes, Tayler Carrington, Javan Peacock, Amos Federico (55 Mauro), Javier Martinez (66 Chipolina), Leon Mason (66 A Hancock), Anthony Avellano, Kaleem Smith (79 K Gonzalez), Tristan Holden. Trener: Scott Wiseman.

Sędziowali: Miloš Gigovic (Bośnia i Harcegowina) oraz Amer Macić (Bośnia i Harcegowina), Maciej Kosarzecki (Polska) i Mateusz Piszczelok (Polska).

(oprac. Red/ Łukasz Pado Podkarpacki ZPN)