Zdjęcie: Biuro Projektowe Ito z Krakowa
Reklama

Ponad 300 mieszkańców podpisało petycję sprzeciwu pod planem budowy w Rzeszowie krytego lodowiska na osiedlu Drabinianka. Wolą, by powstało na działkach przy ulicy Witosa.

Kryte lodowisko, to temat-bumerang, który co jakiś czas pojawia się w mediach, szczególnie po 2016 roku, gdy zburzono lodowisko Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Miasto wówczas liczyło, że kryta ślizgawka powstanie w centrum Res-Vita przy skrzyżowaniu al. Witosa i ul. Wyspiańskiego. Dziś już wiemy, że nic z tego nie wyszło, a ratusz obecnie wciąż procesuje się z Res-Vitą o zwrot działek, które wcześniej firmie zostały przekazane w wieczyste użytkowanie.

Dlatego jeszcze początkiem 2017 roku miasto ogłosiło, że będzie budowało kryte lodowisko na os. Drabinianka w rejonie ul. Zielonej i ul. Granicznej o wymiarach 60 m na 30 m – płyta, 60 m na 45 m.

Ratusz na początku br. obiecywał, że do wiosny będzie gotowy projekt inwestycji, a na wakacjach ogłoszą przetarg na wybór wykonawcy. Okazuje się, że póki co gotowa jest jedynie koncepcja krytego lodowiska. Dlaczego nie ma jeszcze dokumentacji?

– Wykonawca koncepcji był dość nieudolny. Nie spodziewaliśmy się, że koncepcja zajmie aż tak dużo czasu. Dopiero teraz przystępujemy do wykonania dokumentacji z pozwoleniem na budowę. Ma ona być gotowa na wiosnę 2019 roku. W połowie przyszłego roku chcemy ogłosić przetarg na wykonawcę – wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Realizacja inwestycji ma potrwać około dwóch lat. Ze wstępnych szacunków wynika, że miasto za budowę krytego lodowiska zapłaci około 7 mln zł.

Zdjęcie: Biuro Projektowe Ito z Krakowa

Przedłużające się procedury wykorzystują mieszkańcy Drabinianki, którzy nie chcą krytego lodowiska na ich osiedlu, o czym kolejny raz podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa wspomniała Jolanta Kaźmierczak, szefowa klubu PO.

– Ponad 300 mieszkańców podpisało się pod petycją o zmianę lokalizacji tej inwestycji – mówiła Kaźmierczak. – Proponujemy, by kryte lodowisko powstało w innej części Rzeszowa – przy al. Witosa, która jest lepiej skomunikowana, a mieszkańcy są przyzwyczajeni do tego, że tam kiedyś było już lodowisko – dodaje radna PO.

A co na to ratusz? Póki co, nie mówi temu pomysłowi  „nie”. – Obecnie sprawdzamy, czy to jest w ogóle możliwe, czy np. działka jest wystarczająco duża, aby przenieść tam tę inwestycję – wyjaśnia Maciej Chłodnicki.

Na działkach, które miasto zamierza odzyskać od Res-Vity, Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, widział m.in. Centrum Nauki „Łukasiewicz”, czy nową szkołę muzyczną.  Dziś wiemy, że pierwszy wariant nie wchodzi już w grę, bo „Łukasiewicz” ma zostać wybudowany w Jasionce.

A co z drugim pomysłem? – W Rzeszowie jest jeszcze kilka innych miejsc, w których mogłaby powstać szkoła muzyczna – dodaje Chłodnicki.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

35 KOMENTARZE

 1. Z tobołkiem, to ty z rodziną do Rzeszowa przyszedłeś,gdzie mieszkanie z ubóstwa dostałeś.Nie twoja sprawa,co na mojej działce będzie.Może i szklane tarasy,ale za to kasa o której ty zawistny człowieczku możesz tylko pomarzyć…..Co ty masz za obsesję do kościoła,lecz się człowieku …

 2. Panie prezydencie budować budować i nie patrzeć na garstkę samolubów. Podpisało się 300 osób a obiekt posłuży tysiącom. U nas już wszędzie protestują i przeciwni wszystkiemu. To do niczego dobrego nie prowadzi. Trzeba twardo obstawiać przy rozwoju i nie słuchać baranów którym się wydaje że mogą decydować o cudzej własności.

 3. Na wsi bym zamieszkał, ale nie tam, resztki starej wioski a naokoło bloki, ni to wieś, ni miasto, taki skansen, za 5 lat zawiążesz tobołek i w drogę, na twoim podwórku postawią bloki, podpisy to wiesz… chyba na składkę parafialną 😉

 4. maniek.Aaaa..z blokowiska?Widać że często tam rowerkiem jedziesz,a piana z zazdrości z buzi płynie.Nigdy tam nie zamieszkasz,bo cię na to, po prostu nie stać.Zazdrość ci d…ę ściska ale dobre wychowanie wynosi się z domu,ale tobie tego brak.Pogadanki z tobą nie mają sensu,żal mi ciebie zawistny mały człowieczku.

 5. Jeżeli mieszkańcy nie chcą lodowiska to powinno na tej miejskiej działce powstać coś co posłuży wszystkich a brakuje takiego obiektu w mieście wojewódzkim.

  Dom leczenia uzależnień alkoholowych i narkotykowych w tym chorych na Aids/Hiv Monaru.
  Albo chociaż wieżowiec z programu MIESZKANIE+

 6. Ja bym na Witosa zbidował aquapark z atrakcjami dla najmłodszych, lodowisko, ma tam być stadion lekkoatletyczny wiec do tego wszystkiego przyda się duży parking(wielopoziomowy) resztą zajmie się komunikacja bo jest sporo połączeń, rodzina przyjeżdżając jednym samochodem może się podzielić i korzystać odrazu z kilku atrakcji na raz z jednego samochodu a nie wszystko porozrzucane po mieście

 7. Mieszkaniec Drabinianki Panie Prezydencie Budowac Budowac Budowac my rodowici mieszkancy naszego miasta nigdy sie nie poddajemy bardzo dobry pomysl tylko szybko protesty zawsze byly lodowisko to dla tego najstarszego osiedla w miescie I Ratusz wielka szansa pozdrawiam

 8. Aaaa z Drabinianki? Jak to mówią… ale wieś z człowieka nigdy. Lepiej zbierz podpisy na budowę remizy, a potem raz w miesiącu po niedzielnej mszy urządzaj pogadanki na temat dobrego wychowania, przyda się, zwłaszcza tobie.

 9. No faktycznie ta trybuna na 300 miejsc to faktycznie rewelacja innowacyjna jak na 200.000 metropolie no może temu projektantowi sie zera pomyliły i jednego nie domalował albo to celowe rozwiązanie – bo za chwile znowu bedzie kreski rusował i zrobi nowy projekt rozbudowy lodowiska kase zagarnie odpowiednią
  a inwestor bedzie sie srał z rozbudową całe lata tak jak to jest obecnie z halą na podpromiu ; O !

 10. Nn fajnie wszystko cacy tylko zapomniano o jednym ;
  Czy jest plac na co najmniej 150-200 samochodów oraz odpowiednie poprowadzenie : wjazdu i wyjazdu
  Jak te warunki są spełnione to budować -nie marudzić i już tyczyć pod fundamenty ; O !

 11. Proponuję wybudować z 10 nowych wieżowców za Strugiem, wtedy problem korka zniknie, bo będzie całą dobę jeden ciąg samochodów się przesuwał jak kolejka za komuny.

 12. Tylko na Granicznej lodowisko,co myślą sobie mieszkańcy to ich prywatny folwark? Mieszkam akurat na Granicznej i na tym osiedlu nie ma żadnych atrakcji. Chyba że nowy kandydat na prezydenta ma jakieś ale.

 13. Bezsens i głupota. Argumenty dlaczego nie powinno się budować na Drabiniance?

  1 – Ta lokalizacja to 2 ogromne akademiki więc jest szansa że obiekt nie będzie stał pusty i na siebie zarobi.
  2 – jest to wartość dodana dla naszych uczelni i coś co może przyciągać studentów którzy wybiorą Rzeszów a nie np. Lublin czy Kielce.
  3 – w projekt już zainwestowano sporo czasu i pieniędzy publicznych.
  4 – mieszkańcy nie chcieli też w tym miejscu i kortów tenisowych „Czarnych” i akademików które stawiać chciała warszawska firma, nawet żłobek i dom komunalny były oprotestowane. Ratusz słuchając takich protestów otwiera puszkę Pandory i sam prosi się o kolejne takie protesty.
  5 – jeśli za chwilę ratusz poda nową lokalizację tamtejsi mieszkańcy oczywiście też będą przeciwni i też powstanie lista 🙂

  Moja rada BUDOWAĆ BUDOWAĆ I OLAĆ ICH CIEPLUTKIM CIEPLUSIM MOCZEM.

 14. Prędzej Politechnika zrealizuje swój projekt lodowiska i zdąży zgłosić drużynę do ligi hokejowej niż miasto zbuduje swoje dzieło z trybunami na – hahaha – 300 miejsc.
  Przewalanka ze zmianą miejsca budowy odsunie początek realizacji inwestycji na kolejne 3 lata. Jeśli nie więcej. Ta nieudolność aż boli.

 15. No nie „pismak” przedewszystkim ma myśleć trzy dni potem ma pisać 10 minut : aby wszystko było z sensem , wynikało jedno z drugiego wtedy Ten co czyta czyli Suweren zrozumie wszystko a nie bedzie myślał, dumał i sie zastanawiał czy to pisał fachowiec -profesjonalista czy debil ; O !

 16. Lepiej było by wybodowac basen kryty! z kilkoma atrakcjami dla dzieciaków a nie ze mieszkańcy Rzeszowa jeżdżą do Sokołowa i innych ościennych miast! Pozatym zamiast tyle kasy wyrzucać w tą malizne na Matuszczaka to za te same pieniądze śmiało można by było wybudować basen typu Sokołowskiego (kosztował on 14mln zl) plus dołożyć basen gl. 4m i skocznie i po temacie! I Panie Ferenc wybij sobie Pan z głowy budowe następnego odkrytego kompleksu wodnego z którego w całym roku mozna raptem korzystać 4miesiące!!!!

 17. kurcze , wprowadziłem sie niedawno na graniczna i tak sie cieszyłem ze bedzie lodowisko pod domem a tu masakra. Banda debili ma to w dupie. Domyslam sie ze to emeryci i renciści. Mam nadzieje ze powstanie.

 18. Pani Joanno, pisze pani o tym od 2 lat.
  Proszę mi wytłumaczyć, jak zamierza pani zmieścić płytę lodowiska w budynku o podanych wymiarach – „o wymiarach 60 m na 30 m – płyta, 60 m na 45 m”
  Metoda „kopiuj wklej” działa o ile się myśli co i gdzie się wkleja.

Comments are closed.