wislokostrada-budowa-sierpien-2024
Zdjęcie ilustracyjne: Grzegorz Bukała / UM Rzeszów
Reklama

W 2024 r. złożono niemal 5 tys. wniosków dotyczących wydania lub przedłużenia zezwolenia na pracę dla cudzoziemców. To o niemal 800 wniosków więcej niż w 2023 r. Najczęściej wnioski dotyczyły zatrudnienia obywateli Kolumbii.

Odmówiono 437 razy

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego Bartosz Gubernat, średni czas rozpatrywania wniosku złożonego przez pracodawcę wyniósł ok. 45 dni.

– Z ogólnej liczby złożonych przez pracodawców w ubiegłym roku 4965 wniosków wojewoda wydała 4027 zezwoleń na pracę – dodał.

W 2024 roku wojewoda podkarpacka 427 razy odmówiła wydania zezwolenia na pracę. Dla porównania w roku 2023 takich decyzji było 293.

Wnioski składane dla pozoru

Jak tłumaczył Gubernat, najczęściej decyzje odmowne wydawane były m.in., jeżeli wniosek o pracę został złożony dla pozoru.

– Odmowa następowała również wówczas, jeżeli zachodziło prawdopodobieństwo, że zezwolenie będzie wykorzystane przez cudzoziemca w celu innym niż wykonywanie pracy – podkreślił rzecznik.

Budownictwo i gastronomia

Cudzoziemcy na terenie województwa podkarpackiego, dla których pracodawcy występowali o wydanie zezwoleń na pracę, najczęściej byli zatrudniani w takich branżach jak przetwórstwo przemysłowe, budownictwo oraz hotelarstwo i gastronomia.

W regionie pracowali robotnicy przemysłowi, rzemieślnicy oraz operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń. Dużą grupę stanowili również pracownicy wykonujący proste prace oraz sprzedawcy.

Jak przekazał Gubernat, pracodawcy z regionu najchętniej zatrudniali obywateli Kolumbii, złożyli w sumie 1547 wniosków o wydanie decyzji na pracę dla obywateli tego kraju. Równie liczną grupę stanowili w ub.r. obywatele takich krajów jak Indie, Nepal i Filipiny. Na Podkarpaciu stopa bezrobocia na koniec listopada 2024 r. wynosiła 8,4 proc.

(oprac. red/PAP)

Czytaj więcej:

19 mln zł na dotacje wspierające rozpoczęcie działalności gospodarczej

Reklama