Są pieniądze na PCL
Zdjęcie: Materiały inwestora
Reklama

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu deklaruje zwiększenie finansowania budowy Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego w Rzeszowie.

W czwartek do Warszawy na rozmowy z prof. Piotrem Glińskim, szefem MKDzNiS, pojechali dwaj wiceprezydenci Rzeszowa – Marek Ustrobiński i Stanisław Sienko. W spotkaniu uczestniczyli także wiceminister sprawiedliwości i rzeszowski poseł PiS Marcin Warchoł oraz Aleksander Bentkowski, prezes Resovii. 

Na spotkaniu omawiano finansowanie budowy Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego, które ma powstać na bazie stadionu Resovii przy ulicy Wyspiańskiego. Przez ostatnie lata mówiło się, że inwestycja pochłonie 32 mln zł. Połowę pieniędzy miało dać Ministerstwo Sportu, drugą połowę miasto Rzeszów i samorząd wojewódzki (po 8 mln zł).  

Te szacunki są dzisiaj nieaktualne. Na styczniowej sesji Rady Miasta Rzeszowa wiceprezydent Marek Ustrobiński ujawnił, że budowa PCL może kosztować nawet 100 mln zł. Pieniądze, o których dotychczas się mówiło, wystarczą tylko na jedną trzecią obiektu, stąd zabiegi ratusza o pozyskanie brakującej kwoty, aby nie „odchudzać” projektu PCL. 

– Klimat jest dobry – mówi o czwartkowych rozmowach Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. – Minister Gliński zadeklarował zwiększenie finansowania inwestycji – do 50 procent. W przyszłym tygodniu wyślemy do ministerstwa zaktualizowany wniosek o dodatkowe wsparcie finansowe – zapowiada Chłodnicki. 

Projekt PCL podoba się ministerstwu, które uważa, że koncepcja inwestycji (przechodzi ostatnią fazę obróbki), powinna być realizowana w całości. Ratusz liczy także, że dotację zwiększy samorząd wojewódzki. Do tej pory była mowa o tym, że samorząd da 25 procent kosztów inwestycji, ale nie więcej niż 8 mln zł.    

– Planujemy do końca marca br. wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę PCL wraz z kompletem dokumentów – wyjaśnia Maciej Chłodnicki.  

Przy ul. Wyspiańskiego ma powstać m.in. kryta 6-torowa bieżnia licząca 330 metrów, bieżnie rozbiegowe czy strefa siłowni i fizjoterapii, a trybuny pomieszczą prawie 10 tysięcy kibiców. Plan zakłada, że PCL będzie wybudowane do końca 2022 roku. Realizacja inwestycji jest uzależniona od zapewnienia jej finansowania.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: