Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i ponad podstawowych z woj. podkarpackiego mogą wziąć udział w 5. edycji warsztatów teatralnych TEATR W SIECI/ NATENCZAS. Zgłoszenia do 9 września.
Pandemia może inspirować
Zgłoszenia do tegorocznej edycji przyjmowane będą do 9 września br. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Uczestników wybierze organizator.
Od początku projektu wzięło w nim udział ponad sto grup z całego Podkarpacia. Warsztaty prowadzi Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie a narodziły się w okresie najbardziej niesprzyjającym dla aktywności grupowych.
– Pomysł warsztatów TEATR W SIECI/ NATENCZAS zrodził się cztery lata temu podczas pierwszego lock-down’u i pandemii Covid-19 – mówi Marta Fortowska, sekretarz literacka rzeszowskiego teatru. – Ogromne zainteresowanie projektem ze strony uczniów i nauczycieli zdecydowało o jego kontynuacji w kolejnych latach – dodaje Fortowska.
Start w sieci, finał w teatrze
W programie, wzorem poprzednich edycji, zaplanowano warsztaty teatralne dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Warsztaty poprowadzą aktorzy, których wybierze rzeszowski teatr „Siemaszkowej”.
Na młodzież czeka seria warsztatów w formie online oraz spotkań z artystami na żywo, które odbędą się we wrześniu i przygotują ich do stworzenia etiud teatralnych.
Organizatorzy zapowiadają, że efekty prac warsztatowych zaprezentowane zostaną podczas finału projektu na deskach Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.
TEATR W SIECI / NATENCZAS
Projekt stworzony z myślą o szeroko pojętej integracji. Dzięki niemu inicjowana jest współpraca pomiędzy aktorami, również freelancerami, a szkołami z całego regionu podkarpackiego. Prowadzi to do aktywizacji młodzieży, daje możliwość rozwoju, poznawania rówieśników, a także zapoznania się z pracą i funkcjonowaniem teatru od kulis.
Wydarzenie realizowane jest w ramach Przestrzeni Sztuki Teatr, finansowanego ze środków ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. (PAP)
Regulamin i karta zgłoszeniowa
(red)