Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Zabytkowa kolekcja strojów i akcesoriów damskich miała być prezentowana w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie do końca maja. Jednak ze względu za duże zainteresowanie wystawę przedłużono. Można ją zobaczyć do końca sierpnia.

– Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających, dlatego mamy nadzieję, że więcej osób będzie miało okazję się z nią  zapoznać – informuje Karolina Pękala z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. – Liczymy zarówno na mieszkańców naszego miasta, jak i na turystów odwiedzających Rzeszów podczas weekendów i w czasie wakacji.

Wystawa będzie czynna do 28 sierpnia. W szklanych gablotach prezentowane są stylowe ubrania, ale również szykowne dodatki. Torebki, wachlarze, parasolki, obuwie, kompletne ubiory, elementy bielizny, peleryny, nakrycia głowy, drobne akcesoria oraz szkło toaletowe.

Eksponaty pochodzą głównie z Europy Zachodniej, m.in. Francji, znaczna część z
Paryża, Austrii, Anglii, Niemiec, Holandii, Belgii, Włoch i Czechosłowacji, a także Stanów Zjednoczonych oraz krajów Dalekiego Wschodu. 

Prezentowane na wystawie egzemplarze modowe powstały od połowy XIX stulecia aż do lat 50. XX wieku. Wyjątkiem jest wachlarz z końca XVIII wieku oraz torebki z lat 60. i 70. poprzedniej epoki. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Wystawa „Modowy luksus” odnosi się nie tylko do damskiego ubioru i wizerunku. Pokazuje także zmiany w estetyce ubioru, wywołanych transformacją kulturową oraz postępem technologicznym, na przestrzeni 100 lat, do połowy ubiegłego wieku.

– Zamożną kobietę zawsze identyfikował elegancki strój. Jednak w XIX wieku jej pozycja
społeczna, całkowicie zależna od mężczyzny, dominująca rola żony i matki powodowały, że kreacja podążająca za żurnalowymi trendami, podlegała ścisłym regułom obyczajowym,
uwarunkowanym społecznie – przypominają muzealnicy.

Stąd różnorodność strojów, szykownych dodatków, które dopełniały kreacji i spełniały wymogi „bon tonu”. Prezentowany w muzeum zbiór pochodzi z prywatnej kolekcji Hanny Szudzińskiej.

oprac. (la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama