Mural Tadeusza Nalepy odsłonięty! Już drugi w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

Ściana kamienicy przy ulicy Hetmańskiej w Rzeszowie została pokryta wizerunkiem Tadeusza Nalepy, założyciela zespołu Breakout.

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Mural został odsłonięty w sobotę po południu (16 września). W bloku nr 43 przy ulicy Hetmańskiej Tadeusz Nalepa mieszkał z rodziną w latach 1945-1955.

Pierwotnie na elewację bloku miało zostać przeniesione zdjęcie przedstawiające Nalepę z synem Piotrem – fotografia autorstwa Marka Karewicza z okładki płyty „Blues” Breakoutu. Mural miał namalować sanocki artysta street art Arkadiusz Andrejkow. 

4 dni malowania 

Plan jednak zmieniono, a projekt muralu stworzył znany plakacista Maciej „Święty” Święcicki”. Dzieło „Świętego” na ścianę z kolei przeniósł Michał Czerko, także znany twórca street art. Ściana kamienicy, na której powstał mural, ma ponad 200 m kw.

– Ściana została oczyszczona z glonów, następnie pokryta preparatem „anty glon” – opowiada nam Czerko, który potrzebował około 60 litrów farby fasadowej do namalowania wizerunku Tadeusza Nalepy. 

Pracę rozpoczął 6 września, samo przygotowania ściany trwało dwa dni, malowanie grafiki cztery dni. – Nie było trudnych elementów. Jestem bardzo zadowolony z pracy. Wyzwaniem było przeniesienie na duży format projektu, który nie był mój – podkreśla Michał Czerko.

– Udało się! Praca była bardzo przyjemnym doświadczeniem – dodaje twórca muralu.

Mural Tadeusza Nalepy odsłonięto przy okazji trwającego od czwartku do soboty (14-16 września) czternastej edycji Breakout Days Festiwal. Brał w tym udział m.in. władze Rzeszowa, syn nalepy – Piotr oraz jego brat – Czesław.

„Muzyczne murale”

To już drugi „muzyczny mural” przy ulicy Hetmańskiej. Pod koniec 2021 roku na ścianie bloku nr 16 artyści z warszawskiego Good Looking Studio namalowali postać Tomasza Stańki, nieżyjącego już światowej sławy trębacza, i też związanego z Rzeszowem. 

W Rzeszowie był już mural Tadeusza Nalepy, w 2016 roku na garażu Estrady Rzeszowskiej namalował go Arkadiusz Andrejkow. Od 2009 roku na ulicy 3 Maja stoi pomnik Nalepy, festiwal upamiętniający „ojca polskiego bluesa” odbywa się od kilkunastu lat. 

Tadeusz Nalepa urodził się w 1943 r. w Zgłobniu k. Rzeszowa. W 1965 r. założył Blackout, z którym pierwsze koncerty dawał w rzeszowskich lokalach. Zespół istniał do końca 1967 r.

Rok później Nalepa założył Breakout, z którym nagrał 10 płyt. Nalepa stworzył takie przeboje jak choćby „Kiedy byłem małym chłopcem”, czy „Gdybyś kochał, hej”, „Na drugim brzegu tęczy” albo „Poszłabym za Tobą”. Tadeusz Nalepa zmarł 4 marca 2007 roku.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama