Zdjęcie: Muzeum Zamek Łańcut
Reklama

W niedzielny wieczór łańcuckie Muzeum obchodziło 80-lecie powstania. Na uroczystej gali wyróżnionym pracownikom wręczono złote i srebrne medale za Długoletnią Służbę oraz odznaki honorowe Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Zaprezentowano także monetę okolicznościową z wizerunkiem łańcuckiego zamku.
Uczestnicy wydarzenia mieli okazję poznać historię Muzeum od początków jego powstania do czasów współczesnych. Prelekcję wygłosiła Edyta Kucaba-Łyszczek, kustosz, kierownik Działu Edukacji Muzeum-Zamek w Łańcucie.

Odznaczenia i medale

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w pracy zawodowej na rzecz Muzeum-Zamek w Łańcucie. Złote i srebrne medale za Długoletnią Służbę otrzymało 31 pracowników. Medale wręczyła Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul wraz z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego Władysławem Ortylem.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadał wyróżnienia honorowe za zasługi w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Wręczenia odznak Zasłużony dla Kultury Polskiej dokonał dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego dr Piotr Szpanowski. Odznaki honorowe otrzymało 10 pracowników Muzeum.

Zdjęcia: Muzeum Zamek w Łańcucie

Moneta okolicznościowa

W trakcie gali zaprezentowana została moneta okolicznościowa Narodowego Banku Polskiego o nominale 5 zł z serii „Odkryj Polskę” – „Zamek w Łańcucie”. Jest to 21. moneta wydana w tej serii przez bank centralny.

Seria upamiętnia ważne historyczne rocznice i postaci oraz ma na celu rozwijanie zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją. Na rewersie monety znajduje się wizerunek Zamku w Łańcucie.

Wydarzenie zakończył koncert Powróćmy jak za dawnych lat; Artyści Piwnicy Pod Baranami w koncercie piosenek międzywojennych.

Wspaniała rezydencja

Muzeum-Zamek w Łańcucie jedną z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce
Muzeum-Zamek w Łańcucie jest wymieniane w gronie najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w kraju. Ekspozycję zamku stanowią dzieła sztuki, oryginalne meble i kompletnie urządzone wnętrza, w tym stworzone przez mistrzów takich jak: Giovanni Battista Falconi, Christian Piotr Aigner, czy Fryderyk Bauman. Zamek otacza malowniczy park i ogrody – Włoski, Różany oraz byliniak.

W Stajniach i Wozowni znajduje się kolekcja pojazdów konnych po rodzinie Potockich. Ekspozycje muzealne stanowią także: Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego, znajdujące się w budynkach dawnej Oranżerii i dawnej Ujeżdżalni, Storczykarnia, Sztuka Cerkiewna oraz Historia Miasta.

W 2005 r. łańcucki zespół zamkowo-parkowy został wpisany na prestiżową listę Pomników Historii. Tylko w tym roku Muzeum otrzymało nagrodę w plebiscycie Cuda Polski, Certyfikat Regionalny Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej dla Najlepszego Produktu Turystycznego 2024 r. oraz znalazło się w gronie laureatów XXI Konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej na „Najlepszy Produkt Turystyczny 2024”.

(oprac. red)

Czytaj więcej:

Zamek w Łańcucie znalazł się na monetach

Reklama