6 muzycznych kolektywów oraz występ brytyjskiej grupy The Fratellis będzie można zobaczyć podczas dzisiejszego (26 czerwca) Koncertu Głównego Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie.
Koncerty duetów gwiazd są stałym elementem ESK. To unikalne połączenia muzyczne – powstałe ze zderzenia różnych kultur, tworzące świeżą i jedyną taką jakość wśród festiwali. Koncert Główny odbędzie się na Stadionie Miejskim przy ul. Hetmańskiej. Początek o godz. 20:00. Wstęp na stadion od godz. 18:30.
Jako pierwszy przed publicznością wystąpi kolektyw: Mama Selita i Sophie Villy (Gruzja). Później na scenie zobaczymy kolektywy: Kasia Kowalska & The Bambir (Armenia), Marika & ONUKA (Ukraina), Natalia Przybysz & Dakh Daughters (Ukraina), Patrycja Markowska & Tanita Tikaram (Niemcy), Iza Lach & The Airplane Boys (Kanada).
Gwiazdą wieczorem będzie The Fratellis, jeden z najpopularniejszych zespołów indierockowych z Wielkiej Brytanii, wpisujących się w nową falę brit-rocka. Koncert Brytyjczyków zaplanowany jest na godz. 23:00.
Mama Selita
Uchodzą za wschodzące gwiazdy polskiego rocka! Mają na swoim koncie dwie świetnie przyjęte płyty i kilkaset koncertów w Polsce i za granicą. Ostatni album zespołu, zatytułowany „Materialiści” ukazał się 6 października i od razu spotkał się z entuzjastyczną reakcją krytyków. Wydawnictwo promuje, m.in. utwór „Na pół”, który dotarł do pierwszych miejsc list przebojów i stał się numerem jeden wśród utworów pobieranych online.
Z niespotykanym wyczuciem łączą melodyjny rock z rapem.
Muzycy zaznaczyli już swoją obecność na takich scenach jak Przystanek Woodstock czy Hard Rock Challenge. Ostatnia impreza miała formę konkursu, w którym zdobyli pierwsze miejsce. Wystąpili na gali wręczenia Nagród Akademii Fonograficznej Fryderyki. Pokazali się także na legendarnym Square of Fame Wembley Arena w Londynie.
Sophie Villy
Okrzyknięta najbardziej charakterystyczną, wschodzącą gwiazdą piosenki w Gruzji. Sama pisze swoje teksty i komponuje. Jej debiutancka płyta “Dress” została nazwana “Ukraińskim Albumem roku” (Radio Comma). Sophie Villy przebojem zdobywa rynek europejski i amerykański.
Jej piosenka „Position” znalazła się wśród najczęściej odtwarzanych utworów jednej z najbardziej wpływowych niezależnych radiostacji w USA: KCRW oraz brytyjskim BBC2. W 2012 roku była headlinerem festiwalu Jackson Hole Fall Arts na Florydzie. W 2014 roku brytyjski The Guardian okrzyknął jej singiel “Connected” jednym z sześciu utworów na międzynarodowej liście, których trzeba posłuchać!
Otrzymała nagrodę w kategorii “Debiut Roku” w kaukaskim plebiscycie Phoenix Music Awards (2014). Współpracowała z Omarem Torrezem – gitarzystą Toma Waitsa, z którym koncertowała podczas swojej trasy po Ameryce w 2012 roku.
Znana z unikalnego stylu muzycznego – minimalistyczne aranżacje, dźwięki starych gitar i głęboki, soulowy tembr głosu. Swoją muzyką otwiera przed słuchaczami nowy świat pełen gracji i inteligencji, zanurzony w zakamarkach gruzińskiej kultury. Kompozycje Sophie Villy to najlepszy wyraz siły wschodniej muzyki.
Natalia Przybysz
Nazywana „polską Janis Joplin”. Jej muzyka to wybuchowa mieszanka funku, jazzu, soulu i bluesa oprawiona w rockowe ramy. Charakterystyczny, mocny głos Natalii doceniają najlepsi polscy muzycy i recenzenci.
Z siostrą Pauliną założyły zespół Sistars, który wkrótce okrzyknięto najlepszym polskim zespołem soul i R’n’B. Zdobyli 6 Fryderyków, SuperJedynkę, 3 nagrody 41. KFPP w Opolu, dwukrotnie MTV Music Award, ESKA Music Award i wiele innych. Występowali m.in. przed Jamiroquai’em i Princem.
Zespół zagwarantował jej przepustkę do ogólnopolskiej sławy. Po osiągnięciu szczytu popularności z zespołem i zdobyciu wszystkich możliwych polskich nagród muzycznych, postanowiła rozpocząć solową karierę. Do tej pory wydała już 4 albumy studyjne.
W sierpniu 2011 roku Natalia Przybysz supportowała Erykah Badu na jej koncercie w Warszawie.
Ostatni album Natalii pt. „Prąd” został bardzo gorąco przyjęty przez publiczność. Przypadł do gustu także krytykom, którzy jednogłośnie nazwali go „elektryzującym”. Według redaktorów portalu JazzSOUL jej trasa „Kozmic Blues” była jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych 2012 roku.
Dakh Daughters Band
Dakh Daughters Band Fot fot. Olga Zakrevska
Sensacyjne gwiazdy z Kijowa! Siedem pełnych wdzięku kobiet. Piętnaście instrumentów. Tajemnica siły tego zespołu to teatr, ponieważ wszystkie „Córki Dakh” są przede wszystkim profesjonalnymi aktorkami.
Pracują pod przewodnictwem kultowego reżysera Vlada Troickiego. Mimo krótkiego stażu, Dakh Daughters mają na koncie takie prestiżowe wyróżnienia jak: World Delegation Awards (Melbourne 2014) nominacje w 3 kategoriach: Best Group, Best in National Language i Players Choice; wygraną w kategoriach: Most Unique oraz Best Ukrainian Act.
Swój kunszt artystyczny prezentowały na festiwalach w kraju (Zakhid Festival, GogolFest i Festiwalu Filmów Niemych) i za granicą, m.in. we Francji, Rosji, Polsce, Wielkiej Brytanii. Po występie na festiwalu Eurosonic, irlandzki dziennik The Irish Times uwzględnił występ DD w zestawieniu 10 najważniejszych wydarzeń festiwalu.
Każdy ich utwór muzyczny jest mini-performancem. Najsłynniejszy to performance podczas protestów na Euromaidanie w grudniu 2013 r. Jego rewolucyjny wydźwięk ich koncertów stał się w Kijowie swoistym orężem w dążeniu do wolności.
Grają na instrumentach klasycznych tworząc etiudy w stworzonym przez siebie stylu „freak cabaret”, który wyraża pełną swobodę muzyczną, tekstową oraz formy. Minimalizm łączą z muzyką średniowiecza, które oprawiają w pełne pasji, folkowe ukraińskie instrumentarium.
Bazują na ponadczasowych tekstach takich klasyków jak William Shakespeare, Charles Bukowski czy Taras Shevchenko. Komedia, dramat, ironia, farsa, śmiech przez łzy, trwoga i nieposkromiona radość – na bazie ukraińskiego folkloru Dakh Daughters fundują widzom podróż przez cienką granicę skrajnych emocji. Awangardę mieszają z klasyką. Strach z ekscytacją. Folk z nowoczesnością.
IZA Lach
Iza Lach, fot. Pascal Kerouche
Niekwestionowana gwiazda – od takich słów rozpoczynają się recenzje twórczości Izy. Jako jedyna polska artystka podpisała kontrakt ze światowej sławy raperem – Snoop Doggiem, którego „oczarowała swoim głosem”.
– Debiutanckim albumem Iza zdobyła 3 nominacje do SuperJedynek (2009) w kategoriach: Debiut Roku, Przebój Roku i Płyta Roku – kompozycje i teksty do tej płyty napisała w wieku 16 lat, tytułową piosenkę „Już czas” napisała mając zaledwie 13 lat! Premiera drugiego albumu przyniosła jej nominacje do 2 Fryderyków (2011) w kategoriach: Album Roku Pop oraz Kompozytor Roku.
We wrześniu 2012 r. otrzymała nominację do nagrody MTV Europe Music Awards w kategorii Najlepszy Polski Wykonawca. -W 2012 r. otrzymała kolejne 2 nominacje do Fryderyka w kategorii Kompozytor Roku oraz Album Roku Pop.
Iza Lach jest finalistką plebiscytu Łódzka Płyta Roku 2014 – o jej obecność upominają się festiwale muzyczne z całego świata: Hamburgu (Reeperbahn Festival), Los Angeles (Culture Collide Festival) i Nowym Jorku (CMJ Music Festival).
W 2102 r. Iza wygrała konkurs na remix piosenki Snoop Dogga „Set It Off” pokonując kilkanaście tysięcy konkurentów z całego świata. Współpraca z raperem zaowocowała też wyprodukowanym przez niego albumem „Off the Wire” oraz nagraniem w Łodzi filmu z udziałem Snoopa i Izy w rolach głównych.
Iza do współpracy przy swoich płytach zaprasza największe, międzynarodowe sławy. Przy „Painkillerze” pracowała z gwiazdami kanadyjskiej sceny hip-hopowej The Airplane Boys oraz Soopafly’em – amerykańskim raperem, producentem muzycznym i muzykiem Snoop Dogga.
Dostała zaproszenie do corocznego, ekskluzywnego projektu 20before15 organizowanego przez Red Bull. Z uznaną amerykańską producentką TOKiMONSTA (mającą na koncie m.in. remiksy kawałków Justina Timberlake’a czy Kelly Clarkson) stworzyły wspólnie utwór „Pinching”, który nagrały w Los Angeles.
Piosenka Izy „Brand New Start” od 2013 r. pojawia się w czołówce amerykańskiego serialu „One Life to Live”.
Tha Airplane Boys
Duet będący jednym z największych odkryć muzycznych na kanadyjskiej scenie hip-hopowej ostatnich lat. Ich styl jest określany jako mieszanka hip-hopu, elektro, popu i jazzu.
To co wyraża ich muzyka, najpełniej określa portal I Luv Lola na swoim blogu: The Airplane Boys stanowią najidealniejsze odzwierciedlenie wielokulturowości i wybitnych talentów jakimi przesiąknięte jest Toronto. APB eksplodowali w przemysł muzyczny.
Duet poza występami na tak prestiżowych imprezach jak legendarna Coachella czy festiwal SXSW może pochwalić się wspólnymi trasami koncertowymi z takimi artystami jak Snoop Dogg i J.Cole. Tworzą muzykę, która będzie magnetyzująca także dla zagranicznych słuchaczy.
The Airplane Boys są objawieniem muzycznym w rodzimej Kanadzie. W 2011 r. swoim debiutanckim krążkiem „Where’ve You Been” i zachwycili krytyków najbardziej opiniotwórczych portali muzycznych i stacji telewizyjnych i od tamtej pory zdobywają coraz większą popularność poza granicami kraju.
Patrycja Markowska
Patrycja Markowska, fot. Mariusz Matkowski, Darek Kawka, Irek Kamieniak
Charakterna wokalistka o niepowtarzalnym głosie, który nie pozwoli nikomu przejść obok obojętnie.
Od samego początku swojej muzycznej działalności osiągała sukcesy! W ciągu 15 lat kariery na scenie, otrzymała wiele prestiżowych nagród m.in.: 1 nagrodę w konkursie Premiery 44. Konkursu Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz Nagrodę dziennikarzy; statuetkę Złotych Dziobów w kategorii Przebój roku; statuetkę Glamour w plebiscycie „Kobieta Roku Glamour”, statuetkę Eska Music Awards w kategorii Artystka roku.
Patrycja Markowska koncertuje w kraju jak również za granicą. Występowała przed takimi gwiazdami jak Lenny Kravitz , Nelly Furtado czy The Cranberries. Wydała 6 albumów studyjnych, z których ostatni, „Alter Ego” z 2013 roku pokrył się złotem, natomiast dwa poprzednie – „Świat się pomylił” (2007) i „Patrycja Markowska” (2010) – uzyskały status platynowej płyty.
Oprócz płyt długogrających wydała ponad dwadzieścia singli. Większość z nich dotarła na wysokie miejsca radiowych list przebojów.
Koncert Patrycji Markowskiej to niczym dobry film: zaskakuje zwrotami akcji, trzyma w napięciu, a ekscytacja przeplata się z melancholią. Wszystko za sprawą charyzmatycznych bohaterów, efektownych ujęć i znakomitej ścieżki dźwiękowej. Takie jest właśnie najnowsze wydawnictwo artystki – “Patrycja Markowska Na Żywo”. Koncert zarejestrowano w łódzkim klubie Wytwórnia. Premiera płytowa – 13 kwietnia 2015.
Tanita Tikaram
Tanita Tikaram- L.A 2011- fot. Sylvie Bardet
Kultowa artystka! Legendarna wokalistka, która sprzedała swoje płyty w multi-milionowych nakładach! Przebojem wdarła się na sceny Europy i świata ze swoim debiutanckim albumem „Ancient Heart”!
Autorka tekstów, kompozytorka oraz gitarzystka. Jej największe przeboje znają wszyscy! Single Tanity Tikaram osiągają wysokie notowania na światowych listach przebojów pozostając w świadomości odbiorców jako ponadczasowe hymny.
Wielokrotnie nominowana do tak prestiżowych nagród jak BRIT Awards (1989 – „Najlepsza wokalistka”, „Najlepszy singiel”) czy MTV Video Music Awards (1989 za teledysk „Twist in My Sobriety”).
Koncertowała na scenach Wielkiej Brytanii, Europy, Skandynawii i całego świata.
Swój pierwszy sukces osiągnęła mając zaledwie 19 lat wraz z wydaniem debiutanckiej płyty „Ancient Heart”, która sprzedała się w nakładzie ponad 5 milionów egzemplarzy na świecie, pokrywając się podwójną platyną w Wielkiej Brytanii. Album powstał przy współpracy z dwoma czołowymi producentami brytyjskimi – Rodem Argent i Peterem Van Hooke (Mike & The Mechanics). To właśnie z tej płyty pochodzą takie przeboje jak „Twist in My Sobriety” czy „Good Tradition”.
Każda nowa płyta Tanity Tikaram stanowi wielkie wydarzenie w świecie muzycznym, prezentując za każdym razem materiał na najwyższym poziomie przygotowany z muzykami światowej klasy.
Swój ostatni album „Can’t Go Back” artystka wydała w 2012 roku w Los Angeles – nagrywała go z największymi muzykami, którzy współpracowali m.in. z Robertem Plantem i BB Kingiem.
Tanita Tikaram zasłynęła swoim niepowtarzalnym, niskim głosem oraz dojrzałymi, poruszającymi i niezwykle poetyckimi tekstami. W swojej muzyce łączy to co najlepsze w takich gatunkach jak soul, pop oraz folk, w ostatnich latach czerpiąc również inspiracje z muzyki jazzowej.
Marika
MARIKA fot Kaśka Sawicka
Jedna z najbarwniejszych postaci polskiej sceny muzyki popularnej, wulkan energii i pozytywnego klimatu. Nazywana “polską królową dancehallu”. Jest jedną z najpopularniejszych artystek obracających się w klimatach rodem ze słonecznej Jamajki.
Marika na swoim koncie ma 6 albumów, w tym 4 solowe. Zagrała do tej pory ponad 300 koncertów zarówno w kraju, jak i za granicą. Została doceniona przez największe z gwiazd światowej muzyki supportując m.in. Erykah Badu, Wyclef Jeana, Missy Elliott, Seana Paula, Gentlemana czy Macy Gray.
Marika występowała na największych wydarzeniach muzycznych w Polsce, m.in. na TOPtrendy, Open’er Festival, Coke Live Music, Woodstock, czy Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
Muzyka Mariki nie daje się szufladkować! Potrafi niezwykle płynnie poruszać się pomiędzy różnorodnymi stylistykami: od reggae i dancehall po ragga, soul oraz nu-jazz.
ONUKA
Niezwykle oryginalny ukraiński duet, objawienie na rynku muzyki elektronicznej! Połączenie nowoczesnej elektroniki wraz z barwnymi inspiracjami tradycyjną muzyką ukraińską. Tutaj usłyszymy m.in. takie instrumenty ludowe jak: sopilka, bandura czy okaryna, wszystko to okraszone współczesnym, pieczołowicie dopracowanym brzmieniem.
Zespół został stworzony przez dwie wybitne osobowości ukraińskiej sceny muzycznej – ukraińskiego Jamiroquaia – Eugena Filatova (lidera ultrapopularnego zespołu The Maneken), oraz wokalistkę Tomato Jaws – Natę Zhizhchenko. Nazwa zespołu – ONUKA – po ukraińsku wnuczka – to hołd dla dziadka Naty, który był jednym z najznakomitszych mistrzów sztuki lutniczej na Ukrainie.
Okrzyknięci „nadzieją ukraińskiej muzyki synth-pop”, sukcesywnie zgarniają najważniejsze nagrody ukraińskiego przemysłu muzycznego. Ich debiutancki album został uznany za najlepszy album roku osiągając rekordową sprzedaż na ukraińskim iTunes, a portal „Cultprostir” przyznał im tytuł Debiut Roku. Jako jedyny ukraiński zespół wystąpili na Music Winter Conference 2010 (Sochi). Dzielili scenę z gwiazdami światowego formatu takimi jak Jamiroquai czy Lana del Rey.
Współpracują z największymi wytwórniami płytowymi, m.in. francuską Somekind Records. Zachwycają połączeniem delikatnej elektroniki z folklorem – bogatym brzmieniem instrumentów charakterystycznych dla tradycyjnej muzyki ludowej.
Kasia Kowalska
Kasia Kowalska fot. Michal Panszczyk
Tej postaci nikomu nie trzeba przedstawiać! Jedna z czołowych polskich wokalistek. Klasa sama w sobie. Obdarzona niezwykle charakterystycznym, potężnym głosem oraz charyzmatyczną osobowością.
W Polsce cieszy się niesłabnącą popularnością od lat 90. kiedy to szturmem wdarła się na rodzimą scenę muzyczną! Na swoim koncie ma 8 albumów studyjnych, kilkanaście singli, wyjątkową płytę “Ciechowski. Moja krew.” jak również udział w projektach: „Panny Wyklęte” w 2013 i „Panny Wyklęte: Wygnane” w 2014 roku.
Inspirująca indywidualistka od najwcześniejszych lat z uporem dążąca do realizacji postawionych sobie samej celów. Już jej debiutancka płyta „Gemini” z 1994 roku pokryła się potrójną platyną! Kolejne płyty artystki również osiągały wysokie notowania – w krótkim czasie zyskiwały status płyt złotych (2) i platynowych (4) do tej pory sprzedając się w nakładzie ponad 1,6mln płyt.
Wystąpiła w jednym z najbardziej prestiżowych obiektów koncertowych świata: O2 Arena w Londynie. Supportowała ikony światowej muzyki, m.in. Stinga, Boba Dylana czy Roberta Planta.
Kasia Kowalska jest laureatką trzech Fryderyków : Debiut Roku (1994) i Piosenka Roku (1995); Nagroda Publiczności (1998). Otrzymała sześć statuetek SuperJedynka w kategoriach: SuperArtysta (2011), Album Rock (2001,2003,2005), Artysta Roku (2009) i Wokalistka Roku (2010) oraz jedną nominację.
The Bambir
Jeden z najsłynniejszych zespołów z Armenii, wyróżniający się w swojej twórczości niestandardowymi inspiracjami i połączeniami klimatów. Grali na największych światowych scenach – między innymi w Moskwie, Paryżu, Los Angeles, Nowym Yorku czy Istambule. Ich muzyka to brawurowe połączenie progresywnego rocka z tradycyjnym folkiem oraz poezją.
Na ormiańskim rynku muzycznym osiągnęli już wszystko! Zachęceni ogromnym sukcesem odniesionym w rodzimej Armenii postanowili podbić również muzyczny rynek europejski. W 2012 r. zagrali w największych halach koncertowych Irlandii oraz zostali okrzyknięci „Najciężej pracującym zespołem” przez poczytny irlandzki State Magazine. Podczas występów odznaczają się niepochamowaną eksplozją energii na scenie, pozostawiając widzów głodnych kolejnych, energetycznych wrażeń muzycznych.
Ich trasy koncertowe odbywały się w Stanach Zjednoczonych, Azji i Europie.
The Fratellis
Jeden z najpopularniejszych zespołów indierockowych z Wielkiej Brytanii będzie gwiazdą tegorocznego Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie.
The Fratellis plasują się w notowaniach wśród takich zespołów jak Kaiser Chiefs, Arctic Monkeys, Franz Ferdinand czy Kasabian.
Okrzyknięci przez The New Musical Express najlepszym nowym zespołem w Wielkiej Brytanii. Zdobywcy BRIT Awards 2007 w kategorii „Przełom muzyczny”, 33rd Silver Clef Awards 2008 „Najlepszy brytyjski zespół” i European Border Breakers Awards 2008 w kategorii „Najlepszy zespół wychodzący poza granice: Zjednoczone Królestwo”.
The Fratellis wpisują się w nową falę brit-rocka ostatnich dwóch dekad.
Spektakularny sukces artyści odnieśli od razu po wydaniu debiutanckiego albumu Costello Music w 2006 roku, który zadebiutował na 2. miejscu UK Album Chart i utrzymywał się na liście przez 3 tygodnie. Płyta sprzedała się w ponadmilionowym nakładzie pokrywając się potrójną platyną.
The Fratellis grali na najbardziej prestiżowych festiwalach Wielkiej Brytanii: legendarnym Glastonbury, OXEGEN, T in the Park, NME’s Rock’n’Riot. Odbyli trasy koncertowe po Europie, Stanach Zjednoczonych, Australii i Azji. W USA otwierali koncerty The Police podczas obchodów 30 rocznicy założenia zespołu The Police Reunion Tour.
redakcja@rzeszow-news.pl