Funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej z podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej udało się zapobiec nielegalnego przewozu futra ze skóry kotka bengalskiego, czyli gatunku chronionego na mocy Konwencji Waszyngtońskiej. W tym roku na polsko-ukraińskich przejściach granicznych zostało udaremnionych kilkadziesiąt podobnych prób.
Kontrola w Korczowej
Funkcjonariusze znaleźli futro w trakcie kontroli samochodu osobowego, który wjeżdżał do Polski z Ukrainy przez przejście graniczne w Korczowej. Według ustaleń mundurowych, odzież została wykonana ze skóry kotka bengalskiego. Jest to gatunek chroniony na mocy Konwencji Waszyngtońskiej CITES. W naturalnym środowisku żyje w południowo-wschodniej Azji.
Kierujący pojazdem mężczyzna, nie posiadał zezwolenia, które pozwoliłoby mu na przewóz przez granicę gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów. W związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze zabezpieczyli futro. Dalsze czynności w tej sprawie poprowadzi Podkarpacki Urząd Celno- Skarbowy w Przemyślu.
To nie jedyny taki przypadek
W kończącym się już roku, na podkarpackich przejściach granicznych, miało miejsce kilkadziesiąt podobnych przypadków. W trakcie takich kontroli, mundurowi ze Służby Celno-Skarbowej wykryli ponad 5700 chronionych gatunków roślin i zwierząt.
W tym zbiorze znalazły się odzież i galanteria wykonane ze skór chronionych zwierząt, koralowce, wyroby z morsa, balsamy i leki zawierające wyciąg z pijawek i pławikonika, spreparowane ptaki. Przemytnicy próbowali nawet przewieźć przez granicę żywe okazy, w tym serwala sawannowego oraz egzotyczne papugi.
Czy można przewozić okazy CITES?
CITES, czyli Konwencja Waszyngtońska, skupia się na międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Głównym celem tej konwencji jest redukcja, a nawet całkowita eliminacja handlu okazami gatunków, których liczba lub stan wskazują, że niekontrolowane ich pozyskiwanie z naturalnego środowiska byłoby szkodliwe dla ich przetrwania.
Przywóz okazów CITES z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub na odwrót jest możliwy wyłącznie na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw. Takie dokumenty mogą zostać wydane przez odpowiednie organy administracyjne państw, z których okazy są wywożone lub przywożone.
Nielegalny przewóz przez granicę UE gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem, podlegającym karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
(MK)
Czytaj więcej:
Straż Graniczna udaremniła wywóz czterech kradzionych pojazdów z Polski