Fortepian, na którym Ignacy Jan Paderewski szlifował swój talent, zabrzmi w Łańcucie. Instrument należący do wybitnego pianisty Teodora Leszetyckiego powrócił do jego rodzinnego miasta po ponad 140 latach. Inauguracyjny koncert wykona prof. Hubert Rutkowski.
Wydarzenie odbędzie się 11 listopada o godzinie 18:00 w Sali Balowej Muzeum-Zamku w Łańcucie.
Program koncertu
Prof. Hubert Rutkowski, prezes Towarzystwa Muzycznego im. Teodora Leszetyckiego w Warszawie i wykładowca Hochschule für Musik und Theater Hamburg, rozpocznie wydarzenie prelekcją “Kim był Teodor Leszetycki?”. Następnie wykona utwory Leszetyckiego, w tym Balladę wenecką op. 39 nr 1 i sześć Medytacji op. 19. W programie znalazły się również kompozycje Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego.
Instrument z historią
Fortepian o numerze seryjnym 9.625 powstał w Wiedniu w 1882 roku. Należał do urodzonego w łańcuckim zamku Teodora Leszetyckiego, który wykształcił blisko 1200 pianistów. “Jeśli stałem się pianistą, to zawdzięczam to jemu” – tak o Leszetyckim mówił Ignacy Jan Paderewski, który przez pięć lat, w latach 1884-1889, doskonalił swoje umiejętności na tym instrumencie.
Bądź na bieżąco.
Powrót do Polski
Inicjatorem sprowadzenia fortepianu z Niemiec był prof. Hubert Rutkowski. Instrument udało się zakupić dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie należy do Towarzystwa Muzycznego im. Teodora Leszetyckiego w Warszawie.
Bilety w cenie 30 złotych można kupić w kasach muzeum przy ul. 3-go Maja.
(Red.)
Czytaj więcej
Patrz! Szeroko – „PREKARIUSZE I CELEBRYCI” Mariusza Foreckiego
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.
![Pościg za pijanym kierowcą z Kolbuszowej do Rzeszowa. 27-latek staranował radiowóz [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/poscig-kolbuszowa-rzeszow2-218x150.jpg)

![Sylwestrowa bójka pod Rzeszowem. Policja zatrzymała 14 pseudokibiców Stali i Resovii [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/zatrzymanie-policja3-218x150.jpg)


![Seria pożarów w Rzeszowie u progu 2026 roku. Jest ważny apel strażaków [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/pozary-rzeszow-2026-4-218x150.jpg)
![Zniknął po zmroku. Strażacy użyli nowoczesnego sprzętu [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/poszukiwania-dron-218x150.jpg)

![Groźna kolizja. 18-latek wpadł w poślizg i uderzył w rejsowy autobus [ZDJĘCIA] kolizja autobus osobówka](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/OSP-KSRG-Fredropol-zderzenie-busa-z-osobowka-02-218x150.jpg)
![Dramatyczna walka z ogniem. Płonął budynek gospodarczy tuż obok domów [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/Pozar-budynku-gospodarczego-Narol-00-218x150.png)





![Rekordowe inwestycje w Rzeszowie w 2025 roku. Czym chwali się miasto? [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/wisolokostrada-rzeszow-218x150.jpg)


![Rzeszów podsumowuje rok rekordowych inwestycji. Ponad 800 mln zł na cztery kluczowe zadania [ZDJĘCIA] oczyszczalnia ścieków w Rzeszowie](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/MPWiK-Rzeszow-218x150.jpg)
![Rzeszowski talent błysnął na Rajdzie Barbórka. Adrian Rzeźnik piąty w kultowych zmaganiach [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/rajd-barborka-adrian-rzeznik-materialy-prasowe5-218x150.jpg)


![Dostawczak w Jeziorze Solińskim. Internauci snują teorie – nikt nie trafił [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/11/polanczyk-dostawczy-w-wodzie-06-218x150.png)

















![Fałszywe dokumenty i milionowe przelewy. Oskarżeni Ukraińcy otrzymali propozycję od prokuratury [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/falszywki-dokumenty-ukr-4-218x150.jpg)


![Pościg za pijanym kierowcą z Kolbuszowej do Rzeszowa. 27-latek staranował radiowóz [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/poscig-kolbuszowa-rzeszow2-100x70.jpg)


![Rekordowe inwestycje w Rzeszowie w 2025 roku. Czym chwali się miasto? [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/wisolokostrada-rzeszow-324x235.jpg)