Szopka waży ok. 90 kg i została wykonana z piernika, czekolady i marcepanu. Można ją podziwiać do 6 stycznia w jednym z najstarszych rzeszowskich kościołów. Zjedzą ją uczestnicy Orszaku Trzech Króli.
Dar od rzemieślników
Szopka ma dwa metry szerokości i metr wysokości. Jest darem od rzeszowskich rzemieślników dla mieszkańców Rzeszowa i jak co roku można ją podziwiać w kościele pw. Świętego Krzyża przy ul. 3 Maja.
To tradycja pielęgnowana od wielu lat przez rzeszowskich cukierników z Cukierni Julian Orłowski & Kazimierz Rak przy ul. Miodowej w Rzeszowie. W jej tworzeniu udział biorą też młodzi adepci zawodu z Zespołu Szkół Spożywczych w Rzeszowie.
„Prócz całej gamy postaci, pomysłów, inspiracji jest tam jeszcze serce jej twórców… szczególnie Mistrza Kazimierza…” – napisali o swojej pracy sami rzemieślnicy z Miodowej.
Zaczynają już w listopadzie
Przygotowania do budowy szopki rozpoczynają się już w listopadzie. Zaangażowane jest w to kilkanaście osób, które ciężko pracują nad detalami przez setki godzin.
Najwcześniej powstały marcepanowo-czekoladowe figurki Świętej Rodziny, Trzech Króli, Świętego Mikołaja i pastuszków. Na placu św. Piotra w Watykanie, na którym została umiejscowiona, nie zabrakło też baranków, kaczek, konia ciągnącego wóz z piernikami czy wielbłąda.
Sama szopka zrobiona jest z piernika, który jest przekładany domowym, śliwkowym powidłem, osobiście smażonym przez mistrza cukierniczego Kazimierza Raka.
Cukiernia Julian Orłowski & Kazimierz Rak w Rzeszowie
Trudny montaż, szybka degustacja
Największym wyzwaniem jest montaż szopki w kościele. Konstrukcja zostaje przewieziona do świątyni tuż przed świętami 23 grudnia i do 6 stycznia cieszy oczy wiernych odwiedzających kościół.
Zniknie w ciągu kilku minut – zjedzona przez uczestników rzeszowskiego Orszaku Trzech Króli.
W tym roku powstanie szopki było zainspirowane hasłem: „Pielgrzymi nadziei” czyli od hasła przewodniego programu duszpasterskiego Kościoła Katolickiego w Polsce na rok 2024/2025. W jego ramach Kościół zachęca wiernych do duchowego odnowienia oraz aktywnego niesienia nadziei w społeczeństwie.
(red)
Czytaj więcej:
Wieczór wielkich mistrzów i koncert sylwestrowo-noworoczny w Filharmonii Podkarpackiej