kokaina-banany
Zdjęcie: Straż Graniczna

W wyniku szeroko zakrojonej akcji służb mundurowych, zatrzymano 19 członków zbrojnego gangu narkotykowego, który przemycał kokainę z Kolumbii do Polski. W operacji brali udział funkcjonariusze karpackiego oddziału Straży Granicznej.

Spektakularna akcja służb 

Operacja, w którą zaangażowano funkcjonariuszy Straży Granicznej, CBŚP i KAS przy wsparciu kontrterrorystów, zakończyła się przejęciem ponad 850 tysięcy złotych, luksusowych zegarków oraz blisko 14 kg innych narkotyków. Grupa odpowiada za przemycenie aż 360 kg kokainy o wartości 72 mln złotych.

Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Krajowej Administracji Skarbowej dokonali zatrzymania 19 osób w wyniku zorganizowanej akcji przeprowadzonej na terenie Poznania, Warszawy i Trójmiasta. W operacji brali również udział kontrterroryści z CPKP „BOA” i SPKP, co podkreśla skalę i niebezpieczeństwo działań.

Podczas przeszukań zabezpieczono znaczną ilość gotówki, biżuterii oraz 14 kg amfetaminy, marihuany i mefedronu. Zabezpieczono również nieruchomości o wartości blisko 10 mln zł.

Przemycali kokainę w transportach bananów

Śledczy ustalili, że gang zajmował się przemytem kokainy z Kolumbii, którą transportowano do Polski w kartonach z bananami. Narkotyki trafiały do kraju przez Niderlandy. W latach 2020-2021 grupa przemyciła aż 360 kg czystej kokainy o łącznej wartości 72 mln złotych.

Niektóre z przesyłek omyłkowo trafiły do polskich sklepów spożywczych, co umożliwiło funkcjonariuszom przejęcie nielegalnego towaru.

Zabójstwo sprzed lat – nowe dowody

Jednym z zatrzymanych jest Andrzej K., podejrzany o zabójstwo sprzed 22 lat. Zbrodnia miała miejsce w poznańskim klubie Blue Note w 2002 roku, a ofiarą był obywatel Armenii. Dzięki nowym dowodom sprawę udało się ponownie otworzyć, co pozwoliło na postawienie zarzutów. Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanego na trzy miesiące. Grozi mu dożywotnie pozbawienie wolności.

Nadzór Prokuratury Krajowej

Działania wobec rozbitego gangu prowadzone są pod nadzorem Małopolskiego Wydziału Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie. Oprócz przemytu narkotyków, śledczy badają również wątki dotyczące prania pieniędzy za pomocą kilkunastu spółek, których dokumentacja została zabezpieczona w trakcie akcji. 17 z 19 zatrzymanych osób zostało tymczasowo aresztowanych, a śledztwo jest w toku.

(oprac. red)

Reklama