Dr Zofia Nizioł-Łukaszewska z Katedry Kosmetologii Wydziału Medycznego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie znalazła się w gronie wybitnych młodych naukowców, którym minister nauki i szkolnictwa wyższego przyznał stypendia.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego przyznaje stypendia młodym wybitnym naukowcom za prowadzenie wysokiej jakości badań oraz cieszącym się imponującym dorobkiem naukowym w skali międzynarodowej.
Profil działalności naukowej rzeszowskiej stypendystki, dr Zofii Nizioł-Łukaszewskiej skupia się głównie na zagadnieniach związanych z wykorzystaniem surowców roślinnych do produkcji preparatów kosmetycznych przy zachowaniu ich wysokiej jakości oraz bezpieczeństwa stosowania.
– Staram się łączyć wiedzę z zakresu biochemii i fizjologii roślin z zagadnieniami z zakresu kosmetologii. Analizy skupiają się przede wszystkim na ocenie i aplikacji w preparatach kosmetycznych innowacyjnych ekstraktów roślinnych o wysokiej biodostępności, które wpływają na poprawę jakości produktów kosmetycznych, a w szczególności bezpieczeństwo ich stosowania – informuje dr Zofia Nizioł-Łukaszewska, rzeszowska stypendystka.
W XII edycji konkursu stypendia ministra nauki i szkolnictwa wyższego otrzymało 209 wybitnych młodych naukowców spośród 1159 ubiegających się kandydatów. Laureaci będą otrzymywać 5 390 zł miesięcznie przez maksymalnie trzy lata.
Łącznie ministerstwo wyda na stypendia ponad 40 mln zł. W województwie podkarpackim tylko dwóch naukowców dostało takie wyróżnienie -wspomniana dr Zofia Nizioł-Łukaszewska oraz dr Mariusz Ruszel z Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej.
Ministerialne stypendium dla młodych naukowców jest jednym z najbardziej prestiżowych i najatrakcyjniejszych finansowo form wsparcia naukowców w Polsce.
– Uzyskanie tego stypendium przez dr Zofię Nizioł-Łukaszewską przyjęliśmy z ogromną radością – stypendyści MNiSW to nie tylko świetni naukowcy, ale także osoby, które mogą stać się liderami zespołów naukowych. To także bardzo ważny znak dla naukowców z uczelni niepublicznych i uczelni w mniejszych ośrodkach – naukę na bardzo dobrym poziomie można uprawiać wszędzie, nie tylko w Warszawie, czy Krakowie – uważa prof. Agata Jurkowska-Gomułka, prorektor ds. nauki WSIiZ.
I dodaje: – Stypendium zostało przyznane naukowczyni, która swoją aktywność związała z kosmetologią – obszarem z definicji interdyscyplinarnym, co dowodzi, że naukowe wycieczki w stronę innych dyscyplin niż ta, z której wyrośliśmy, jak najbardziej popłacają.
(ak)
redakcja@rzeszow-news.pl