Zdjęcie: Materiały organizatorów
Reklama

– Jesteśmy wolnymi ludźmi i mamy prawo wyboru – mówią organizatorzy protestu, który w czwartek 28 lutego odbędzie się przed rzeszowskim ratuszem.

Protest “Nie dla cenzury” ma związek z czwartkową decyzją prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca, który nakazał wstrzymać prace nad spektaklem “#chybanieja” w reżyserii Pawła Passiniego. Twórcy sztuki, która powstawała na deskach rzeszowskiego Teatru Maska, w poniedziałek zapowiedzieli, że prace nad “#chybanieja” będą kontynuowane. 

W czwartek o godz. 16:00 przed ratuszem będzie protest przeciwko decyzji Tadeusza Ferenca, który ocenzurował sztukę. 

“Zaprotestujmy przeciw ręcznemu sterowaniu repertuarem instytucji kulturalnych w naszym mieście. Nie chcemy żadnej cenzury! Jesteśmy wolnymi ludźmi i mamy prawo wyboru. Nie zgadzamy się na to, by urzędnik, który dostał od nas mandat zaufania, decydował o doborze repertuaru w teatrze” – informują Rebelianty Podkarpackie. 

To właśnie oni są organizatorami czwartkowego protestu. “Chcemy, aby Miasto Innowacji było miastem nowoczesnym; chcemy, by nie zabierało wolności wypowiedzi artystom. Chcemy być nadal dumni z Rzeszowa, miasta, gdzie mogą się ścierać różne poglądy, ale każdy człowiek znajdzie swoje miejsce. Każdej formie cenzury mówimy głośne NIE”. 

“#chybanieja” powstawała na zlecenie Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, a premiera ma być za dwa tygodnie podczas warszawskiego Festiwalu “Nowe Epifanie” (9-10 marca), w maju zaś spektakl miał zainaugurować rzeszowski Festiwal “Maskarada”. Spektakl porusza wątki dotyczące pedofilii w Kościele katolickim i relacje polsko-żydowskie.

Według ratusza, “#chybanieja” jest antychrześcijański i antysemicki. Zaprzeczyli temu nie tylko sami twórcy, ale również organizatorzy “Nowych Epifanii”.   

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

18 KOMENTARZE

 1. Nawoływanie do przemocy wobec grupy religijnej lub etnicznej jest nielegalne. A takim celom ma służyc ta i podobne sztuki. Ergo, zarówno tworzenie sztuki i jej wystawianie będzie karane.

 2. W obliczu nielicujących z ideą wolności słowa i wolności twórczości artystycznej oświadczeń i wypowiedzi przedstawicieli władz samorządowych Rzeszowa dotyczących repertuaru teatru “Maska” pojawił się pomysł na wyrażenie przywiązania do tych wartości poprzez demonstrację pod hasłami ich obrony przed siedzibą władz Rzeszowa. Jednak od czasu owych, wywołujących zdecydowany sprzeciw osób przywiązanych do tych bazowych wartości ładu demokratycznego, wypowiedzi, wystąpiły okoliczności w obliczu których działania w takiej formie mogą okazać się kontrskuteczne. Przede wszystkim w obronie swojej niezawisłości artystycznej zdecydowanie wystąpiły jednym głosem i władze teatru i jego pracownicy, a przedstawiciele władz Rzeszowa złagodzili ton swoich wypowiedzi de facto wycofując się ze swoich, niespójnych z prawem i ideami wolności, pomysłów. Podstawowy pożądany efekt, czyli zagwarantowanie wolności słowa i wolności twórczości artystycznej, stał się możliwy do osiągnięcia, w sposób koncyliacyjny i akceptowalny dla wszystkich zainteresowanych stron, bez antagonizujących działań które wydawały się niezbędne ale już takie nie są. W związku z tym Zarząd Rzeszowskiej Grupy KOD, po konsultacjach z członkami, podjął decyzję o nieuczestniczeniu w planowanej demonstracji. Mariusz Szewczyk – Komitet Obrony Demokracji – Zarząd grupy lokalnej Rzeszów.

 3. Nie ukrywam że i mnie lenistwo naszło, wiec zamiast maszerować na rynek by podziwiać wielką manifestację, włączyłem kamerę internetową z podglądem rynku.
  I czekał mnie zawód – cała płyta rynku wolna!
  Gdzie te Rebelianty, Kody i inne towarzystwo??
  Do niczego z takim protestem 🙂

 4. Cenzura prewencyjna zabroniona jest przez konstytucję.

  Art. 54. Zasada wolności poglądów
  1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
  2. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane.

  Ciekawie brzmi także art.25 oraz art.73

  Art. 25. Zasada równouprawnienia związków wyznaniowych
  1. Kościoły i inne związki wyznaniowe są równouprawnione.
  2. Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.

  Art. 73. Wolność działalności twórczej i artystycznej
  Każdemu zapewnia się wolność twórczości artystycznej, badań naukowych oraz ogłaszania ich wyników, wolność nauczania, a także wolność korzystania z dóbr kultury.

  Moim zdaniem działania Ferenca to kolejny przykład, że “komuna” ma się dobrze, a prawo niektórych nie obowiązuje.
  Ferenc wie, że przegiął przysłowiową pałę i zasłaniał się później obrazą uczuć religijnych i antysemickimi treściami. Problem w tym, że spektakl nawet nie miał premiery, więc nie mógł nikogo obrazić.

 5. Redakcyjne leniuszki albo pracusie.
  Nie chciało im się pisać nic nowego, albo są tak zajęci przygotowaniami do protestu, że przesunęli stary tekst w nowe miejsce 🙂
  Łącznie z komentarzami 🙂

 6. Pytanie.
  Czy Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa ma/mial prawo blokowac przedstawienie w teatrze Maska?
  Nie wiem dlatego pytam. Jakie ma do tego prawo?
  Wielu z was cos o ksiezach, cos o kosciele, a protest jest przeciwko CENZURZE i blokowanie przez urzednika przedstawienia.
  Ma prawo czy nie ma, moze ktos oswieci? Tylko konkrety nie dyrdymaly.
  Bo jesli nie mial prawa to troche sie zachowal jak szeryf na dzikim zachodzie, “bo to teatr dla dzieci” … serio.

 7. i tak właściwe to skandal będzie wtedy jak się wystawi, czy jak się nie wystawi, bo mało kto tu cokolwiek rozumie w temacie kultury, w której jak zwykle mało widać kultury i ja się trochę powtarzam, bo w temacie kultury chamstwo najbardziej widać i te przepychanki do kasy, żeby sobie napchać kieszenie tymi biletami i zobaczyć tę seksaferę w korupcyjnym przebraniu i można by rzec edukacja w tym temacie też społeczeństwu może się przydać i niektórzy to aż zachłysnęli się, że w końcu tyle wolności może nas dotknąć i Ratusz trochę chciał zretuszować ten wybuch euforii i teraz czekamy na to, że artyści się zastanowią, gdzie jest pies i inne służby specjalne pogrzebane i ten skandal sobie w domu wystawią za swoje pieniądze

 8. Na tych ich szumnie zapowiadanych protestach zawsze zjawia się góra 10-15 osób, sami działacze z tworów jak sam napisałeś, KOD, Rzeszów-News itd., może jeszcze ze dwie stare blachary przyjdą, ogólnie ujmując śmieszne towarzystwo, na wymarciu jak KOD zwłaszcza.

 9. i może artyści czasami też trochę nie rozumieją , co to jest cenzura, że to czasami dla ochrony twórców i artystów kontrowersyjnych instalacji ze świata, którego tak właściwie to nie rozumiemy tak do końca i bowiem wielu z nas jeszcze nie umie rozmawiać o kontrowersyjnych sprawach, tylko chwytamy się za łby, żeby wyszło na nasze i tu można siebie zapytać, czy my nauczymy się rozmawiać, żeby wytłumaczyć sobie i innym, kiedy, co i komu można wystawić, żeby dojść do wniosku, że teatr to jest teatr, że teatr nie jest w stanie nikogo zepsuć, a wręcz odwrotnie, bo teatr to taka propozycja tematu do rozmowy taki wstęp zaledwie do tego, abyśmy nauczyli się widzieć trudne tematy i teatru jeszcze nie było, ale jest cenzura i wniosek, że cenzura mówi, nie i dlaczego mówi, nie, skoro ten dziwmy film o księżach to już my widzieli i cenzury nie było, a teraz nagle jest cenzura i może Ratusz czeka na tych z różańcami, żeby też wyszli na protest i dali zgodę na ten teatr

 10. KOD, Rebelianty, redakcja Rz-N, skrzywdzeni artyści – jakie tłumy zbiorą się pod ratuszem.
  Biedny ten nasz prezydent, zablokował sztukę, a tu protestujący zablokują mu drzwi.
  I jak po ciężkim dniu pracy pójdzie do domu?

Comments are closed.