„Naszą intencją jest tworzenie wydarzeń prowokujących do refleksji oraz odnawiających dialog religii ze sztuką” – tak organizatorzy „Nowych Epifanii” tłumaczą powody, dla których zdecydowali umieścić w repertuarze festiwalu spektakl „#chybanieja”. 

O najnowszej sztuce znanego reżysera Pawła Passiniego nie przestaje być głośno. Głównie za sprawą skandalu, jaki wybuchł w ubiegłym tygodniu po tym, jak Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, wstrzymał prace nad „#chybanieja”, który od 1,5 miesiąca powstawał na deskach rzeszowskiego Teatru Maska.

W spektaklu, przypomnijmy, są poruszane wątki dotyczące pedofilii w Kościele i relacji polsko-żydowskich. W poniedziałek twórcy „#chybanieja” zaapelowali do Tadeusza Ferenca, by odwołał swoją „cenzorską” decyzję, list do prezydenta w tej sprawy w poniedziałek opublikował także podkarpacki Komitet Obrony Demokracji

Dyrekcja „Maski” murem stoi za autorami spektaklu, zapowiedziała, że prace nad sztuką będą kontynuowane i „#chybanieja” będzie miało warszawską premierę podczas Festiwalu „Nowe Epifanie”, który odbędzie się w dniach 9-10 marca. Nie wiadomo natomiast, czy spektakl „#chybanieja” zostanie wystawiony na deskach „Maski” podczas majowego festiwalu „Maskarada”. Wiadomo, że dyrekcja „Maski” nie chce z tego zrezygnować. 

W poniedziałek głos w tej sprawie zabrało Centrum Myśli Jana Pawła II, które jest organizatorem 10. edycji „Nowych Epifanii”. Jego dyrekcja oraz dyrekcja samego festiwalu w wydanym oświadczeniu napisała, że podstawowym celem „Nowych Epifanii” jest „poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu „Listu do artystów” Jana Pawła II”.

„Naszą intencją jest tworzenie wydarzeń prowokujących do refleksji oraz odnawiających dialog religii ze sztuką. W programie Nowych Epifanii nie ma miejsca na agresję, język nienawiści czy obrażanie uczuć religijnych, tym bardziej antysemityzm” – czytamy w oświadczeniu. 

Organizatorzy „Nowych Epifanii” zapoznali się z tekstem „#chybanieja” autorstwa Artura Pałygi i rozmawiali na temat dramatu z jego reżyserem Pawłem Passinim. 

„Mamy świadomość, że tekst „#chybanieja” porusza sprawy ważne i trudne. Niemniej nie jest on, w naszej ocenie, utworem dyskryminującym kogokolwiek. Nie znajdujemy w nim także treści antysemickich czy antychrześcijańskich. Ufamy, że zapewnienia twórców, iż ich intencją nie jest obrażanie kogokolwiek, są prawdziwe” – czytamy dalej w oświadczeniu.

Oświadczenie podpisali: Michał Senk (dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II), Michał Łuczewski (wicedyrektor Centrum), a także Paweł Dobrowolski (dyrektor „Nowych Epifanii), Redbad Klynstra – Komarnicki (dyrektor artystyczny festiwalu) i Maciej Omylak (wicedyrektor festiwalu). 

Na koniec oświadczenia dyrektorzy dodali, iż wierzą, że spektakl „#chybanieja” będzie miał „szansę otworzyć rozważania teatralne” 10. edycji „Nowych Epifanii”. „Tym samym podtrzymujemy intencje, które Centrum Myśli Jana Pawła II wyraziło podpisując umowę z Teatrem Maska” – stwierdzili na koniec organizatorzy warszawskiego festiwalu. 

W najbliższy czwartek przed rzeszowskim ratuszem odbędzie protest przeciwko zablokowaniu spektaklu Pawła Passiniego. Protest rozpocznie się o 16:00. Organizują go Rebelianty Podkarpackie. 

W poniedziałek „Maska” opublikowała także oświadczenie Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA.

https://www.facebook.com/teatrmaska.rzeszow/posts/2237995916471551

 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ: