Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Nienawiść to JEDYNA zaraza, z którą musimy walczyć! – uważają podkarpaccy działacze Przedwiośnia, młodzieżówki Wiosny. W poniedziałek na rzeszowskim Rynku manifestacja przeciwko hejtowaniu mieszkańców Podkarpacia. 

Manifestacja odbędzie się 20 lipca w związku z falą krytycznych komentarzy na osoby, które w wyborach prezydenckich głosowały na Andrzeja Dudę (PiS). Na Podkarpaciu Duda zdobył najlepszy wynik w kraju, zebrał ponad 70 procent wszystkich głosów.

15-latek autorem petycji 

W tym tygodniu w internecie pojawiła się petycja, by Podkarpacie i Lubelskie przyłączyć do Ukrainy. Anna Schmidt, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania, w tej sprawie złożyła do prokuratury doniesienie o popełnieniu przestępstwa. Pisaliśmy o tym TUTAJ

– Nie mogę pozwolić na sianie hejtu i mowę nienawiści, która dyskryminuje część obywateli tylko dlatego, że wyrażają opinie, których inni nie akceptują – mówiła nam Anna Schmidt-Rodziewicz, która jest także podkarpacką posłanką PiS. 

Szybko się okazało, że petycję w internecie zamieścił 15-letni chłopak, który cierpi na autyzm. Chłopak zamieścił przeprosiny, a sama petycja zniknęła już z sieci.

– Jeśli postępowanie wyjaśniające wykaże, że autorem wpisu jest niepełnosprawne dziecko, będę pierwszą osobą, która zawnioskuje o umorzenie postępowania w tej sprawie – zapewnia nas Anna Schmidt-Rodziewicz. 

„Budujmy mosty a nie mury”

Tymczasem na hejt wobec mieszkańców Podkarpacia postanowili zareagować także podkarpaccy działacze Przedwiośnia. W najbliższy poniedziałek na Rynku w Rzeszowie o godz. 17:00 organizują manifestację pod hasłem „Nie hejtujcie Podkarpacia”. 

„Nie zgadzamy się na nienawiść wobec wyborców Andrzeja Dudy! Żadnych ALE. Nienawiść to JEDYNA zaraza, z którą musimy walczyć!” – uważa Przedwiośnie. 

Działacze młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia zachęcają do przyjścia w poniedziałek na Rynek, by „wyrazić nasz sprzeciw wobec hejtu i mowy nienawiści, która dotyka mieszkańców Podkarpacia”, którzy w wyborach głosowali na Andrzeja Dudę.

„Mowa nienawiści to prosta droga do tragedii i trzeba jej przeciwdziałać. Bądźmy solidarni i troszczmy się o siebie. Budujmy mosty a nie mury” – apeluje Przedwiośnie. 

Poniedziałkowe wydarzenie ma być „pokojową demonstracją przeciw nienawiści”. Organizatorzy manifestacji zachęcają do tego, by zabrać ze sobą transparenty i pozytywną energię. „Podkarpacie to nasz wspólny dom”  – dodają. 

W mediach społecznościowych promowa jest też inna akcja „Jestem z Podkarpacia”. Przystąpili do niej m.in. politycy PiS. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama