Jerzego Nawrockiego był żyjącym w Rzeszowie prozaikiem i dziennikarzem, a także laureatem wielu nagród. Jego opowiadania trafiły do antologii 27 młodych pisarzy polskich „Wszystkie barwy tęczy”.
Śmierć prozaika
O śmierci autora poinformował w środę rano, 15 stycznia, Mateusz Maciejczyk, radny miasta Rzeszowa, który pożegnał się ze zmarłym.
– Odszedł Jerzy Nawrocki – prozaik, dziennikarz, autor wielu książek, wieloletni członek Rady Osiedla Baranówka, Związku Literatów Polskich, Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie oraz Brzozowskiego Uniwersytetu Ludowego. Był również przez wiele lat związany z Domem Kultury KARTON RSM, gdzie swoją pracą i pasją wspierał kulturę naszego miasta. Jurku, spoczywaj w pokoju – napisał na swoim profilu na Facebooku radny Maciejczyk.
Jerzy Stefan Nawrocki
Pisarz urodził się w 1941 roku we Lwowie, jednak od 1945 roku mieszkał w Rzeszowie. Zadebiutował w wieku 31 lat na łamach „Żołnierza Polskiego” opowiadaniem „Drzewa nie mogą odejść”.
W latach 1974-1978 został trzykrotnym laureatem nagród bądź wyróżnień w ogólnopolskim konkursie literackim „Rubinowej Hortensji”. W 1975 r. uczestniczył w I Ogólnopolskim Sympozjum Młodych Pisarzy w Polańczyku.
Jego opowiadania trafiły do antologii 27 młodych pisarzy polskich „Wszystkie barwy tęczy”, a także do antologii konkursu „Rubinowej Hortensji”. Autor był również wiceprezesem odrodzonego Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy „Gwoźnica” w Rzeszowie.
Jego debiut książkowy miał miejsce 1981 roku, kiedy wydana została książka pt. „Karty na stół”. Później napisał jeszcze kilka pozycji, w tym „Targ bardzo starych monet” i „Główna piramid tajemnica”.
Został też dwukrotnie wyróżniony nagrodami Wydziału Kultury Urzędu Wojewódzkiego oraz uhonorowany odznaką „Zasłużony dla Województwa Rzeszowskiego”. W 2007 roku Jerzy Nawrocki został laureatem Nagrody Miasta Rzeszowa I st. w dziedzinie literatury, a w 2011 roku Nagrody Zarządu Województwa Podkarpackiego.
(MK)
Czytaj więcej: