Koncert Art Celebration „History of the Rhythm” będzie najważniejszym wydarzeniem kulturalnym niedzielnego (26 czerwca), a zarazem ostatniego dnia Europejskiego Stadionu Kultury 2016 w Rzeszowie.  

Czwarta edycja Art Celebration ma ukazać, jak na przestrzeni ostatnich lat ewoluowała muzyka rytmiczna i jakie w niej następowały zmiany.  „History of the Rhythm” będzie próbą pokazania, że we współczesnej muzyce gatunki takie jak: jazz, soul, rythm`n blues czy hip hop wzajemnie się przenikają i wpływają na siebie.

Organizatorzy Art Celebration zaprosili do współpracy artystów, którzy znani są ze swojej otwartości na różne gatunki i nie boją się podejmować nowych wyzwań. Na scenie rzeszowskiego Rynku wystąpią: Katarzyna Rościńska, Ten Typ Mes, Te-Tris i Dj Eprom, a koncert poprowadzi NumerRaz.

Artyści zaprezentują zarówno swoje autorskie utwory w unikatowych aranżacjach, jak również wezmą udział w specjalnie przygotowanych na okoliczność koncertu fragmentach ukazujących ewolucję muzyki na przestrzeni ostatniego stulecia.

Zespół koncertowy AC Band pod wodzą autora aranżacji Zbigniewa Jakubka będą tworzyć czołowi polscy muzycy: Michał Barański, Wojciech Fedkowicz, Damian Kurasz, Marek Podkowa, Łukasz Rakalski, Tomasz Nowak.

Gościem specjalnym koncertu będzie Michał Urbaniak – legendarny muzyk, który jako jedyny zdobył realną popularność na amerykańskiej scenie jazzowej i współpracował z wielkim Milesem Davisem nagrywając partie skrzypiec na płytę „Tutu”.

Urbaniak jest również pionierem łączenia jazzu z hip hopem i wielkim orędownikiem takich fuzji.

Koncert Art Celebration „History of the Rhythm” na Rynku rozpocznie się o godz. 19:30.

Po koncercie warto dłużej zostać na Rynku, bo w niedzielę od godz. 21:30 do północy będzie jeszcze okazja obejrzeć video mapping w wykonaniu Fundacji „Precyzja”, który jest inspirowany fotografiami Aleksieja Iutina, znanego ukraińskiego fotografika.

Video mapping będzie prezentowany na ścianie kamienicy przy ratuszu obok parkingu.

Angela Gaber i KISF na bulwarach

Inną, także ciekawą, muzyczną propozycją ostatniego dnia ESK będzie koncert Angeli Gaber z zespołem łączącym brzmienia folkowe z muzyką alternatywną. Na swoim koncie mają debiutancki album „Opowieści z Ziemi” zarejestrowany w kamiennym kościele w Mrzygłodzie.

W skład zespołu wchodzą muzycy pochodzący z różnych części Bieszczad. To spotkanie niezwykle kolorowych i twórczych osobowości, które zaowocowało powstaniem drugiej, tym razem autorskiej płyty „Dobre Duchy”.

Materiał ten został zarejestrowany w modrzewiowej chacie Zagrody Magija i znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych folkowych płyt roku 2015 według Wirtualnych Gęśli.

Na swoim koncie mają także muzykę do spektakli m.in. „Ciemny Las”, „Czekając na Turka” Andrzeja Stasiuka czy „Ożenek” Mikołaja Gogola w reż. Macieja Patronika.

Koncert Angeli Gaber odbędzie się w klubie festiwalowym ESK na rzeszowskich bulwarach. Początek o godz. 20:00.

Bulwarów szybko nie trzeba będzie opuszczać, bo w klubie festiwalowym o 22:00 rozpocznie projekcja filmów krótkometrażowych KISFF – Kiev International Short Film Festival,

KISFF to najszersza panorama aktualnych filmów krótkometrażowych ze wszystkich kontynentów – klasyka i najnowsze osiągnięcia ukraińskiego i międzynarodowego kina, pokazy specjalne, światowe premiery oraz fachowa selekcja.

Pierwszy festiwal odbył się na Ukrainie w 2012 roku. Jest niezależnym, apolitycznym społecznym wydarzeniem. Festiwal rozwija narodową i międzynarodową platformę dla krótkometrażowych filmów w celu odkrycia nowych form i metod produkcji filmowej w Ukrainie i za granicą.

Gra miejska „Poznaj Sąsiada”

Rzeszowskie bulwary właściwie przez cały dzień będą tętniły życiem. O 12:00 w klubie festiwalowym zostanie otwarta dla dzieci Smyk Arena i będzie czynna do 18:00.

Tam też dla najmłodszych odbędą się animacje „Miasteczko Twórczości Wschodu”. To warsztaty prowadzone w formie pedagogiki zabawy będą przykładem do pokazania różnorodności i zarazem czerpania z bogactwa kulturowego, jak i ukazania podobieństw między Polską a wschodnimi sąsiadami.

Animacje będą odnosić się do wschodnich, ludowych gier ruchowych (podwórkowych), które wykażą oczywiste podobieństwa oraz swoistą oryginalność w przeciwieństwie do współczesnych form spędzania czasu wolnego.

Uczestnicy stworzą podczas warsztatów gigantyczną grę, wielkoformatowe instalacje, rekwizyty oraz zabawki wywodzące się z kultury ludycznej.

Zwieńczeniem działań będzie gra terenowa, podczas której uczestnicy „przechodząc przez różne kraje” – stoiska rozmieszczone na terenie miasta Rzeszowa wezmą udział w zabawach, tańcach, pracach plastycznych, poznając sposoby spędzania czasu wolnego sąsiednich krajów, m.in. Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Gruzji.

Gra miejska „Poznaj swojego sąsiada” rozpocznie się na Rynku o godz. 12:00.

Break dance w fontannie

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W fontannie na bulwarach od 12:00 zacznie się z kolei trzecie edycja turnieju tańca break dance „Battle of South”, na który zostali zaproszeni artyści z krajów Partnerstwa Wschodniego. Zawody  zostaną rozegrane w czterech kategoriach: 3 vs 3 Break Dance Crew , 1 vs 1 Breakdance Kids (do 8 lat), 1 vs 1 Breakdance Young (od 9 do 15 lat) oraz 1 vs 1 Breakdance (od 15 lat).

Występy tancerzy będzie oceniać jury w składzie: Lussy Sky / Navi Crew  i Sapa / Breaknuts Crew z Ukrainy oraz Kleju / Polskee Flavour z Polski. Za oprawę muzyczną odpowiedzialni będą Dj Zielak / Sztewite Gang, natomiast całość imprezy poprowadzi Rademenez.

Na najlepszych tancerzy czekają nagrody pieniężne. W kategorii „3 vs 3 Breakdance” zwycięzca otrzyma 2 tys. zł, zdobywca drugiego miejsca 1,5 tys., a trzeciego – 1000 zł. W kategorii „1 vs 1 Breakdance” natomiast  będzie można wygrać od 300 do 700. Najmłodsi powalczą o kwoty od 500 do 100 zł.

Każdy, kto zajmie miejsce na podium otrzyma dodatkowo dyplom i nagrodę rzeczową.

Spektakle i silent disco

W klubie festiwalowym na bulwarach o godz. 16:00 rozpocznie się spektakl „Ryby śpiewają na niby”.

Inny spektakl „Szczur” w wykonaniu Teatru Beautiful Flowers odbędzie się o 20:30 w Teatrze Maska. To wspólne dzieło trzech chłopaków Artema Vusyka, Ihora Kliuchnyka i Denysa Chmeliova.

Prosty pracowity chłopiec pewnego dnia zostaje świadkiem bandyckiej strzelaniny, w skutek której do jego rąk trafia tajemnicza walizka. Od jakiegoś czasu jest już ona celem dwóch bandytów. Teraz zaś mają oni nowe zadanie: znaleźć chłopca, zamordować go i odzyskać z powrotem walizkę.

Równolegle trzech ekscentrycznych detektywów stara się przeprowadzić śledztwo w sprawie zamachu oraz w sprawie walizki. Niestety, dużą część czasu zabiera im wyjaśnianie osobistych relacji i wzajemne podejrzenia. Spektakl jest gwarancją świetnej muzyki na żywo, ogromnej dawki humoru i niespodziewanych zwrotów akcji.

Po wspomnianym festiwalu KISFF, w klubie na koniec ESK odbędzie się silent disco. Potrwa od 23:00 do 1:00 w nocy.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

(ak, jg)

NIEDZIELNY PROGRAM ESK

– 12.00 – 18.00 – animacje dla dzieci Smyk Arena, klub festiwalowy na Bulwarach

– 12.00 – 18.00 – animacje dla dzieci „Miasteczko Twórczości Wschodu”, klub festiwalowy na Bulwarach

– 12.00 – 18.00 – gra miejska „Poznaj swojego sąsiada”, start na Rynku

– 12.00 – 21.00 – zawody taneczne Battle of the South, fontanna na bulwarach

– 16.00 – 17.00 – spektakl „Ryby śpiewają na niby”, klub festiwalowy na bulwarach

– 20.00 – 21.30 – koncert Angela Gaber Projekt, klub festiwalowy na bulwarach

– 19.30 – 22.00 – koncert Art Celebration: History of the Rhythm – Michał Urbaniak, Ten Typ Mes, AC Band, Dj Eprom, Te-tris, Numer Raz, Katarzyna Rościńska, Zbigniew Jakubek,  Rynek

– 20.30 – 21.30 – spektakl Teatru Beautiful Flowers „Szczur”, Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13, zaproszenia do odebrania w Estradzie Rzeszowskiej

– 21.30 – 24.00 – video mapping 3D „Światłem odbudowane” – ślady polskości w architekturze Lwowa, ściana kamienicy przy zbiegu ul. Słowackiego i Kr. Kazimierza

– 22.00 – 24.00 – projekcja filmów krótkometrażowych KISFF – Kiev International Short Film Festival, klub festiwalowy na Bulwarach

– 23.00 – 1.00 – silent disco, klub festiwalowy na Bulwarach

redakcja@rzeszow-news.pl

Przeczytaj koniecznie! Nowe osiedle w Rzeszowie – domy energooszczędne i inteligentne

mila_02_gotowy

Reklama