Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News
Reklama

Wszystko zaczęło się w Wiedniu. To właśnie tam trafili na siebie muzycy Orkiestry Filharmonii i Chińska Agencja Koncertowa. Owocem tego spotkanie jest niedzielny koncert w Rzeszowie oraz tournee orkiestry Filharmonii Podkarpackiej po Chinach.

Nie tylko ratusz zdecydował się na współpracę z Chinami, ale również Filharmonia Podkarpacka. Pierwsze owoce planowanej współpracy artystycznej między Polską a Państwem Środka będzie można podziwiać już w najbliższą niedzielę (13 sierpnia) podczas koncertu zatytułowanego „Chińskie inspiracje i muzyka polska”.

Pomysł na taką współpracę zrodził się podczas koncertu Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej w Wiedniu. To właśnie tam rzeszowscy artyści zostali zauważeni przez Chińską Agencję Koncertową.

Wiedeńskie spotkanie zaowocowało w niedzielny koncert w stolicy Podkarpacia z udziałem artystów z Państwa Środka. Zaplanowano również, że po rzeszowskim koncercie orkiestra Filharmonii Podkarpackiej pojedzie na tournee artystyczne do Chin, gdzie wykona 10 koncertów.

– Niedzielny koncert ma być początkiem planowanej, długofalowej współpracy pomiędzy Filharmonią Podkarpacką a stroną Chińską – wyjaśnia prof. Marta Wierzbieniec, dyrektor filharmonii.

Podczas koncertu wystąpi m.in. związana kiedyś z Rzeszowem, znakomita pianistka prof. Maria Korecka-Soszkowska. Artystka jest laureatką krajowych i międzynarodowych konkursów i festiwali. Uczestnicząc w Międzynarodowym Kursie–Konkursie „Moderne Klaviertechnik” w Szwajcarii (St. Moritz, 1967) otrzymała I nagrodę. W 1978 r. zdobyła w Santiago de Compostella (Hiszpania) Premio „José Miguel Ruiz Morales”, jedyną nagrodę przyznawaną za najlepszą interpretację muzyki hiszpańskiej w czasie miesięcznego Międzynarodowego Festiwalu.

Maria Korecka- Soszkowska wielokrotnie uczestniczyła również jako juror w pracach konkursów na Ukrainie, w Danii, na Litwie i w Polsce, m.in. w Konkursie Chopinowskim im. M. Magina w Łodzi w 2007 r. i w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Rzeszowie w 2012 r. Prowadziła kursy pianistyczne i warsztaty w Polsce, Bułgarii, Danii, na Ukrainie i Litwie.

Jeśli chodzi o proponowany repertuar, podczas koncertu na pewno usłyszymy muzykę chińską – także na oryginalnych, tradycyjnych, chińskich instrumentach oraz utwory polskich kompozytorów, m.in. ukochana przez Chińczyków muzyka Fryderyka Chopina w interpretacji polskich wykonawców.

– Nie wszyscy może wiemy, ale niektórzy kompozytorzy inspirowali się chińską kulturą. Znamy przecież “Chiński galop” J. Straussa czy dzieło A. Borodina „W stepach Azji Środkowej” – wyjaśnia prof. Wierzbieniec.

– Może więc koncert muzyki chińskiej dostarczy nam inspiracji do nowych kreatywnych, międzynarodowych projektów artystycznych. Może refleksje w kontakcie z chińską kulturą dostarczą nam nowych ciekawych inspiracji? – pyta retorycznie pani dyrektor.

Koncert „Chińskie inspiracje i muzyka polska” odbędzie się w niedzielę o godz. 18:00 i  będzie trwać około 90 minut. Bilety na wydarzenie są jeszcze dostępne w cenie 10 zł. Można je nabyć w kasie Filharmonii, bądź w sprzedaży internetowej.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: