Zdjęcie: Pixabay

Przeziębienie, ból brzucha, gorączka. Choroba nie wybiera. Możesz poczuć się gorzej w nocy, w weekend lub w czasie świąt. Wtedy Twój lekarz rodzinny nie przyjmuje. Gdzie zatem na Podkarpaciu skorzystasz z pomocy medycznej?

Wybierz najbliższą placówkę nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, które są otwarte od 18:00 do 8:00 następnego dnia oraz całodobowo w weekendy i święta. Nie potrzebujesz skierowania i wcześniejszej rezerwacji.

– Nie obowiązuje też rejonizacja, dlatego zostaniesz przyjęty w każdej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej – przypomina Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie. 

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna działa na podobnych zasadach jak podstawowa. Dyżurujący lekarz udzieli ci porady w warunkach ambulatoryjnych, telefonicznie, w przypadkach medycznie uzasadnionych – w miejscu zamieszkania lub pobytu.

Żeby skorzystać z pomocy medycznej, wystarczy, że zgłosisz się do dowolnej, najbliższej twojego miejsca zamieszkania lub pobytu, placówki. Przysługuje ci porada lekarska, zabiegi pielęgniarskie, np. zastrzyki, zwolnienie lekarskie, e-recepty na leki.

Czego nie uzyskasz? Wizyty kontrolnej, w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem, recepty na stale leki w związku z chorobą przewlekłą, zaświadczenia o stanie zdrowia.

W Rzeszowie nocną i świąteczną opiekę zdrowotną pełnią cztery szpitale: Uniwersytecki Szpital Kliniczny przy ul. Szopena, Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 przy ulicy Lwowskiej, Szpital Miejski przy ulicy Rycerskiej oraz Pro-Familia przy ulicy Witolda.

W całym województwie podkarpackim nocną i świąteczną opiekę zapewniają 32 placówki. Pełną listę możecie sprawdzić TUTAJ. O wszystkie dane można również zapytać konsultanta Telefonicznej Informacji Pacjenta, numer: 800 190 590 (czynny całą dobę).

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama