Zdjęcie: PKP PLK

We wrześniu 2023 roku zakończy się budowa nowej linii kolejowej z Rzeszowa do Portu Lotniczego w Jasionce – twierdzi spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.

Na trasie 5-kilometrowej linii, w Rudnej Małej, nad DK 9 Rzeszów – Warszawa, powstaje wiadukt kolejowy. Prace rozpoczęły się jesienią ub. r. Jednoprzęsłowy, stalowy obiekt o długości ponad 50 m, zapewni ruch pociągów na trasie do lotniska. Kolejarze obiecują, że sprawny i bezpieczny będzie także przejazd samochodami pod torami.

Konstrukcja wiaduktu została przygotowana na tymczasowych podporach. Pod koniec stycznia wykonawca rozpoczął nasuwanie obiektu na żelbetowe, docelowe przyczółki. Te prace przewidziano na kilka dni. W związku z inwestycją, 30 stycznia zamknięto fragment drogi krajowej nr 9 w Rudnej Małej. I tak będzie do 13 lutego. 

Zdjęcie: PKP PLK

Po wybudowaniu linii, pociągi z centrum Rzeszowa na lotnisko mają dojechać w 14 minut. – To szansa na poprawę nie tylko jakości i komfortu transportu na tej trasie, ale też na poprawę jakości powietrza dzięki mniejszemu wykorzystaniu samochodów osobowych lub autobusów – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Nowe tory rozpoczną swój bieg w Zaczerniu i połączą się z nowo wybudowaną stacją kolejową Jasionka Lotnisko. Na trasie powstanie nowy przystanek Głogów Młp. Południowy. Zakończenie budowy linii zaplanowano na wrzesień br. – Dostępniejsza stacja Rzeszów Główny zachęca do podróży pociągiem – uważa Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Linia będzie częścią Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. – Goście przybywający do stolicy Podkarpacia od dawna wskazywali, że takie połączenie jest potrzebne. Skomunikowanie polskich lotnisk z centrami miast systematycznie się poprawia – Rzeszów również na tym zyskuje – dodaje Rafał Weber, wiceminister infrastruktury.

Budowa PKA kosztuje ponad 314 mln zł. Projekt współfinansuje Unia Europejska. Z programu „Infrastruktura i Środowisko” na ten cel zostanie przeznaczone 209 mln zł. 

Zdjęcie: PKP PLK

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama