Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News

20 tys. koron papierowych, 3 tys. piernikowych, 14 tys. śpiewników. Do tego prawie 1,5 tys. artystów małych i dużych, niecałe 200 wolontariuszy i niesamowita atmosfera radości. Właśnie tak zapowiada się Orszak Trzech Króli, który odbędzie się już w najbliższy piątek (6 stycznia) w Rzeszowie.

„Pokój i Dobro” – pod takim hasłem odbędzie się V Orszak Trzech Króli. To, co go charakteryzuje to przede wszystkim radość kolędujących mieszkańców Rzeszowa i okolic.

W tym roku w piątek (6 stycznia) publiczne jasełka rozpoczną się o godz. 11:30 na parkingu przy Podpromiu. Organizatorzy planują, aby o tej godzinie orszaki były już uformowane. Całość ma rozpocząć się o godz. 12:00 modlitwą Anioł Pański, której będzie przewodniczył bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej.

30 minut wcześniej będzie można zobaczyć pokaz animacyjny przygotowany przez grupę Joanny Szczerbaty ze Szkoły Podstawowej nr 11.

„Rozporządzenie cezara Augusta” zostanie odczytane około godz. 12:10, po którym Święta Rodzina uda się do szopki, mieszczącej się na rzeszowskim Rynku, w towarzystwie oddziału legionów rzymskich, za których będzie przebrana straż grobowa z jednej z rzeszowskich parafii.

Trasa tegorocznego Orszaku będzie obejmować ul. Szopena i Słowackiego. Ul. 3 Maja ze względu na remonty deptaku musiała zostać wykluczona. W programie znajdzie się sześć mansjonów: „Pastuszkowie w polu”,  „Anioł Boży – anielskie zachęty”, „Kraina przyjemności – diabelskie podszepty”, „Dwór Heroda” oraz „Walka Dobra ze Złem”.

Ostatnią scenką będzie pokłon królów i złożenie darów, które odbędzie się przy scenie. Autorką scenariusza Orszaku jest Agnieszka Przywara.

W Orszaku weźmie udział 1154 małych artystów z 8 szkół rzeszowskich przebranych za rycerzy (chłopcy) i dwórki (dziewczynki);  239 ojców, którzy będą pełnić rolę straży orszakowej oraz 55 aktorów.

Główne role Józefa, Maryi i Jezuska odegrają państwo Ewa i Witold Dziedzic, którzy są prawnikami, wraz z synkiem Krzysiem.

Natomiast w rolę gwiazdora, który oprowadzi Orszak, wcieli się Grzegorz Koryl, miejski radny, członek Komisji Edukacji i Komisji Zdrowia Rodziny i Pomocy Społecznej, dyrektor hurtowni stalowej w Rzeszowie, przedstawiciel ruchu rodzin katolickich w Rzeszowie. Ojciec czwórki dzieci i mąż Anny.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Królem Melchiorem (Azja) będzie Radosław Sierżęga, który na co dzień prowadzi firmę wykonawczo-instalacyjną Aqua-Tech. Jest ojcem czwórki dzieci i mężem Agnieszki.

W postać Kacpra (Europa) wcieli się Grzegorz Czechowicz – konserwator z przedszkola Sióstr Serafinek. Tata piątki dzieci. Baltazarem (Afryka) będzie Piotr Nazarko, pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury na Politechnice Rzeszowskiej.

Podobnie jak w ub. roku, jeden z królów będzie jechał a wielbłądzie a gwiazdor i pozostali królowie na koniach.

Szczególnym akcentem tegorocznych publicznych jasełek będzie udział w Orszaku wojów Mieszka I, by upamiętnić 1050 rocznicę chrztu Polski.

W Orszak Trzech Króli zaangażowało się również 163 wolontariuszy, od których rzeszowianie otrzymają 20 tys. koron papierowych, 3 tys. piernikowych, 14 tys. śpiewników i ponad 1,5 tys. kubków z gorącą herbatą.

W Orszaku będą brały udział również zwierzęta. Będą to konie z Klubu Jeździeckiego Dragon koło Dubiecka, wielbłąd i kucyk z cyrku Arena oraz dwa osły, owce, koza z Ludowego Klubu Jeździeckiego „Zabajka”. Może ich ostatecznie nie być, jeżeli będzie bardzo zimno.

Biorąc udział w Orszaku Trzech Króli można wziąć udział w III edycji konkursu fotograficznego. Wystarczy zrobić sobie zdjęcie z rodzinami lub przyjaciółmi podczas trwania jasełek. Fotografie należy wraz z formularzem zgłoszeniowym przesłać na adres: foto.orszak@gmail.com do 9 stycznia. 

Główną nagrodą będzie tablet, który zwycięzca otrzyma podczas uroczystej gali podsumowującej orszak (15 stycznia). W jury konkursu zasiądą członkowie Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego.

W tym roku odbędzie się również po raz pierwszy zbiórka pieniędzy  pt. „Pokoloruj swój orszak”. Kwota, którą uda się zebrać wolontariuszom, w całości zostanie przeznaczona na organizację Orszaku w 2018 roku.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama