Kolekcję unikalnych dokumentów herbowych, wystawionych przez przedstawicieli dynastii Burbonów, można oglądać w Muzeum – Zamek w Łańcucie.
Byli już Habsburgowie i Windsorowie. Teraz kolej na Burbonów. W Jadalni Wielkiej łańcuckiego zamku od środy prezentowana jest kolekcja unikalnych dokumentów herbowych, wystawionych przez przedstawicieli dynastii Burbonów.
Trzecia edycja, podobnie jak poprzednie, jest wynikiem współpracy pomiędzy Muzeum-Zamkiem w Łańcucie oraz Instytutem Kultury Rycerskiej w Tarnowskich Górach, reprezentowanym przez dr. Dariusza Woźnickiego, który tym razem udostępnił oryginalne dokumenty, sygnowane podpisami członków rodu Burbonów.
W Jadalni Wielkiej dawnej rezydencji magnackiej są prezentowane m.in.:
– Herbiarz Johanna Siebmachera z 1605 r., zawierający m.in. herby poszczególnych władców Europy,
– Książeczka modlitewna z 1814 r., dedykowana Marii Teresie Charlotcie Burbon, księżnej d’Angouleme, która była królową Francji zaledwie przez… 20 minut (jej mąż Ludwik XIX abdykował po 20 minutach od momentu, gdy został królem),
– Dokument nobilitacyjny dla Rogera de La Lande, kapitana Korpusu Artylerii Królewskiej, w roku 1779, za panowania króla Ludwika XVI Burbona, opatrzony osobistym podpisem króla,
– Brewiarz z 1745 r., powstały na użytek króla Ludwika XV,
– Publikacja stanowiąca zbiór „pobożnych ćwiczeń przed przyjęciem Komunii Świętej” – starodruk będący zbiorem ćwiczeń duchowych na 7 dni.
Dokumenty można oglądać od poniedziałku do piątku, w godzinach otwarcia Zamku. Turyści, którzy kupią wejściówkę upoważniającą do zwiedzania wnętrz I piętra dawnej rezydencji magnackiej, obejrzą wystawę w cenie biletu. Dla pozostałych osób, bilet na wystawę kosztuje 5 zł (bilet normalny) i 3 zł (bilet ulgowy).
Wystawa „Rody panujące Europy. Burbonowie” będzie czynna do 26 lipca br.
(ak)
redakcja@rzeszow-news.pl