Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Narodowej

Najnowszy kontrakt na dostarczenie sprzętu dla polskiego wojska opiewa na kwotę ponad 17 mld złotych. Umowę na dostawę podpisano w Stalowej Woli. Planowane są też przyszłe kontrakty.

Nowe nabytki dla wojska

Pierwsza z umów dotyczy dostawy 96 egzemplarzy AHS Krab dla czterech dywizjonowych modułów ogniowych Regina. 48 haubic zostanie dostarczonych w dotychczasowej konfiguracji, a pozostałe Kraby będą już w najnowocześniejszej, zmodernizowanej wersji. Realizacja umowy przewidziana jest na koniec 2029 roku.

Drugi kontrakt dotyczy zakupu pojazdów towarzyszących do dywizjonowych modułów ogniowych wyposażonych w haubice K9A1 Thunder. Łącznie będzie to 250 wozów, w których skład wejdą wozy dowodzenia, amunicyjne, czy remontowe.

 

Zdjęcie: Jerzy Żygadło/ PUW Rzeszów

Praca dla pokoleń

Obecny na podpisaniu umów minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślał , że dzięki temu pracę zyskają kolejne pokolenia Polaków.

– To jest wielki prezent na święta dla Wojska Polskiego od polskiego przemysłu zbrojeniowego. Dokonujemy jednego z największych w historii polski zamówień w przemyśle zbrojeniowym – mówił minister w Hucie Stalowa Wola.

W imieniu Skarbu Państwa umowy podpisał generał brygady Artur Kuptel, szef Agencji Uzbrojenia. Hutę Stalowa Wola reprezentował Krzysztof Trofiniak, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Uhonorowanie artylerii

– To uhonorowanie polskiej artylerii, w związku z tym, że zamawiamy tak potężne jednostki ogniowe, które sprawdziły się m.in. na wojnie w Ukrainie, to nie jest ostatni kontrakt – mówił Paweł Bejda, wiceminister MON.

Ma również powstać umowa na systemy dronowe, których celem będzie obrona K9. Jej koszt wyniesie 500 milionów złotych.

– Mam nadzieję, że w styczniu przyjadę do Stalowej Woli ponownie, bo jest taki sprzęt wojskowy, na który czekamy od ponad 10 lat. Jest Borsuk, jak będzie w dobrej cenie, to myślę, że będziemy go w stanie kupić bardzo szybko – zapowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

 

Zdjęcia: Ministerstwo Obrony Narodowej

 

Polska fabryka amunicji wielkokalibrowej

Wzmacnianie Sił Zbrojnych RP nie kończy się na zakupie samego sprzętu.

– Szczególnie dostawy KRABÓW to kolejny dowód na to jak państwowy sektor obronny wzmacnia siłę polskiej armii, dostarczając jej sprzęt nowoczesny, skuteczny i sprawdzony w boju. W ślad za dostawami artylerii lufowej musi iść produkcja i dostawy amunicji do niej. Dlatego z inicjatywy Ministerstwa Aktywów Państwowych, a przy wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej, doprowadziliśmy do przyjęcia tzw. ustawy amunicyjnej, która położy fundament pod budowę polskiej fabryki amunicji wielkokalibrowej – chwali się w mediach społecznościowych Marcin Kulasek, wspominając ustawę z listopada br.

Ustawa amunicyjna zakłada wzmocnienie siły polskiego wojska poprzez rozbudowę i dywersyfikację bazy produkcyjnej amunicji wielkokalibrowej. Na ten cel zostało przekazane 3 mld złotych.

(MK)

 

Czytaj więcej:

Ambitne plany podkarpackiej kolei

Reklama