Zdjęcie: materiały Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie

„Na wnuczka”, „ na policjanta”, albo „ na znajomego”. Rzeszowska policja radzi, jak się bronić przed oszustami i z urzędem miasta wznawia kampanię „Wspólnie przeciwko oszustom”.

Metody oszustów wciąż się zmieniają, ale cel jest ten sam – wyłudzić pieniądze od starszych osób. O skali problemu świadczą liczby. W ubiegłym roku rzeszowscy policjanci prowadzili 31 postępowań, oszuści wyłudzili ponad 2,5 mln złotych. W tym roku funkcjonariusze wszczęli już 20 postępowań, a kwota strat to blisko 1 mln 650 tys. złotych.

– Oszuści wykorzystują emocje, strach i pośpiech – tłumaczą policjanci. – Seniorzy przelewają swoje pieniądze na ich konta, albo przekazują nieznanym osobom, a ostatnio coraz częściej, na ich polecenie, wyrzucają oszczędności przez okna swoich mieszkań.

Dlatego policjanci informują o nowych sposobach i technikach działania przestępców. Licząc na to, że starsi ludzie, coraz lepiej wyedukowani, nie będą nabierać się na ich sztuczki. 

Żeby ograniczyć falę oszustw już pod koniec ubiegłego roku wystartowała kampania „Wspólnie przeciwko oszustom”. Powstały trzy spoty radiowe i wideo, które emitowała TVP Rzeszów, Radio Rzeszów i Radio Via. Były wyświetlane także na ekranach miejskich autobusów, w przychodniach i galeriach handlowych. Wydrukowano także plakaty i ulotki skierowane do seniorów.

Teraz kampania została wznowiona i przygotowano kolejny spot ilustrujący nowe metody działania oszustów.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Na nagraniu widać starszą panią w okularach. Odbiera telefon, w słuchawce słyszy głos mężczyzny. Mówi, że jest policjantem, i że za chwilę będzie włamanie do mieszkania, bo przestępcy są już przed blokiem. Policja ich śledzi, ale kobieta musi wyrzucić przez balkon wszystkie pieniądze, żeby były bezpieczne.

 

Funkcjonariusze apelują też do rodzin osób starszych, żeby uświadamiały swoich rodziców i dziadków o działających oszustach. – Wytłumacz im, jak działają przestępcy. Ostrzeż, że policjanci i funkcjonariusze innych służb nigdy nie żądają i nie przyjmują pieniędzy ani nie informują o planowanych działaniach – instruują mundurowi. 

– Chcemy skutecznie chronić mieszkańców przed oszustami, dlatego materiały będą emitowane bardzo szeroko, w lokalnych stacjach radiowych i telewizyjnych, a także w autobusach komunikacji miejskiej i placówkach opieki zdrowotnej. Przygotowaliśmy także plakaty i ulotki informacyjne – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama