Niedługo zmieni się nieco krajobraz szkolnictwa w Rzeszowie. Radni powołali do istnienia dwie nowe szkoły.

To oczywiście żadne zaskoczenie. Budowa dużego kompleksu szkolnego przy ul. Błogosławionej Karoliny trwa od wielu miesięcy. Na 1 września ma być gotowy – zapewnia ratusz.

Oficjalnie dwie nowe szkoły zostały powołane do życia na poniedziałkowej (16 lutego) sesji rady miasta. Nowe szkoły to Szkoła Podstawowa nr 18 i Gimnazjum nr 4 przy ul. Błogosławionej Karoliny. Obie placówki będą się znajdowały w jednym szkolnym kompleksie. Ma się tam uczyć w sumie 700 dzieci – 450 w podstawówce i 250 w gimnazjum.

Na osiedlu działają już dwie nowe placówki edukacyjne, ale przeznaczone dla maluchów. W styczniu – kosztem 7 mln zł – otwarto tam żłobek „Karolinka”, od roku działa przedszkole.

Choć szkoły mają zacząć działać od września, nabór uczniów rozpocznie się jednak już w marcu. I właśnie dlatego, na ostatniej sesji, wyznaczono także nowy obwód szkolny w Rzeszowie.

Zasięg szkół

Obie szkoły będą obejmować swoim zasięgiem: ul. Krośnieńską, Dukielską, św. Jana z Dukli, Krynicką, Kościelną, Nowosądecką, Bł. Karoliny, Leską, Iwonicką, Biecką, Odrzykońską, Baligrodzką, Żmigrodzką, Brzozowską, Korczyńską, Sanocką, Ustrzycką (od nr 63), Wadowicką, Dębicką (nr nieparzyste do 51 i parzyste do 114).

Jak zapowiada wydział edukacji Urzędu Miasta, na razie będzie prowadzony nabór do pierwszych klas. Możliwe, że powstaną i wyższe oddziały, ale pod warunkiem, że zgłosi się minimum 20 dzieci z danego rocznika.

Nabór do podstawówki potrwa od 2 do 20 marca, do gimnazjum zaś do końca kwietnia. Rodzice dzieci z nowego obwodu, kłopotów z zapisaniem ich do nowej szkoły mieć nie będą. Właściwie zrobi to za nich szkoła.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Rodzice spoza obwodu, chcący zrobić to samo, muszą zaglądnąć na serwis internetowy.

– Tam wydrukować odpowiednie dokumenty i zawieźć je do placówki – tłumaczy Zbigniew Bury, dyrektor wydziału edukacji Urzędu Miasta.

Jeden dyrektor dla dwóch szkół

Na wiosnę zacznie się także kompletowanie kadry nauczycielskiej.

– Nie będziemy szukać ich na zewnątrz – mówi Bury i podaje przykład: – Jeśli np. ze szkoły nr 28, do nowej szkoły przejdzie część dzieci, to również część nauczycieli będzie tam zbędna. Znajdą pracę w nowej szkole. A jeśli później, po naborze uczniów okaże się, że potrzebni są jeszcze nauczyciele z zewnątrz, to zatrudni ich już nowy dyrektor.

Na wiosnę wydział edukacji ogłosi również konkurs na dyrektora obu szkół.

– Jednego – mówi Zbigniew Bury. – Trwają już bowiem prace, aby obie placówki tworzyły zespół szkół. Potrzebna jeszcze będzie decyzja kuratora oświaty.

Konkurs powinien zostać ogłoszony między kwietniem a czerwcem, tak aby nowy dyrektor mógł objąć obowiązki już od sierpnia tego roku.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama