Zdjęcie: Starostwo Powiatowe Rzeszów

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 w Rzeszowie zostały przeniesione na Siemieńskiego. Modernizacja nowego budynku trwała dwa lata i wyniosła 14 mln złotych.

Przestrzeń dla mieszkańców

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 na ul. Siemieńskiego 18A zostały przeniesione z budynku przy ul. Batorego. Wcześniej warunki pracy i obsługi mieszkańców nie spełniały współczesnych standardów. Teraz obie instytucje wkroczyły w XXI wiek.

– Nie budujemy murów, budujemy przestrzeń otwartą dla mieszkańców powiatu, zgodnie z ich potrzebami i oczekiwaniami – zapewniał w czwartek, 24 października starosta rzeszowski Krzysztof Jarosz, podczas otwarcia gruntownie zmodernizowanego budynku.

To inwestycja w ludzi

Starosta podkreślał, że generalny remont obiektu jest ważnym krokiem w kierunku podniesienia jakości usług świadczonych na rzecz mieszkańców regionu, zwłaszcza aglomeracji rzeszowskiej, w zakresie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego oraz pomocy rodzinom.

– To nie jest tylko budynek na miarę XXI wieku. To przede wszystkim inwestycja w ludzi – inwestycja mająca poprawić jakość życia mieszkańców powiatu rzeszowskiego. To nowe otwarcie się na potrzeby społeczne – mówił i dodawał, że lepsze warunki pracy przełożą się na skuteczniejszą i bardziej efektywną pomoc.

Koszt to 14 mln złotych

Przebudowa budynku przy ul. Siemieńskiego, w którym wcześniej mieścił się Bank Gospodarki Żywnościowej, była jedną z większych inwestycji realizowanych przez Powiat Rzeszowski w ostatnich latach. Modernizacja kosztowała około 14 milionów złotych i w dużej części sfinansowana została z rządowego programu Polski Ład.

Rozpoczęta jesienią 2022 roku inwestycja objęła m.in. ocieplenie budynku, wykonanie nowych instalacji, remont dachu, wymianę stolarki i wymianę oświetlenia. Budynek został też przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dla ich potrzeb wybudowano zewnętrzną windę, przebudowano wejścia oraz sanitariaty.

Ładowarki dla samochodów elektrycznych

Budynek został tez wyposażony w fotowoltaikę z bankiem energii. Na parkingu powstały dodatkowe miejsca parkingowe oraz stanowiska do ładowania pojazdów elektrycznych.

Po przebudowie budynek obejmuje ponad 1,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. W piwnicach znalazły się pomieszczenia techniczne, archiwum placówki oraz magazyny sprzętu rehabilitacyjnego.

Na pozostałych kondygnacjach (parter plus trzy piętra) znajdują się pomieszczenia administracyjne, gabinety lekarskie, gabinety do terapii i psychoterapii, terapii rodzin i mediacji, sala integracji sensorycznej, pomieszczenia socjalne oraz sala konferencyjna.

(oprac. red)

Czytaj więcej:

Rzeszowski wieżowiec przejdzie kompleksową modernizację

Reklama