Zdjęcie: Polski Dom Aukcyjny
Reklama

W najbliższa niedzielę w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie zaprezentowany zostanie najnowszy zakup dokonany przez tę instytucję. Zbiory muzeum zasilił obraz Piotra Michałowskiego „Scena batalistyczna z armią napoleońską”.

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza na oficjalną prezentację najnowszego nabytku muzealnego – dzieła Piotra Michałowskiego pt. „Scena batalistyczna z armią napoleońską”. Akwarela na papierze o wymiarach 8 x 16,5 cm, sygnowana jest podpisem „P. Michałowski”. Zamieszczona jest w w passe-partout, za szkłem, w ozdobnej, zabytkowej pozłacanej ramce.

Akwarela dotychczas należała do osoby prywatnej, a wystawiona została na aukcję w 2023 roku przez Polski Dom Aukcyjny.

Przez sygnaturę stanowi unikat

„Rozbudowane sceny batalistyczne wykonane akwarelą, są rzadkością wśród dostępnych publicznie dzieł Piotra Michałowskiego. Dodatkowo praca posiada sygnaturę, co przy fakcie, że artysta niezwykle oszczędnie umieszczał swoje nazwisko na pracach, czyni z niej kolekcjonerski unikat.

Dynamiczna kompozycja przedstawia potężne armie ścierające się ze sobą w zaciekłej walce. Wyraźnie zaakcentowany jest pierwszy plan z postaciami żołnierzy na koniach i mocniejszymi plamami kolorystycznymi czerwieni, bieli, błękitu.

Na drugim planie kompozycji, figury zlewają się ze sobą, podkreślając brawurę potyczki. Michałowski wykorzystując śmiało kładzione warstwy koloru, w mistrzowski dla siebie sposób stworzył pełnowymiarową kompozycję w ulubionym temacie. Artyście nie zależało na realistycznym oddaniu przebiegu bitwy. W tym obrazie dużą rolę odgrywa ekspresja i znakomicie oddane napięcie w rozgrywającej się scenie rodzajowej.” (Ostrowski J. K., Piotr Michałowski , Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1985.)

Polski romantyk

Piotr Michałowski (1800 – 1855) jest patronem Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie. Był polskim romantykiem i należy do najwybitniejszych postaci w dziejach naszej sztuki. Twórca był malarzem, akwarelistą i rysownikiem czynnym w Krakowie i Paryżu. Artysta dzięki wszechstronnemu wykształceniu pracował również na wielu innych obszarach, gdyż był jednocześnie m.in. urzędnikiem i postępowym ziemianinem.

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zakupiło dzieło dzięki środkom finansowym pochodzącym z budżetu Województwa Podkarpackiego. Koordynatorką zakupu i autorką prezentacji jest Maria Stopyra.

Obraz zostanie zaprezentowany w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie przy ul. 3 Maja, w niedzielę 8 września 2024 roku, o godzinie 14:00.

(Red)

Reklama