Obiekty i infrastruktura sanockiego Skansenu są już dostępne dla osób niewidomych i niedowidzących. Tym samym Rynek Galicyjski został pierwszym obiektem kulturalnym w Polsce wyposażonym w audiodeskrypcję.

Projekt „Ponad podziałami”

Nowa ścieżka turystyczna, zaprojektowana specjalnie dla osób z ograniczoną zdolnością widzenia, została wzbogacona o 18 znaczników ułatwiających orientację w przestrzeni. Znaczniki te przybliżają otoczenie, a tablice tyflograficzne pozwalają na dotykowe odczytanie planu rynku i kluczowych obiektów w skansenie.

Dodatkowo, przed wybranymi budynkami umieszczono tablice tyflograficzne, co zwiększa dostępność do tych miejsc dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Projekt obejmuje również udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Zakupiono przenośny pojazd, który umożliwi osobom na wózkach inwalidzkich łatwiejszy dostęp do obiektów na Rynku Galicyjskim. Cała inicjatywa została zrealizowana przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego, które kontynuuje swoje działania na rzecz dostępności turystycznej.

Szlaki turystyczne dla osób niewidomych na Podkarpaciu

To kolejna inwestycja sprzyjająca dostępności. W poprzednich latach Województwo Podkarpackie, we współpracy z bieszczadzkim GOPR-em, przystosowało trzy szlaki turystyczne dla osób niewidomych i niedowidzących: „Zobaczyć Beskid Niski”, „Zobaczyć Bieszczady” i „Zobaczyć Solinę”. Na trasach znajdują się specjalne urządzenia ułatwiające orientację, a w Solinie wprowadzono rowery tandemy, które umożliwiają wspólne podróżowanie osób z problemami wzrokowymi i ich przewodników.

(Red)

Czytaj więcej

Propozycja na niedzielę. Muzeum Skansen w Sanoku

Reklama