Rzeszów: Małgorzata Rozenek-Majdan
Zdjęcie: materiały prasowe

Jak wygląda nowa rzeczywistość kobiet, które w lekarskim gabinecie dowiadują się, że nie urodzą zdrowego dziecka? Tę historię opowiada film dokumentalny „O tym się nie mówi”. W piątek, 25 listopada, zobaczycie go w Urban Lab Rzeszów.

Jak przypomina Joanna Lasko z Rzeszowskiej Rady Kobiet, która jest organizatorem pokazu dokumentu, właśnie minęły dwa lata od pseudowyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej z 22 października 2020 roku w sprawie aborcji. 

Pseudowyrok diametralnie zmienił sytuację kobiet w Polsce, usuwając z polskiego prawa przesłankę do terminacji ciąży w związku z ciężkimi i nieodwracalnymi wadami płodu. Barbarzyńskie orzeczenie TK doprowadziło do ogólnopolskich Strajków Kobiet.

Film dokumentalny „O tym się nie mówi” jest społecznym głosem sprzeciwu wobec tego wyroku. Uświadamia, jak ogromny problem i dramat on spowodował. W filmie są prawdziwe historie kobiet i ich rodzin, a także głosy lekarzy, położnych i psychiatrów. 

– Ból, strach, bezsilność i myśli samobójcze kobiet. Z powodu nieludzkiego prawa jakie zgotowała nam rządząca ekipa – twierdzi Joanna Lasko. – Film stara się przekazać rzetelną, naukową wiedzę na temat wad embriopatologicznych – zachęca do obejrzenia. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Ta wiedza powinna dotrzeć do środowisk będących w zasięgu jedynie telewizji rządowej, które może widzą dramatyczną sytuację kobiet w Polsce, ale nigdy nie odważą się wyjść na ulice i protestować – podkreśla Joanna Lasko. 

W Rzeszowie dokument będzie można zobaczyć w najbliższy piątek, 25 listopada, o godz. 18:00 w Urban Labie przy ul. 3 Maja 13, I piętro. Wstęp bezpłatny. 

W pokazie wezmą udział współtwórcy inicjatywy #OTSNM: lek. Maja Drożdżak, dr n. med. Grzegorz Pietras, lek. Dominik Przeszlakowski, Katarzyna Nowak i Radosław Sujak. Film powstał dzięki zbiórce publicznej. Twórcy zebrali 100 tys. zł od 2028 darczyńców. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama