Zdjęcie: zachod.pl
Reklama

13 grudnia w Rzeszowie odbędą się obchody upamiętniające 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Instytut Pamięci Narodowej zachęca też do zapalenia w swoich domach o godz. 19.30 symbolicznej świecy w hołdzie ofiarom stanu wojennego.

13 grudnia 1981 roku

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku wprowadzono w Polsce stan wojenny, którego celem była likwidacja struktur opozycji demokratycznej w PRL-u i obrona reżimu komunistycznego. Stan wojenny trwał w Polsce do 22 lipca 1983 roku.

Tej nocy na ulice polskich miast wyszło około 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy SB. Wprowadzono powszechną cenzurę.

W wyniku stanu wojennego zginęło co najmniej kilkadziesiąt osób. Internowano ponad 3 tys. działaczy „Solidarności” i osób działających w ramach innych, niezależnych organizacji.

Program uroczystości w Rzeszowie

  • 12:00 – Msza Święta w kościele Fara Rzeszów w intencji ofiar stanu wojennego
  • 13:00 – złożenie kwiatów i wieńców pod Krzyżem Misyjnym

„Zapal Światło Wolności”

W związku z przypadającą w tym roku 43. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do przyłączenia się do kampanii społecznej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”.

Takie światło zapłonie 13 grudnia o godzinie 19:30 przy Krzyżu Papieskim na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Tegoroczna akcja została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Uroczystości nawiązują do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata.

Inicjatywa Ronalda Regana i Jana Pawła II

Do postawienia w oknach symbolicznych świateł wezwali wówczas prezydent USA Ronald Reagan oraz papież Jan Paweł II. W bożonarodzeniowym orędziu prezydent USA powiedział:

„Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

Tamtej zimy świece zapłonęły w oknie Białego Domu i w Pałacu Apostolskim w Watykanie. Polacy w kraju w podobny sposób wyrażali swój sprzeciw wobec brutalnej polityki komunistycznych władz.

Zachęcamy do zapalenia 13 grudnia o 19:30 symbolicznej świecy w hołdzie ofiarom stanu wojennego w swoich domach. Niech światło w naszych oknach przypomni o odwadze
i determinacji tych, którzy nie poddali się opresji, a także o wsparciu, jakie Polacy otrzymali od społeczności na całym świecie.

(oprac. red)

Czytaj więcej:

„Wstyd w mieście” – akcja informacyjna IPN kosztowała 36 tys. złotych

Reklama