swieto-wojska-polskiego-rzeszow-2024
Zdjęcia: IPN Rzeszów

W Rzeszowie obchodzono Święto Wojska Polskiego. W sierpniu 1920 roku Wojsko Polskie wygrało jedną z najważniejszych bitew w historii świata. Ponad sto lat temu uznano, że 15 sierpnia będzie obchodzony jako Święto Żołnierza.

Obchody w Rzeszowie

Obchody rozpoczęły się Mszą świętą w Kościele Garnizonowym, a po jej zakończeniu odbył się uroczysty Apel przed Tablicami Pamiątkowymi, które są umieszczone na fasadzie Kościoła Garnizonowego.

W wydarzeniu uczestniczyło wojsko, kombatanci, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych oraz mieszkańcy miasta. 

Na placu przed kościołem były okolicznościowe przemówienia, wręczenie odznaczeń i wyróżnień, Apel Pamięci i Salwa Honorowa, na koniec złożono wieńce i wiązanki kwiatów pod tablicami.

Apel Józefa Piłsudskiego 

104 lat temu – w sierpniu 1920 roku – do obrony niepodległości przed bolszewickim najazdem przystąpiło całe polskie społeczeństwo, dając wybitne świadectwo solidarności i zapominając o antagonizmach. 

Na apel Rady Obrony Państwa, podpisany przez Józefa Piłsudskiego: „Niech na wołanie Polski nie zabraknie żadnego z jej wiernych i prawych synów, co wzorem ojców i dziadów pokotem położą wroga u stóp Rzeczypospolitej. Wszystko dla zwycięstwa! Do broni!”, odpowiadały wszystkie środowiska i stany. W szeregi Armii Ochotniczej wstąpiło ponad 100 tysięcy osób, w tym 30 tysięcy mieszkańców Warszawy.

Jedna z najważniejszych bitew świata

Bitwa Warszawska została uznana za osiemnastą najważniejszą bitwę decydującą o losach o świata, Polacy zatrzymali bowiem marsz bolszewików na Zachód. Uroczyste obchody zwycięstwa nad bolszewikami, zniesione po wojnie przez komunistów, zostały przywrócone w niepodległej Polsce.

Wygrana była zaskakująca i zupełnie druzgocącą dla armii bolszewickiej Rosji. Dlatego do dziś określa się ją mianem „cudu nad Wisłą”.   

Decydujące starcie w wojnie polsko-rosyjskiej

– Polska zawdzięcza swoje ocalenie własnym wysiłkom i mam nadzieję, że własnym przykładem ocali Europę – mówił Winston Churchill, ówczesny brytyjski minister wojny, w  sierpniu 1920 r.

https://youtu.be/4HCB1f32ZoM?si=YAVSYQqxNQSsFfmq

oprac. (red)

Zdjęcia: IPN Rzeszów

Reklama