Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News

25 stycznia ukaże się książka Mateusza Fudali „Dawid „Cygan” Kostecki. Uliczny fighter”. – Nowe ustalenia, niepublikowane fakty. Po raz pierwszy śledztwo prokuratury przedstawione od A do Z – zapowiada wydawnictwo SQN.

To pierwsza w Polsce biografia Dawida Kosteckiego – pięściarza romskiego pochodzenia z Rzeszowa, który zmarnował szansę na wielką karierę, wplątując się w świat przestępczy i w jedną z największych afer przestępczych w Polsce – aferę podkarpacką.

„Cygan” mógł mieć wszystko

Kostecki nie przegrywał na ringu, ale przegrał życie. Sutenerstwo, narkotyki, śledztwo, w którym pojawiają się nazwiska znanych polityków, więzienie i tajemnicza śmierć w celi.

Kim był, jaki był, skąd pochodził? Co go kształtowało i co wpływało na jego życiowe wybory (fatalne, ryzykowne i tragiczne)? Mateusz Fudala podąża śladami „Cygana”, odwiedza jego miejsca, rozmawia z przyjaciółmi, puka do prokuratury i sądów. – Zadaje pytania i kreśli obraz sportowca, który mógł mieć wszystko, ale coś poszło nie tak – zapowiada SQN.

Fudala rozmawiał z ludźmi, którzy znali Kosteckiego, przeanalizował setki artykułów prasowych i tysiące stron dokumentów prokuratury. Jak twierdzi wydawnictwo, autor książki dotarł do nieznanych dotąd faktów dotyczących kariery sportowej „Cygana” i jego związków ze światem przestępczym, które rzucają nowe światło na postać boksera.

– Dzięki tej książce dowiesz się, jaki „Cygan” był naprawdę, jaka była jego rola w aferze podkarpackiej i czy wątpliwości, które cały czas pojawiają się wokół jego śmierci, mogą zostać kiedykolwiek rozwiane. W tej historii nie ma nic banalnego, za to jest w niej wiele z dobrego kryminału – zapowiada SQN. 

Kolorowy ptak polskiego boksu

Mateusz Fudala w swojej książce szuka odpowiedzi na pytanie, czy Dawid Kostecki był wojownikiem i mistrzem, czy może jednak po prostu przestępcą i sutenerem. „Cygan” nie był postacią jednowymiarową. Z jednej strony mówiono o nim, że był wielką nadzieją polskiego boksu, a z drugiej sportowcem, który nie spełnił swojego potencjału. 

Kostecki piął się w górę rankingów i marzył o sięgnięciu w ringu po największe laury, ale zamiast święcić bokserskie triumfy, zmagał się z problemami natury osobistej. Wylądował w więzieniu za współdziałanie w zorganizowanej grupie przestępczej.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Był postacią niejednoznaczną i taka jest też opowieść o nim – pełna tajemnic, niejasności i zwrotów akcji – twierdzi wydawnictwo SQN. 

Opinię o książce wydał Janusz Pindera, znany komentator boksu. „Kolorowy ptak polskiego boksu, utalentowany, ale nieobliczalny, nie potrafiący z różnych względów wykorzystać swojego potencjału. Zapewne to drugie życie Cygana Kosteckiego, o którym pisze Mateusz Fudala, miało na to znaczący wpływ” – napisał Pindera.

Książka o Dawidzie Kosteckim w sprzedaży będzie dostępna od 25 stycznia, w cenie 54,99 zł, w formie e-booku do kupienia za 44,99 zł.  

Zdjęcie: materiały prasowe

Dawid Kostecki 2 sierpnia 2019 został został znaleziony martwy w celi warszawskiego Aresztu Śledczego na warszawskiej Białołące. Prokuratura uznała, że „Cygan” popełnił samobójstwo i żadne osoby trzecie do tego się nie przyczyniły, śledztwo umorzono. Kosteckiego pochowano 24 sierpnia na rzeszowskim cmentarzu Pobitno przy ul. Lwowskiej.

Śmierć „Cygana” zelektryzowała opinię publiczną. O powiązaniu Kosteckiego z aferą podkarpacką rozpisywały się wszystkie media, komentowali ją politycy i pojawiła się w kinach w filmie Patryka Vegi, „Pętla”, gdzie w rolę „Cygana” wcielił się Piotr Stramowski. Film jednak rozczarował. Vega, w swoim stylu, niczego nowego nie odkrył. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama