Zdjęcie: Augustyn Photo / Estrada Rzeszowska
Reklama

Europejski Stadion Kultury 2021 czas zacząć! Od piątku do niedzieli (25-27 czerwca) odbędzie się kilkadziesiąt różnych wydarzeń. 

Atrakcje dla melomanów, miłośników oglądania i tworzenia fotografii, tańca, fanów gry na niecodziennych instrumentach, teatru, czy poznawania kuchni z różnych zakątków świata – to wszystko czeka na uczestników ESK 2021. Piątkowy Koncert Główny tym razem odbędzie się Parku Sybiraków, a nie na Stadionie Miejskim. 

Koncert Główny ESK 25 czerwca

Koncert Główny, choć w nowym miejscu, ma niezmienną formułę. O godz. 20:00 otworzy go muzyczne show w wykonaniu Roxie Węgiel, dalej usłyszymy kolektywy, czyli duety gwiazd polskiej i zagranicznej sceny muzycznej.

Tym razem wystąpią: Sylwia Grzeszczak i Jamala, Margaret i Kalush, Grubson i Dakhabrakha oraz Krzysztof Zalewski z Nizkiz. Finałem wydarzenia będzie koncert projektu Anawa 2020 – VooVoo, Zalewski, Kasai, Spięty. Koncert ma potrwać do godz. 23:30. 

Koncert Główny będzie mogło zobaczyć 6000 widzów. 250 bezpłatnych zaproszeń dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 już się rozeszło. 5 750 wejściówek dla zaszczepionych będzie dostępnych na miejscu imprezy. Jak te osoby będą mogły wejść? Przeczytaj TUTAJ

Z muzycznych atrakcji ESK 2021 warto też zwrócić uwagę na trzy koncerty: Art Celebration: classic edition – Atom String Quartet, Paweł Gusnar oraz Warsaw Saxophone Orchestra, a także Funk Electro – DJ KLOCEK i Szałowy Piotrek, Tvorchi (UA), Łąki Łan oraz Bojkowski Bieszczad Głosem i Obrazem Malowany (Wernyhora).

– Każdy w innym muzycznym klimacie – zapowiada Estrada Rzeszowska. 

Art Celebration na ESK pierwszy raz w swojej historii sięgnie po muzykę klasyczną
i współczesną, skupiając się m.in. na uhonorowaniu niedawno zmarłego wybitnego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego oraz na abstrakcyjnym skojarzeniu muzyki współczesnej w niecodziennym instrumentarium m.in. z twórczością Stanisława Lema.

Koncert odbędzie się w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego 27 czerwca o 19:00 (obowiązują bezpłatne zaproszenia). Tego samego dnia o 21:00 w Klubie Festiwalowym na bulwarach koncert w bieszczadzkim stylu – zestawienie tradycyjnych i obrzędowych pieśni bojkowskich we współczesnych aranżacjach na lirę korbową i instrumenty smyczkowe.

– Przedstawiony materiał będzie twórczym rozwinięciem kultury Bojków przepracowanym przez muzyczne doświadczenia i inspiracje członków zespołu Wernyhora. Obok muzyków na scenie zobaczymy wizualizację video przygotowaną przez zespół grafików z Olsztyna (Tonda Kinoko i Andrij Fil) – informuje Estrada Rzeszowska

Natomiast dzień wcześniej, 26 czerwca, na bulwarach usłyszymy Łąki Łan, Dj-a Klocka z Szałowym Piotrkiem i zespół z Ukrainy – Tvorchi.

Teatr na ESK

ESK to nie tylko muzyka, ale i teatr. Najmłodszych powinna ucieszyć premiera spektaklu w Teatrze Maska pt. „Biruta i tajemnica Rzeki”. Spektakl, odwołujący się do mitologii bałtyjskiej, łączy odwieczne pytania o sens życia i wartości, na jakich powinna opierać się wspólnota, z aktualnymi kwestiami – wpływ człowieka na świat natury czy siła dziewczynek.

Spektakl będzie prezentowany dwukrotnie – 26 i 27 czerwca.

Widowiskowym połączeniem teatru, tańca i bodypaintingu będzie natomiast show w wykonaniu Art Color Ballet zatytułowane „Deep Trip”. To będzie można zobaczyć na dziedzińcu Zamku Lubomirskich 26 czerwca.

Performance na ESK

Fanów niebanalnych doznań powinna zainteresować instalacja performatywna Ciało.Obiekt, która jest miejscem odpoczynku, wytchnienia i obserwacji. Przedstawi ciało w swojej wewnętrznej dynamicznej ciszy. Ciało w relacji z obiektem, jako odbiciem własnych uczuć, myśli i zmysłów. Wydarzeniu zaplanowano w BWA w połączeniu z gimnastyką neuronalną dla rodziców z dziećmi.

Fotografia na ESK

25-27 czerwca sporo będzie działo się też w zakresie wydarzeń związanych z fotografią. Nie zabraknie wystaw – np. wystawy Marcina Walko „Na wschód od Edenu”, której tytuł nawiązuje do dzieła wybitnego noblisty, który powieścią o takim samym tytule opisywał symbolikę walki dobra ze złem.

Eden ma być w tym przypadku kulturą Zachodu, utożsamianą z globalizacją, materializmem, nierozłączną koniecznością dostępu do internetu, przy czym na wschód od krajów rozwiniętych za nadrzędne wartości bierze się rodzinę i wszystkie te cechy, które zostały wyparte przez nowe elementy kultury.

W programie ESK można znaleźć też niecodzienne warsztaty fotograficzne, bo z obsługi aparatów z dawnych lat (chętni mogą zostać fotografami lub modelami). Festiwal będzie też okazją dla osób, które chcą zaprezentować swoje fotograficzne prace – w Galerii Nierzeczywistej powstanie Galeria  Bezdomna – wystawa składająca się z prac wszystkich tych, którzy chcą je wywiesić w danym dniu w przygotowanej do tego przestrzeni.

Sztuka wychodzi na ulice

ESK to wydarzenia nie tylko w Klubie Festiwalowym czy wewnątrz budynków. Sztuka wyjdzie na ulice, a wszystko to za sprawą projektu OutArt Fest. Na trasie OutArt’u, biegnącej od BWA przez Rynek, 3 Maja aż do Klubu Festiwalowego będzie można spotkać muzyków, malarzy, tancerzy, teatry muzyczne i nie tylko.

Dobra lektura na ESK

ESK 2021 sięgnie też do literatury. W Klubie Festiwalowym pojawi się Legimi. Pierwszego dnia festiwalu o 17:00 na uczestników będzie czekała projekcja filmu promującego książki dla dzieci połączona z niecodziennym wykładem. O 18:30 z kolei zaplanowano spotkanie z Robertem Nowakowskim – autorem książki „Ojczyzna jabłek”, a wieczorem silent maraton audiobookowy – binge-listening.

Panele dyskusyjne na ESK

ESK 2021 to także dyskusje, na przykład wydarzenie Winylowy Wschód, w którym głównym bohaterem jest płyta winylowa i wszystko co z nią związane. Jedną z jego składowych jest panel dyskusyjny prowadzony przez dziennikarza, publicystę, reżysera wydarzeń artystycznych – Hirka Wronę z m.in. przedstawicielami wytwórni fonograficznych w fotelach gości. Drugą składową jest z kolei giełda płyt winylowych i CD.

Atrakcje dla dzieci na ESK

Dzieci, poza spektaklem teatralnym, znajdą wiele atrakcyjnych zajęć na ESK. Wśród nich jest na przykład Smyk Arena – warsztaty dla dzieci prowadzone przez RDK (Bajeczny lampion, Wiszący album, Mały ogrodnik). W Klubie Festiwalowym znajdzie się też Strefa Gier z kolorowankami 3D, grami zręcznościowymi i bańkami mydlanymi.

Warsztaty na ESK

Punktem w programie, który zainteresuje także dzieci, ale i dorosłych są warsztaty muzyczne – z gry na congach, beatboxu, misach nepalskich, gongach, bębnach djembe.

Silent Disco na ESK

ESK to również dobra zabawa, na przykład w rytmach disco – Silent Disco. To oryginalny i nietypowy koncept “cichej dyskoteki”, podczas której uczestnicy tańczą do wybranej muzyki słuchanej przez słuchawki. Projekt po raz pierwszy zawitał do Rzeszowa właśnie dzięki ESK i na stałe wpisał się w program festiwalu – co rok bowiem cieszy się coraz większą popularnością.

STREET FOOD FESTIVAL

W ramach ESK 2021 odbędzie się również trzydniowy zlot foodtrucków. Na to wydarzenie czekają wszyscy miłośnicy festiwalowych smaków. W Klubie Festiwalowym zaparkuje kilkanaście foodtrucków z kuchnią z różnych stron świata – m.in. Białorusi, Mołdawii, Gruzji, Azerbejdżanu i Armenii. Nie zabraknie też polskich przysmaków.

Więcej o Europejskim Stadionie Kultury – artystach i wydarzeniach, a także o idei festiwalu można przeczytać na stronie stadionkultury.pl i facebookowym profilu ESK. ESK 2021 odbywa się pod patronatem Rzeszów News.

PROGRAM ESK 2021

PIĄTEK (25 CZERWCA)

9:00 – 17:00 – Na Wschód od Edenu – wystawa fotografii Marcina Walko – Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9 (wystawa czynna do 27 sierpnia 2021r.)

12:00 – 18:00 – ESK na starych fotografiach – portretowanie uczestników festiwalu, Galeria Nierzeczywista, ul. Matejki 10

14:00 – 3:00 – Street Food Festival – klub festiwalowy, Bulwary

15:00 – 20:00 – #Legimi Hot Spot – klub festiwalowy, Bulwary

16:00 – 18:00 – Galeria Bezdomna w Nierzeczywistej – wieszanie prac – Galeria Nierzeczywista, ul. Matejki 10

16:00 – 19:00 – warsztaty graffiti prowadzone przez Michała Czerko, promocja mapy murali RIK – klub festiwalowy

17:00 – 18:00 – Legimi [nie tylko]  dzieciom – z książkami i o książkach dla każdego – projekcja audycji promującej książki dla dzieci połączonej z wykładem dla rodziców – klub festiwalowy, Bulwary 

18:30 – 20:00 – spotkanie autorskie z Robertem Nowakowskim wokół książki “Ojczyzna jabłek” – klub festiwalowy, Bulwary

20:00 – 23:00 – Binge – listening – trzy gatunki literackie na słuchawkach ( silent maraton audiobookowy) – klub festiwalowy, Bulwary

20:00 – 23:30 – KONCERT GŁÓWNY – 

Koncert Otwarcia – ROKSANA WĘGIEL

SYLWIA GRZESZCZAK / JAMALA

GRUBSON / DAKHABRAKHA

MARGARET / KALUSH

KRZYSZTOF ZALEWSKI / NIZKIZ

ANAWA 2020 – Voo Voo, Krzysztof Zalewski, Kasai, Spięty

23:30 – 3:00 – Silent Disco – klub festiwalowy, Bulwary

SOBOTA (26 CZERWCA)

9:00 – 17:00 – Na Wschód od Edenu – wystawa fotografii Marcina Walko – Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9 (wystawa czynna do 27 sierpnia 2021r.)

11:00 – 12:00 – Ciało. Obiekt – warsztaty ruchowe dla rodziców z dziećmi – górna sala Biura Wystaw Artystycznych, ul. Sobieskiego 18 (obowiązują wcześniejsze zapisy)

12:00 – 15:30 – Galeria Bezdomna w Nierzeczywistej – wieszanie prac – Galeria Nierzeczywista, ul. Matejki 10

12:00 – 18:00 – ESK na starych fotografiach – portretowanie uczestników festiwalu, Galeria Nierzeczywista, ul. Matejki 10

12:00 – 2:00 – Street Food Festival – klub festiwalowy, Bulwary

13:00 – 14:00 – Na Wschód od Edenu – wernisaż wystawy fotografii Marcina Walko – Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9 (wystawa czynna do 27 sierpnia 2021r.)

13:00 – 17:00 – strefa gier plenerowych dla rodzin – klub festiwalowy, Bulwary

13:00 – 18:00 – Winylowy Wschód – giełda płyt winylowych – klub festiwalowy, Bulwary

14:00 – 15:00 – Na Wschód od Edenu – prelekcja Marcina Walko – Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9 

13:30 – 16:00 – Cztery strony rytmu – otwarte warsztaty muzyczne – klub festiwalowy, Bulwary

– „Tak brzmi miasto”: otwarte warsztaty gry na stalowych beczkach i elementach industrialnych z elementami body percussion. Prowadzący: Piotr Stefański.

– „Brzmienia wschodu”: stoisko skierowane do najmłodszych – swobodne doświadczanie dźwięku poprzez zabawę oraz testowanie mis nepalskich i gongów. Instruktor będzie czuwał nad dziećmi, pokazując im, że dźwięk można nie tylko usłyszeć, ale też… zobaczyć

– „Polirytmia”: warsztaty perkusyjne z Mariuszem Raźnym. Uczestnicy pod okiem doświadczonego instruktora będą mogli zapoznać się z polirytmią. Do dyspozycji uczestników oddamy 20 bębnów djembe, wywodzących się z kultury afrykańskiej.

– „Conga moja miłość”: warsztaty z gry na congach (bębny kubańskie). Prowadzący: Piotr Stefański

– Warsztaty Beatboxu z Patrykiem “Tik Takiem” Matelą – mistrzem beatbox u i cenionym pedagogiem.

15:00 – 16:00 – Na Wschód od Edenu – prelekcja Marcina Walko – Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9 

15:00 – 16:00  – Biruta i tajemnica rzeki – premiera spektaklu dla dzieci (9+)– Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13 (obowiązują bezpłatne zaproszenia)

15:00 – 18:00 – warsztaty graffiti prowadzone przez Michała Czerko – park przy BWA / klub festiwalowy, Bulwary

15:00 – 20:00 – #Legimi Hot Spot  – klub festiwalowy, Bulwary

16.00 – 18.00 – Winylowy Wschód – winyl, CD a może powrót kasety? – panel dyskusyjny –  klub festiwalowy, Bulwary  

16:00 – 17:00 – Galeria Bezdomna w Nierzeczywistej – wernisaż wystawy – Galeria Nierzeczywista, ul. Matejki 10 (galeria czynna do godz. 19.00)

16:00 – 20:00 – OutArt Fest – sztuka uliczna – Bulwary, ul. Grunwaldzka, Rynek, ul. 3 Maja, okolice BWA

17:00 – 18:00 – Ciało. Obiekt – performance wg choreografii Izabeli Chlewińskiej – górna sala Biura Wystaw Artystycznych, ul. Sobieskiego 18 

18:00 – 19:00 – “Rzeszowskie Janusze” – projekcja filmów (dwie części) oraz  spotkanie z Elżbietą Kaliszewską (prawnuczką Edwarda Janusza), prowadzenie: Ilona Dusza-Kowalska (Fundacja Rzeszowska)  – Rzeszowski Inkubator Kultury

18:30 – 22:30 – Funk Electro – DJ KLOCEK i Szałowy Piotrek, Tvorchi (UA), Łąki Łan – klub festiwalowy, Bulwary 

21:30 – 22:30 – spektakl taneczny  “Deep Trip” Art Color Ballet – zewnętrzny dziedziniec Zamku Lubomirskich 

22:30 – 2:00 – Silent Disco – klub festiwalowy, Bulwary

NIEDZIELA (27 CZERWCA)

10:00 – 18:00 – Galeria Bezdomna w Nierzeczywistej – wystawa prac (czynna do 10 lipca), ul. Matejki 10 

11:00 – 12:00 – Ciało. Obiekt – warsztaty ruchowe dla rodziców z dziećmi – górna sala Biura Wystaw Artystycznych, ul. Sobieskiego 18 (obowiązują wcześniejsze zapisy)

11:00 – 17:00 – Na Wschód od Edenu – wystawa fotografii Marcina Walko – Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9 (wystawa czynna do 27 sierpnia 2021r.)

12:00 – 22:00 – Street Food Festival – klub festiwalowy, Bulwary

12:00 – 15:00 – Z tradycyjnej nuty pogranicza – warsztaty edukacyjne przybliżające instrumenty tradycyjne, prowadzenie: Piotr Wawrzkiewicz, Stanisław Nogaj- klub festiwalowy, Bulwary

12:00 – 18:00 – ESK na starych fotografiach – portretowanie uczestników festiwalu, Galeria Nierzeczywista, ul. Matejki 10

13:00 – 17:00 – Smyk Arena – warsztaty dla dzieci prowadzone przez Rzeszowski Dom Kultury – wiszący album na zdjęcia, mały ogrodnik, bajeczny lampion – klub festiwalowy, Bulwary

14:00 – 18:00 – Cztery strony rytmu – otwarte warsztaty muzyczne – klub festiwalowy, Bulwary

– „Tak brzmi miasto”: otwarte warsztaty gry na stalowych beczkach i elementach industrialnych z elementami body percussion. Prowadzący: Piotr Stefański.

– „Brzmienia wschodu”: stoisko skierowane do najmłodszych – tu każdy może swobodnie doświadczać dźwięku poprzez zabawę i swobodne testowanie mis nepalskich i gongów. Instruktor będzie czuwał nad dziećmi, pokazując im, że dźwięk można nie tylko usłyszeć, ale też… zobaczyć.

– „Polirytmia”: warsztaty perkusyjne z Mariuszem Raźnym. Uczestnicy pod okiem doświadczonego instruktora będą mogli zapoznać się z polirytmią. Do dyspozycji uczestników 20 bębnów djembe, wywodzących się z kultury afrykańskiej.

– „Conga moja miłość”: warsztaty z gry na congach (bębny kubańskie). Prowadzący: Piotr Stefański

– Warsztaty Beatboxu z Patrykiem Matelą – mistrzem beatbox u i cenionym pedagogiem. Do uczestników dołączą muzycy grupy Studium Instrumentów Etnicznych  i Otwartego Teatru Perkusyjnego Obrzeża, wspólnie aranżując finałowy koncert.

15:00 – 20:00 – #Legimi Hot Spot  – klub festiwalowy, Bulwary

15:00 – 19:00 – OutArt Fest – sztuka uliczna – Bulwary, ul. Grunwaldzka, Rynek, ul. 3 Maja, okolice BWA

16:30 – 17:30 – Biruta i tajemnica rzeki – premiera spektaklu dla dzieci (9+) – Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13 (obowiązują bezpłatne zaproszenia)

17:00 – 18:00 – Ciało. Obiekt – performance wg choreografii Izabeli Chlewińskiej – górna sala Biura Wystaw Artystycznych, ul. Sobieskiego 18 

19:00 – 21:30 – Art Celebration: classic edition – Atom String Quartet, Paweł Gusnar oraz Warsaw Saxophone Orchestra – Instytut Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego (obowiązują bezpłatne zaproszenia)

21:00 – 22:00 – Bojkowski Bieszczad głosem i obrazem malowany – koncert zespołu Wernyhora z wizualizacjami kolektywu Tonda Kinoko/Andrij Fil – klub festiwalowy, Bulwary

——

“Punkt widzenia” – mural inspirowany twórczością Edwarda Janusza przedstawiający Irenę Elgas-Markiewicz, wnuczkę Leopoldyny Januszowej i Edwarda Janusza. Autorzy: Michał Czerko, Dominik Moryń, Michał Mach , ul. Reymonta

12 – 30 lipca – finisaż  wystawy “Europejski Stadion Kultury na starych fotografiach” – Rzeszowski Inkubator Kultury, ul. Jagiellońska 24 (budynek Estrady Rzeszowskiej)

Oprac. (ram)

Reklama