Fot. Matys Studio Od Deski Do Deski. Na zdjęciu Łukasz Orbitowski
Reklama

18 spotkań ze znanymi polskimi pisarzami i nie tylko odbędzie się podczas dwudniowych III Świątecznych Targów w Rzeszowie, które odbędą się w piątek i sobotę (22-23 listopada). 

Świąteczne Targi Książki są jednym z najważniejszych wydarzeń czytelniczych
w regionie. W tym roku do Millenium Hall ponownie przyjadą najciekawsze oficyny wydawnicze i księgarskie z całej Polski. Będzie ich 30, m.in. Agora, Znak, SQN, WAM, Czarne, Marginesy czy Wielka Litera.

Uczestnicy targów będą mogli zapoznać się z ofertą wydawniczą, dowiedzieć się
o nowościach książkowych, uzupełnić lub powiększyć swoją kolekcję, czy po prostu kupić książkę na świąteczny prezent.

Podczas dwudniowych targów, w klubie Lukr odbędą się wyjątkowe spotkania z pisarzami. Tym razem organizatorzy zaprosili autorów, którzy piszą o rzeczach ważnych, nie boją się podejmowania trudnych tematów, są laureatami prestiżowych nagród, świetnie gotują i mają wielu oddanych czytelników.

Targi rozpoczną się od spotkań dedykowanych głównie dzieciom. Adam Studziński opowie o tym „Co trzeba wiedzieć przed pierwszym zalogowaniem? – o mediach społecznościowych dla dzieci”. 

Andrzej Potocki i Suren Vardanian przedstawią „Opowieści o dawnym Rzeszowie dla dzieci”. To przepięknie ilustrowana książka dla najmłodszych mieszkańców Rzeszowa. 24 niezwykle ciekawe opowieści o tym, jaki był dawny Rzeszów, kto nim władał i jak się w nim żyło.

Do Rzeszowa przyjedzie okrzyknięta „Pierwszą Kucharką Rzeczpospolitej”, siostra Anastazja ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości. Napisała kilkanaście książek, które sprzedały się w ilości ponad 4 milionów egzemplarzy. 

Łukasz Orbitowski, laureat Paszportu Polityki, dwukrotnie nominowany do nagrody Nike, raz do nagrody miasta Gdynia, będzie kolejnym gościem targów. Orbitowski jest jednym z najważniejszych autorów powieści grozy, twórcą zbiorów opowiadań i powieści, m.in. “Horror Show!”, “Święty Wrocław”, “Widma”. Jest także autorem cyklu bajek o kotach.

„Królowa polskiego kryminału”, Katarzyna Bonda powraca z nowym kryminałem. „Miłość leczy rany” jest opartą na faktach powieścią, którą autorka rozpocznie nową serię. 

Vincent V. Severski to pseudonim literacki pułkownika polskiego wywiadu, byłego oficera i autora bestsellerowych powieści szpiegowskich. Latami pozostawał poza granicami Polski, zajmował jedno najwyższych stanowisk kierowniczych w Agencji Wywiadu. Severski powrócił z książką „Christine. Powieść o Krystynie Skarbek”, jednej z najbardziej znanych agentek drugiej wojny światowej, która pracowała dla brytyjskiej służby specjalnej.

Skąd w nas tyle hejtu? Dlaczego Kościół w Polsce nie radzi sobie z problemem pedofilii? Czy
z księdzem da się normalnie pogadać? Czy ruch LGBT to naprawdę największe zagrożenie dla naszego społeczeństwa? Na te trudne, ale ważne pytania postarają się odpowiedzieć kontrowersyjna dziennikarka Karolina Korwin-Piotrowska i popularny jezuita Grzegorz Kramer, którzy razem napisali książkę “#wrzenie”. 

Pamiętacie „S@motność w sieci” – książkę fenomen? Podczas targów spotkacie się z jej autorem, Januszem Leonem Wiśniewskim. Wiśniewski postanowił kontynuować historię opowiedzianą 18 lat temu i wraca z powieścią „Koniec samotności”. Jej główni bohaterowie Kuba i Nadia również poznali się dzięki internetowi, ale… w klasztorze. 

W tracie targów będą również rozmowy o reportażu. Do Rzeszowa przyjadą dwie świetne reportażystki: Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Katarzyna Błaszczyk, które na co dzień związane są ze Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Są autorkami książki „Zdarzyło się naprawdę. Opowieści reporterskie”. 

O fantastyce, popkulturze i oszustach opowie Jakub Ćwiek, który poza pisaniem książek jest stand-uperem i scenarzystą. Ćwiek debiutował zbiorem opowiadań „Kłamca”, który doczekał się pięciu kolejnych tomów i multimedialnego uniwersum. W 2007 roku ukazał się kryminał grozy „Liżąc ostrze”, a rok później horror „Ciemność płonie”, aby go napisać spędził pół roku wśród bezdomnych na dworcu w Katowicach.

Gościem targów będzie także Jakub Szamałek, pisarz, scenarzysta studia CD Projekt RED (producent serii gier „Wiedźmin”), absolwent Oksfordu, doktor archeologii śródziemnomorskiej Uniwersytetu w Cambridge. Szamałek jest autorem trylogii kryminalnej o ateńskim detektywie Leocharesie. Za książki z tej serii otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników. 

Swój „Apetyt na życie” przedstawi Katarzyna Dowbor – ikona telewizji. Jej książka to fascynującą opowieść dojrzałej kobiety o cieple domowego ogniska, przeciwnościach losu oraz poszukiwaniu szczęścia i miłości. Opowieść, w której każde pokolenie kobiet znajdzie coś dla siebie.

Tadeusz Wrona, pilot PLL LOT, człowiek, który w zdumienie wprowadził cały świat lądując, jako pierwszy w historii Boeingiem 767 bez podwozia. W książce „Ja, kapitan” Wrona opowiada o swoich marzeniach, pasjach, ideałach, o pokonywaniu przeszkód i wykorzystywaniu szczęśliwych zbiegów okoliczności. 

Organizatorzy targów przygotowali również dwie odsłony spotkania „Oryginalny pomysł na fabułę. Odważ się pisać”. O swoim pisaniu opowiedzą: Natalia Sońska, Karolina Wilczyńska, Joanna Jax, Ewa Kassala i Magda Skubisz.

Świąteczne Targi Książki w Rzeszowie zakończy wyjątkowe spotkanie z Tomaszem Michałowskim i Kamilem Sipowiczem. Motywem przewodnim spotkania będzie książka „Miłość zaczyna się od miłości”, autorstwa jednej z największych polskich artystek, kobiety obdarzonej niezwykłą – chciałoby się powiedzieć Nietzscheańską – „wolą mocy” – Kory.

Kora zmarła 28 lipca 2018 roku, po ciężkiej chorobie. Kilka miesięcy po jej śmierci, do redakcji trafiło jedenaście fascynujących przedmiotów – Zeszytów – a także zbiór zapisków, w których można odnaleźć ukryty warsztat Kory, jej intymny świat, przelewany na zwyczajne-niezwyczajne kartki papieru.

W trakcie targów, pod hasłem „Mnożymy Dobro” odbędzie się zbiórka książek dla młodzieży w wieku 12-19 lat z Domu Dziecka w Dynowie, w zamian za które podopieczni własnoręcznie wykonają zakładki dla ofiarujących. Lektury i książki młodzieżowe będzie można przynosić do punktu INFO Millenium Hall.

Zdjęcie: Materiały organizatorów

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: