Zdjęcie: Pixabay
Reklama

O prawie 4 zł na przestrzeni trzech lat wrośnie cena za wodę i ścieki w Rzeszowie. Mieszkańcy stolicy Podkarpacia muszą się też przygotować na wzrost stawek za śmieci.

O 1,65 zł więcej od środy (16 maja) będziemy musieli zapłacić za wodę i ścieki. Ten 6-procentowy wzrost cen miasto zaplanowało już listopadzie 2017 roku, gdy Rada Miasta Rzeszowa zaakceptowała nowe stawki. Następnie zmieniły się przepisy i temat przejęło Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”, które teraz będzie ustalało ceny za wodę i ścieki.

– Stawki, które zaproponowaliśmy w listopadzie ub. r., są dokładnie takie same jak te, które wcześniej ustaliliśmy, a Rada Miasta je zaakceptowała – wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Obecnie za metr sześcienny wody i ścieków mieszkańcy Rzeszowa płacą 8,37 zł. Od środy ta opłata wzrośnie o 30 groszy (3,59 proc.) – do 8,67 zł.  W przypadku cen wody dla gospodarstw domowych opłata wzrośnie o 13 groszy z 4,51 zł do 4,64 zł, dla przemysłu z 4,55 zł do 4,67 zł (wzrost o 12 groszy). Ceny ścieków pójdą w górę z 3,86 zł do 4,03 zł.

Wzrost ceny oznacza, że przy średnim zużyciu wody 3,3 m sześc. na osobę miesięcznie w czteroosobowej rodzinie za ścieki i wodę będzie trzeba zapłacić 6,60 zł więcej niż dotychczas. 

To jednak nie koniec podwyżek. W planach jest, aby od 16 maja 2019 roku do 15 maja 2020 roku podnieść  znów cenę od jednej osoby o kolejne 1,85 zł, a od 16 maja 2020 do 15 maja 2021 r. o kolejne 27 zł groszy. Czyli łącznie na przestrzeni trzech lat za wodę i ścieki będziemy płacić więcej o 3,77 zł.

W lipcu możemy się też spodziewać podwyżek za wywóz odpadów. To właśnie wtedy wchodzą nowe przepisy, które nakazują dostarczać odpady do Rejonowych Instalacji Odpadów Komunalnych, a taką dla Rzeszowa będzie właśnie powstająca spalarnia śmieci przy ul. Ciepłowniczej na os. Załęże, którą buduje PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna

Obecnie miasto ze spółką negocjuje ceny za tonę odpadów. Póki co, PGE GiEK nie chce zejść poniżej 302 zł. Dla mieszkańców Rzeszowa oznacza to jedno – podwyżki, bo obecnie ratusz za tonę odpadów wywożonych na wysypisko do Kozodrzy płaci 225 zł.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.