Zdjęcie: Rzeszów News
Reklama

Rzeszów znów stanie się teatralną stolicą Polski. Przez 10 najbliższych dni widzowie będą mogli podziwiać najlepsze spektakle oparte na dziełach literatury polskiej i światowej. 62. Rzeszowskie Spotkania Teatralne to prawdziwa gratka dla miłośników teatru i klasyki.

Tegoroczna edycja festiwalu to już trzeci raz, kiedy odbywa się on pod hasłem Festiwalu Arcydzieł. Organizatorzy obiecują niezapomniane wrażenia i mocne przekazy sceniczne. Dyrektor festiwalu, dr Jan Nowara, podkreśla różnorodność prezentowanych spektakli: „W programie tegorocznego Festiwalu Arcydzieł chcę zwrócić państwa uwagę na bogactwo gatunków literackich i konwencji scenicznych, w których arcydzieła spotykają się z teatrem, w spektaklach z mocnym przekazem.”

Co zobaczymy na scenie?

Festiwal otworzy warszawski Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza spektaklem „Matka” na podstawie dzieła Witkacego. W kolejnych dniach widzowie zobaczą między innymi:

  • „Lalkę” Bolesława Prusa w wykonaniu gospodarzy festiwalu
  • Premierowy spektakl „Miarka za miarkę” Williama Szekspira
  • „Makbeta — głosy z ciemności” w interpretacji rzeszowskiego Teatru Przedmieście
  • „Gusła” inspirowane „Dziadami” Adama Mickiewicza w wykonaniu Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze
  • „Kabaret” Joe Masteroffa, Freda Ebba i Johna Kandera przygotowany przez Teatr Polski w Bielsku-Białej
  • „Dzieje grzechu. Opowiedziane na nowo” według Stefana Żeromskiego w wykonaniu Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy
  • „Amadeusza” Petera Shaffera w interpretacji Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi

Nie tylko spektakle konkursowe

Oprócz głównego nurtu festiwalu, organizatorzy przygotowali szereg wydarzeń towarzyszących. Widzowie będą mogli zobaczyć wystawę 19. Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego, spektakle pozakonkursowe, w tym monodram Agnieszki Przepiórskiej i „Grecy” z łotewskiego Liepajas Teatris.

Dodatkowo w programie znalazły się koncerty: „W poszukiwaniu utraconego czasu” Bartłomieja „Eskaubei” Skubisza oraz „Śpiewodzieła” Marka Bałaty. Festiwal wzbogacą także czytania performatywne dramatów zrealizowanych w ramach tegorocznej Sceny Nowej Dramaturgii.

Organizatorzy zadbali o interakcję z publicznością. Po każdym spektaklu i czytaniu performatywnym odbędą się rozmowy z twórcami, dając widzom szansę na głębsze zrozumienie obejrzanych dzieł.

62. Rzeszowskie Spotkania Teatralne potrwają od 18 do 27 października. To jedno najstarszych wydarzeń tego typu w Polsce, organizowane nieprzerwanie od 1961 roku przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Festiwal otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu województwa podkarpackiego.

PROGRAM 

(Red, źródło PAP)

Czytaj więcej

Rzeszowski Weekend Fotografii. Tym razem stawiają na „Kolor”!

Reklama