Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

Podpisanie umowy pożyczki nie przypomina podpisania cyrografu z diabłem – zawsze możesz się wycofać i jeśli zachowach przewidziany ustawowo termin, nie będziesz ponosił żadnych konsekwencji. Jak poprawnie odstąpić od umowy pożyczki?

Przede wszystkim musisz pamiętać, że na odstąpienie od umowy pożyczki masz 14 dni – w tym terminie nie musisz podawać pożyczkodawcy nawet przyczyn zmiany decyzji. Zatem jeśli umowa nie zgadza się z tym, co ustalałeś z pożyczkodawcą (np. koszty są wyższe), udało ci się inaczej przezwyciężyć problemy finansowe albo po prostu po przemyśleniu uznałeś, że nie potrzebujesz pożyczki – odstąp od umowy.

Termin 14 dni na odstąpienie od umowy rozpoczyna się w dniu jej podpisania. Przy okazji sprawdź  najlepsze chwilówki online dostępne w aktualnym rankingu. Od umowy można odstąpić nawet wtedy, gdy pieniądze już zostały przelane na nasze konto. Prawo to znajduje zastosowanie zarówno dla zobowiązań zaciągniętych w bankach, jak i firmach pozabankowych i SKOK-ach.

Odstąpienie w tym terminie od umowy pożyczki nie niesie za sobą negatywnych konsekwencji dla klienta. Klient musi tylko oddać pożyczone pieniądze oraz odsetki, które naliczono od dnia wypłaty do dnia zwrotu środków. Klient jest zobowiązany do oddania pożyczki w ciągu 30 dni od dnia złożenia stosownego oświadczenia. Instytucja finansowa nie może utrudniać klientowi odstąpienia od umowy.

Jak odstąpić od umowy? Do banku, firmy pożyczkowej albo SKOK-u trzeba dostarczyć oświadczenie odstąpienia od umowy. Wzór takiego oświadczenia powinien być dołączony do umowy i zawierać nazwę oraz adres pożyczkodawcy. Brak udostępnienia tego wzoru pożyczkobiorcy w rzeczywistości jest niezgodny z prawem.  Jeżeli jednak nie dostałeś wzoru, poszukaj gotowych formularzy w internecie albo skontaktuj się z doradcami (darmowych porad udziela kilka stowarzyszeń i instytucji) i poproś o pomoc w samodzielnym stworzeniu takiego oświadczenia. Oświadczenie można osobiście dostarczyć do banku (firmy pożyczkowej, SKOK-u) albo przesłać pocztą – decyduje data stempla pocztowego. Pamiętaj, że wniosek odstąpienia od umowy musi zostać przez ciebie własnoręcznie podpisany.

Pożyczkodawca powinien zwrócić klientowi w przypadku zerwania umowy opłaty dodatkowe (np. za ubezpieczenie). Nie zwraca się opłat notarialnych czy w związku z ustanowieniem zabezpieczenia czy opłaty przygotowawczej.

Odstąpić można od każdej umowy pożyczki – także tej zaciąganej przez internet, w kiosku albo gotówkomacie.

Jak zatem widać, od umowy pożyczki można odstąpić legalnie, a formalności nie są rozbudowane. Niemniej jednak warto przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy o pożyczkę dokładnie przeczytać jej treść i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy pożyczka rzeczywiście jest potrzebna. Strony internetowe zawierające ranking chwilówek posiadają kompleksowe informacje dotyczące zasad pożyczania. Często można zdobyć potrzebne pieniądze z alternatywnych źródeł (np. decydując się na dodatkową pracę czy racjonalniej zarządzając domowym budżetem). Zanim weźmiesz pożyczkę sprawdź również, czy na temat wybranej przez ciebie instytucji UOKiK nie wydał oświadczenia o nielegalnych czy nieetycznych praktykach.

Reklama