Maria Migaj z LO nr XII im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu okazała się najlepsza w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie. W nagrodę otrzymała indeks WSPiA Rzeszów-Przemyśl. W finale pokonała 31 uczniów z całej Polski.
[Not a valid template]
Drugie miejsce w organizowanej przez WSPiA Rzeszów-Przemyśl Olimpiadzie zajęła Klaudia Cholewa z LO im. Bolesława Chrobrego w Głuchołazach. Trzecie i czwarte miejsce przypadło Adriannie Jacek oraz Izabeli Jasion z LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej w Zespole Szkół Nr 14 we Wrocławiu. V miejsce zajął ubiegłoroczny zwycięzca Olimpiady Tomasz Pilikowski z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.
– Dzięki Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie zaczęłam interesować się prawem – mówi Maria Migaj, laureatka I miejsca tegorocznej Olimpiady. – Na razie nie mogę uwierzyć w to, że udało mi się wygrać. Finał był dosyć trudny. Na początku myślałam, że nie poradzę sobie z pytaniami, które wylosowałam. Jednak udało się. Cały czas towarzyszy mi niedowierzanie, ale i wielka radość. W Olimpiadzie uczestniczyłam już drugi raz. W ubiegłym roku dotarłam do III etapu. Jednak wtedy nie udało mi się wygrać. Dzisiejszy sukces to dla mnie duża motywacja do dalszego zdobywania wiedzy prawniczej – mówiła po wręczeniu nagród Maria Migaj.
Zwyciężczyni Olimpiady chce zostać prawnikiem, udział w niej to doskonały sposób na przygotowanie się do studiów prawniczych.
Najlepsi z najlepszych
Nagrodą główną w tym roku są nieodpłatne studia w Wyższej Szkole Prawa i Administracji Rzeszów-Przemyśl oraz nieodpłatne zakwaterowanie w Wielomieszkaniowym Domu Studenckim WSPiA. Podobną nagrodę wręczono za zajęcie II miejsca. III, IV lub V miejsca pozwala na nieodpłatne studia w WSPiA Rzeszów-Przemyśl. Jednocześnie udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie ułatwia jej finalistom oraz laureatom podjęcie studiów poza postępowaniem kwalifikacyjnym nie tylko w WSPiA w Rzeszowie, ale i na innych wydziałach prawa (m.in. UJ).
– Tytuł laureata Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie to ogromny sukces – mówił prof. Jerzy Posłuszny, rektor WSPiA. -Jesteście najlepszymi z najlepszych. W drodze do II etapu pokonaliście ponad 4200 uczniów z całej Polski, którzy przystąpili do pierwszego etapu Olimpiady. Poziom waszej wiedzy jest ogromny. Mam nadzieję, że organizowana przez WSPiA Olimpiada będzie dla was startem do przyszłej kariery naukowej. Mam także nadzieję, że wśród laureatów są przyszli wybitni polscy prawnicy. Wybraliście bardzo wymagającą Olimpiadę. Jednak trud włożony w przygotowania na pewno pomoże wam w przyszłości m.in. podczas studiów prawniczych – powiedział rektor Posłuszny.
Dodał, że duże gratulacje należą się również nauczycielom, którzy doskonale przygotowali swoich uczniów do Olimpiady.
Jedyna taka Olimpiada
Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie składał się z dwóch części: testu wielokrotnego wyboru oraz części ustnej. Zagadnienia obowiązujące podczas sprawdzianu wchodziły w zakres m.in. prawa cywilnego, karnego, administracyjnego, socjologii prawa, a także prawa międzynarodowego, prawa UE czy praw człowieka.
Organizowana przez WSPiA Rzeszów-Przemyśl Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku do I etapu zgłosiło się ponad 4200 uczniów z 322 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.
Honorowy patronat nad Ogólnopolską Olimpiadą Wiedzy o Państwie i Prawie objął Minister Sprawiedliwości. Olimpiada organizowana jest razem z Podkarpackim Kuratorium Oświaty. Merytoryczną opiekę nad przedsięwzięciem sprawuje Rada Programowa. W jej skład wchodzą m.in. prof. Zbigniew Ćwiąkalski, wykładowca WSPiA (przewodniczący), prof. Wiesław Skrzydło i prof. Zbigniew Czarnik.
Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie obyła się już po raz V.