Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News

– To okazja do zaapelowania, by temat przemocy wobec kobiet i dziewcząt stał się jednym z priorytetowych działań. To także apel do kandydatek i kandydatów w wyborach samorządowych, by kwestie przemocy wobec kobiet włączyli do swoich wyborczych programów – uważają koordynatorzy akcji One Billion Rising, która w Rzeszowie odbędzie się w środę 14 lutego. 

One Billion Rising (po polsku „Nazywam się Miliard”) to ogólnoświatowy protest w formie tańca, który zwraca uwagę na przemoc wobec dziewczyn i kobiet, przede wszystkim na najbardziej drastyczny, wciąż lekceważony jej przejaw – przemoc seksualną.

„Taniec sprzeciwu” odbywa się zawsze 14 lutego na całym świecie. W Polsce akcję przeprowadzono po raz pierwszy w 2015 roku, dołączyło do niej 17 polskich miejscowości, a w 2016 roku tańczyło i protestowało niemal 60. Rzeszów do akcji włączył się po raz pierwszy w 2017 roku. Wówczas taniec sprzeciwu wykonano na Rynku. W akcji wzięło udział kilkadziesiąt osób.

Tegoroczna odsłona One Billion Rising odbędzie się zgodnie z tradycją 14 lutego. Tym razem tematem przewodnim akcji będzie przeciwdziałanie przemocy na poziomie lokalnym.

Dlaczego wybrano w tym roku akurat ten problem? Analizy ponad 300 lokalnych programów przeciwdziałania przemocy w rodzinie pokazały, że 50 proc. programów nie podało informacji, że przemocy najczęściej doświadczają kobiety i dziewczęta, a 90 proc. programów nie definiowało poszczególnych rodzajów przemocy z uwzględnieniem kategorii płci.

Ponadto, tylko jeden program zawierał zapis wprost odwołujący się do faktu, że stereotypy płciowe mają wpływ na przemoc wobec kobiet i tylko w jednym programie można było znaleźć szczegółową analizę problemu przemocy ze względu na płeć.

– Samorządy mają niezwykle istotną rolę do odegrania w przeciwdziałaniu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet – nikt lepiej nie zna potrzeb i problemów swojej społeczności i to one mogą najskuteczniej zadziałać. Jednak bez podkreślania, że to kobiety i dziewczęta najczęściej stają się ofiarami każdego rodzaju przemocy, trudno przygotować skuteczne programy i trudno temu zjawisku przeciwdziałać – wyjaśnia Patricia Mitro, koordynatorka akcji na Podkarpaciu.

– Dlatego One Billion Rising to okazja do zaapelowania do lokalnych decydentek i decydentów, by temat przemocy wobec kobiet i dziewcząt stał się dla nich jednym z priorytetowych działań. To także apel do kandydatek i kandydatów w wyborach samorządowych, by kwestie przemocy wobec kobiet włączyli do swoich wyborczych programów – dodaje.

Mitro podkreśla, że taneczna akcja zwraca również uwagę na to, że przemoc wobec kobiet dzieje się tu i teraz, obok nas – u naszych sąsiadów, przyjaciół i znajomych, na naszej ulicy, podwórku, domu. W Rzeszowie akcja odbędzie się na rzeszowskim Rynku o godz. 12:00.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama