Reklama

Niezwykłe wydarzenie artystyczne szykuje się podczas rzeszowskich obchodów 100 rocznicy wybuchu I wojny światowej. Na Rynku będzie można wysłuchać opery „Nabucco” w czterech aktach włoskiego kompozytora Giuseppe Verdiego.

Koncert operowy odbędzie się w niedzielę (13 lipca). Początek o godz. 17:00. Akcja opery dzieje się w Jerozolimie i Babilonie około 587 r. p.n.e. Tytułowy Nabucco (Nabuchodonozor) podbija Judeę. Perypetie sercowe córek króla i walki stronnictw dworskich o wpływy, są tłem dla przedstawienia wydarzeń będących początkiem „niewoli babilońskiej” Żydów.

Spektakl ten w historii Opery Śląskiej zajmuje pozycję zaszczytną; jest jedną z wiodących oper w jej repertuarze. W Polsce zaszczyt odkrycia „Nabucca” przypadł właśnie bytomskiej Operze – to tutaj było ono wystawiane od dnia legendarnej premiery z roku 1983 przez 23 lata i nie schodziło z afisza nawet na jeden sezon.

„Nabucco” to czwarte dzieło Giuseppe Verdiego, ale pierwsze, które przyniosło mu sławę i postawiło od razu w gronie najbardziej znanych kompozytorów. Główny walor spektaklu to przebojowość muzyki; „Va pensiero” – wzniosła i piękna pieśń Żydów, słynny chór niewolników z trzeciego aktu – stała się nieoficjalnym hymnem Włoch i nawet dziś jest często bisowana.

Niektórzy twierdzą, że dla tego jednego utworu nie można opuścić żadnego przedstawienia. Gromkimi brawami publiczność nagradza uwerturę oraz większość melodii – zarówno chóralnych, jak i arii czy duetów.

Druga, sceniczna realizacja opery Verdiego (premiera miała miejsce 2007 r.), to wyjątkowy spektakl w reżyserii Laco Adamika i obowiązkowa „lektura muzyczna” dla wszystkich miłośników sztuki operowej.

Kierownictwo muzyczne: Tadeusz Serafin

Inscenizacja i reżyseria: Laco Adamik

Scenografia: Jan Bernaś

Przygotowanie chóru: Krystyna Krzyżanowska-Łoboda

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: