Opóźnienia 1300 pieców
Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Nie żyje właściciel firmy, która miała wymienić ponad 1300 kopciuchów na terenie Rzeszowa i okolicznych gmin. Mogą być opóźnienia.

Na początku sierpnia informowaliśmy, że pierwsi mieszkańcy Rzeszowa i jego okolic podpisali z miastem umowy na wymianę starych pieców.

Dzięki programowi unijnemu „Wymiana źródeł ciepła na terenie ROF” do uzyskania było nawet 85 proc. dofinansowania do wymiany. We wrześniu ratusz prowadził nabór uzupełniający, o czym pisaliśmy – TUTAJ

Łącznie do wymiany w Rzeszowie i dziesięciu okolicznych gminach zgłoszono ponad 1300 starych pieców. Pierwsze wymiany zaplanowane były na listopad. Dowiadujemy się jednak, że prace się opóźnią.

– Niestety właściciel firmy, która wygrała przetarg, zmarł. Firma ta, mimo że była duża, prawnie miała charakter jednoosobowy. Czekamy więc na decyzję spadkobierców właściciela, czy podejmą się realizacji kontraktu – wyjaśnia Damian Kosiarski, dyrektor Biura Stowarzyszenia Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego. 

Nawet rok opóźnienia?

O tym, czy zrealizują kontrakt, spadkobiercy zmarłego przedsiębiorcy muszą zdecydować do 20 grudnia.

– Obecnie spadkobiercy analizują swoje możliwości. Otrzymaliśmy zapewnienie, że decyzję podejmą szybciej niż w ciągu dwóch miesięcy, które daje im prawo – podkreśla Kosiarski.

Dla ROF-u liczy się każdy miesiąc, bo na realizację programu wymian ma czas tylko do połowy 2023 roku. – W przypadku wyłonienia nowej firmy wymiana pieców będzie znacznie trudniejsza, ale możliwości są. Wszystko zależy od tego, jak potoczy się ewentualny kolejny przetarg – zaznacza dyrektor Kosiarski.

Ostatni trwał pięć miesięcy. – Nie było żadnych trudności – tłumaczy dyrektor ROF-u. – Ale ile potrwałby następny, nie wiemy. Mieliśmy przetarg na fotowoltaikę, który trwał ponad rok. Przechodziliśmy w nim przez różne instancje odwoławcze, wszyscy wykonawcy chcieli udowodnić swoje racje – martwi się Kosiarski.

Wymiana i tak przebiega powoli. W samym tylko Rzeszowie pozostaje 9 tys. starych pieców. Powinny zostać wymienione do roku 2026.

(taz)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama