Ponad 2 tys. wolontariuszy zaangażowanych jest w organizację tegorocznego Orszaku Trzech Króli, który już w poniedziałek przejdzie przez centrum Rzeszowa. Dla uczestników przygotowano tysiące papierowych koron, śpiewników i pierniczków.
Zaangażowane tysiące osób
Już w najbliższy poniedziałek mieszkańcy Rzeszowa znów spotkają się w Orszaku Trzech Króli, który co roku gromadzi tysiące uczestników. W organizacje tych ulicznych jasełek, które odbywają się na ulicach wszystkich polskich miast, zaangażowanych jest tysiące osób, instytucji, szkół i stowarzyszeń.
Podczas wczorajszej konferencji prasowej organizatorzy przedstawili trasę orszaku, scenariusz tegorocznych jasełek oraz główne założenia.
– Kiedy tylko zakończył się ubiegłoroczny orszak, zaczęliśmy przygotowania do tegorocznej edycji, ponieważ jest to jedno z ważniejszych wydarzeń w mieście. Cieszymy się bardzo, że jasełka wyszły na ulice, a są one pojemne więc wszyscy się zmieścimy – zapraszała do uczestnictwa w orszaku mieszkańców miasta wiceprezydent Krystyna Stachowska.
W tym roku odbędzie się 10 jubileuszowa edycja Orszaku Trzech Króli. Pierwszy orszak ruszył przez Rzeszów w 2013 roku. Wydarzenie miało dwa lata przerwy, m.in. z powodu pandemii koronawirusa.
Zaproszenie mają wszyscy
Organizatorzy do udziału w Orszaku Trzech Króli zapraszają wszystkich – osoby wierzące i te wątpiące. Jak podkreślają – to wydarzenie rodzinne, w którym uczestniczą nie tylko mieszkańcy naszego miasta ale też i odwiedzający Rzeszów turyści.
Orszak w tym roku wyruszy spod hali Podpromie, a finał będzie miał na rzeszowskim Rynku.
– To duże przedsięwzięcie, które łączy wiele podmiotów – organizacji, szkół i przedszkoli, tak aby dać dowód tego jak nasze miasto jest otwarte na inicjatywy, które łączą wszystkich – mówił Rafał Czupryk z Rady Ruchów, Fundacji i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Rzeszowskiej.
Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów NewsDowód na tworzenie wspólnoty
Dodawał, że orszak ma również charakter edukacyjny, bo przypomina o kolędnikach, którzy chodzili kiedyś po domach niosąc dobrą nowinę.
– Dziś wszyscy jesteśmy kolędnikami, włączamy się jako królowie. To dowód tego, że możemy tworzyć wspólnotę – mówił.
„Baza” jest u s. Prezentek
Siostra Olena Dremlyuga, wicedyrektorka ZSO im. św. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie, która jest głównym organizatorem orszaku, przypominała, że inicjatorami pierwszego orszaku byli rodzice dzieci uczęszczających do placówki.
– W naszej szkole znajduje się tak zwana baza, gdzie przechowujemy większość stroi i rekwizytów. Stroje dla królów są w trzech kolorach. Świętą Rodzinę i królów przygotowują siostry serafitki, które są też zaangażowane w przygotowanie mansjonu „Niegościnna gospoda” – wymieniała.
Przygotowania trwają od września
Najliczniejszy udział w przygotowaniu w orszaku biorą uczniowie szkoły s. Prezentek – od pierwszej klasy po liceum. Licealiści jako wolontariusze, będą rozdawać korony i śpiewniki oraz będą stanowić ochronę orszaku, wspomagającą służby porządkowe.
Chór, mansjon „Dwór Heroda”i mansjon „Walki dobra ze złem” w tym roku przygotowują uczniowie i nauczyciele ze szkoły s. Pijarek.
– W naszej szkole od września zastanawiamy się nad organizacją orszaku, a chór ćwiczy kolędy – mówiła siostra Olena.
– Najważniejsze jest to, że łączy nas wspólne pragnienie, by wyznawać wiarę. W orszaku idziemy z naszym biskupem, który jest głównym patronem wydarzenia – dodawała.
„Kłaniajcie się królowie”
Za przygotowanie tegorocznego scenariusza orszaku odpowiedzialny jest ks. dr Rafał Flak, dyr. Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, który przypominał, że hasłem tegorocznej uroczystości jest „Kłaniajcie się królowie”, które pochodzi z kolędy „Do szopy, hej pasterze”.
– Rok 2025, to Rok Jubileuszowy, który potrafi zaangażować nas tak, byśmy mogli przemieniać swoje życie, a druga sprawa to tysięczna rocznica koronacji króla Polski (od red. Bolesława I Chrobrego) i w tym roku właśnie podjęto decyzję o takim haśle – mówił.
Dodawał, że rzeszowski scenariusz jest ścisłe związany z tym ogólnopolskim.
Każda scena rozpocznie się tekstem biblijnym
– Mamy pewną nowość. Mansjon przy wieży kościoła Farnego. Będzie to takie oderwanie od tej rzeczywistości związanej z jasełkami. Będzie to fragment z Apokalipsy św. Jana o baranku, który przychodzi zbawić świat, który ma moc oczyścić z grzechów każdego człowieka – opowiadał ks. dyrektor.
Każda scena przy mansjonie będzie rozpoczynała się krótkim tekstem biblijnym, następnie będzie przedstawienie i wspólne śpiewanie kolęd.
– Zapraszamy wszystkich i wierzących i tych, którzy mają problem z wiarą , wszystkie rodziny do zamanifestowania tego zwycięstwa, które daje nam Chrystus przychodzący, by zbawić ludzi – dodawał.
Tysiące koron, śpiewników i pierniczków
W tym roku dla uczestników orszaku przygotowano 15 tys. koron oraz 5 tys. śpiewników , które będą rozdawane przez wolontariuszy. Dodatkowo Cukiernia Rak wypiecze 3 tys. pierniczków, które wraz z gorącą herbatą będą rozdawane pod arkadami w Rynku.
Zaangażowanych w tworzenie tegorocznych jasełek jest ok. 2 tys. osób. Organizatorzy spodziewają się, że w tym roku w orszaku weźmie udział ok. 20 tys. osób – czyli tyle ile w roku ubiegłym.
– Ale każdy jest zaproszony i z zaproszenia może skorzystać – zapewniał z uśmiechem ks. Flak.
Zacznie się przy hali Podpromie
Uczestnicy orszaku zaczną zbierać się koło godz. 11:40 na parkingu przy hali Podpromie. Uroczystość rozpocznie się modlitwą „Anioł Pański”, którą o godz.12:00 poprowadzi ks. biskup Jan Wątroba.
Następnie orszak ruszy w kierunku zamku, gdzie znajdzie się pierwszy mansjon. Następnie orszak ruszy Al. Pod kasztanami w kierunku Radio Rzeszów, gdzie znajdzie się drugi mansjon.
Kolejny mansjon znajdzie się na ul. 3 Maja, przy kościele św. Krzyża, a przy wieży kościoła Farnego znajdzie się mansjon numer 4. Na rzeszowskim Rynku nastąpi wręczenie darów przez trzech króli Jezusowi.
W tym roku bez zwierząt
W tym roku organizatorzy ze względu na bezpieczeństwo uczestników zrezygnowali z angażowania w orszak zwierząt. Jak obiecują – będą inne niespodzianki, które na pewno ucieszą wszystkich.
Koszt tegorocznego orszaku to ok. 50 tys. złotych. Największą część na jego organizację przekazał marszałek województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl – organizatorzy nie chcieli jednak zdradzić jaka to kwota.
W kosztach partycypuje też samorząd Rzeszowa, Estrada Rzeszowska – odpowiedzialna m.in. za nagłośnienie, Wojewódzki Dom Kultury, Stowarzyszenie Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, Starostwo Powiatowe w Rzeszowie oraz sponsorzy lokalni.
Orszak rok temu
Rok temu orszak również wystartował przed południem spod hali sportowej. Następnie przeszedł ulicami: Kilara, Szopena, Lubomirskich, 3 Maja – do placu Farnego, gdzie Trzej Królowie oddali pokłon nowo narodzonemu Jezusowi.
Orszak był podzielony na trzy kontynenty: Europa (król Kacper niósł w darze złoto), Azja (król Melchior przyniósł kadzidło) i Afryka (król Baltazar ofiarował nowonarodzonemu mirrę).
Na trasie Orszaku odgrywano biblijne wydarzenia, które towarzyszyły Trzem Królom. Na czele szedł Gwiazdor oraz owieczki za które przebrały się przedszkolaki. Scenariusz do ulicznych jasełek napisała Agnieszka Przywara, a Orszak wyreżyserował Tomasz Grzebyk.
Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów NewsOrganizatorzy
Głównym organizatorem Orszaku Trzech Króli jest Stowarzyszenie Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, Wydział Duszpasterstwa Kurii rzeszowskiej, Rada Ruchów Stowarzyszeń i Fundacji Katolickich Diecezji Rzeszowskiej.
Partnerami są: Miasto Rzeszów, Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Estrada Rzeszowska, WDK , Rzeszowskie Starostwo Powiatowe oraz szkoły, przedszkola z Rzeszowa min.: ZS Ogólnokształcących Sióstr Prezentek, Szkoła Podstawowa i Liceum Sióstr Pijarek, Szkoła Podstawowa Pijarów, Przedszkole Sióstr Serafitek, Szkoła Podstawowa nr 8 z Rzeszowa, Szkoła Podstawowa z Trzebosi oraz nauczyciele i rodzice z tych placówek.
Do organizacji włączyły się też bractwa: Szkaplerzne, Rycerzy Kolumba, Św. Józefa, Rycerzy Jana Pawła II, Wojownicy Maryi.
Zabezpieczeniem orszaku zajmie się od 15 do 170 policjantów, strażaków, strzelców, harcerzy i Wojowników Maryi.
(red)
Czytaj więcej:
Ogrody bernardyńskie zamknięte. Spadł śnieg, alejki nieodśnieżone