osobowosc-rzeszowa-2024
Grafika: Urząd Miasta Rzeszowa

Dziś ruszyło głosowanie w plebiscycie „Osobowość Rzeszowa”. To okazja do wyróżnienia lokalnych bohaterów i – jak wskazuje ratusz – forma zaangażowania mieszkańców w proces podejmowania decyzji dotyczących życia miasta.  

– To szansa na wyrażenie swojego głosu i wsparcie dla tych, którzy znacząco przyczyniają się do rozwoju Rzeszowa – mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. 

Od kwietnia do maja wybierano kandydatów, których oceniła kapituła składająca się m.in. z przedstawicieli rad społecznych oraz mediów. 

Ostateczne słowo będzie należeć jednak do mieszkańców Rzeszowa, którzy będą mogli oddać głos na swojego faworyta w internetowym głosowaniu.

Głosowanie rozpoczyna się 1 sierpnia i potrwa do 31 października. Ogłoszenie wyników nastąpi na początku 2025 r., w trakcie obchodów rocznicy lokacji Rzeszowa.

osobowosc-rzeszowa-glosowanie-2024
Grafika: Urząd Miasta Rzeszowa / Zdjęcia: Adam Lampart

Kryteria plebiscytu

Plebiscyt ma honorować osoby, które swoją działalnością społeczną lub zawodową w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju i promowania Rzeszowa. Laureatem może zostać każdy kto ukończył 18. rok życia i spełnia co najmniej jedno kryterium:

  • realizuje działania na rzecz promowania Rzeszowa
  • realizuje działania na rzecz promowania otwartości, tolerancji, wartości demokratycznych
  • zajmuje się działalnością na rzecz kultury, nauki lub biznesu
  • zajmuje się działalnością na rzecz samorządu
  • zajmuje się działalnością na rzecz społeczeństwa obywatelskiego
  • zajmuje się działalnością na rzecz społeczności lokalnej na terenie Rzeszowa
  • prowadzi działalność charytatywną.

Osobowość Roku: kandydaci

Magdalena Madej-Marszałek

Od 2015 roku zajmuje się rodzicielstwem zastępczym. Prowadzi rodzinny dom dziecka. Jest to praca, w którą Pani Magdalena angażuje się całym sercem. Dzieci umieszczone w jej rodzinnym domu dziecka to najczęściej dzieci do 3 roku życia, które wymagają diagnozy i specjalistycznej pomocy.

Od 2015 swoją opieką objęła 14 dzieci, z których przysposobionych zostało 7 dzieci, 2 wróciła do rodziców biologicznych, a jedno trafiło do zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego. Obecnie pod opieką domu rodzinnego pozostaje 4 wychowanków. Pani Magdalena aktywnie współpracuje z Ośrodkiem Adopcyjnym, organizacjami i fundacjami w celu polepszenia sytuacji dzieci znajdujących się pod ich opieką.

Karolina Majdan-Solecka

Tancerka, instruktorka choreograf, animator, manager, aktywistka wielu działań kultury w Rzeszowie. Od 15 lat pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Łączy pasję z życiem zawodowym. Założycielka marki Rock`n`Fitness. Autorka cyklu książek dla dzieci „Pożyteczne Opowieści Pysi Zającówny”. Organizatorka „Music Bike Night” (2022).

Dagny Mikoś

Popularna Aktorka – za swoją pracę wielokrotnie nagradzana i wyróżniana. Jest też piosenkarką – realizuje wiele projektów muzycznych np. projekt DAGNY/OSIECKA do którego zaangażowała wielu twórców i podmiotów z Rzeszowa efektem tego było nagranie płyty muzycznej oraz organizacja wielu koncertów. Artystka podejmuje szereg działań na rzecz lokalnej społeczności realizując projekty społeczne i artystyczne promujące dziedzictwo kulturowe Rzeszowa (projekty „Kwadrat Kultury”, „Rzeszowscy Janusze” działania związane z Pomnikiem wielkiej Mandorli, vlog internetowy „Teatr Tutorial”. Ambasadorka projektu Rzeszów Europejska Stolica Kultury 2029”. Promuje Rzeszów w mediach społecznościowych.

Barbara Olearka

Projektantka mody. Stworzyła markę modową Basia Olearka. Organizuje imprezy modowe na terenie Rzeszowa i Polski. Wypromowała symbol Chabra Rzeszowskiego. Promuje Miasto w mediach. Współtworzyła wiele wydarzeń kulturalnych w Rzeszowie (ESK, Carpathia Festival). Również działaczka lokalna – m. in pozyskanie sponsorów na wykonanie remontu SP 12 w Rzeszowie oraz środków z RBO na remont i modernizację szkoły.

Zdzisław Świeca

Fotograf. Człowiek wielu talentów i pasji, wśród których to właśnie fotografia zajmuje to najważniejsze miejsce. Promuje Fotografię w Rzeszowie. Członek Rzeszowskiego Towarzystwa Fotograficznego od 1971 roku. Na przestrzeni kilku dekad był uczestnikiem kilkudziesięciu edycji konkursów, przeglądów i wystaw fotograficznych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Otrzymał Złotą i Srebrną odznakę Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych, Medal 150-lecia Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików oraz wiele innych nagród. Zaangażowany w tworzenie i rozwój przestrzeni dla edukacji fotograficznej osób dorosłych i seniorów. Prowadzi zajęcia na temat Fotografii na Uniwersytecie Trzeciego Wieku na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Konrad Tomaka

Instruktor jazdy na rolkach w szkółce „Wodzu”, na co dzień nauczyciel Wychowania Fizycznego. Na rolkach jeździ od 20 lat. Organizuje Rolkoteki, z rekordową frekwencją w Polsce. Organizował przez 10 lat zawody puchar świata Rzeszów slalom bettle. Zdobywca 8 medali na mistrzostwach Polski – ustanowił wiele rekordów toru nie pobitych do tej pory. Wielokrotny reprezentant Polski w Mistrzostwach Świata. Multimedalista w zawodach Puchar Świata. Jego podopieczni również zdobywają wiele medali w Polsce i na świecie.

Danuta Wojnar-Płaza

Zaangażowana działaczka na rzecz Seniorów. Przewodnicząca Społecznej Rady Seniorów. Prezes Klubu Seniora przy Oddziale PTTK w Rzeszowie. Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rzeszowie. Koordynator Klubu Seniora przy ODK Tysiąclecia RSM. Jej Praca ma charakter społeczny, przyczynia się do integracji osób starszych zrzeszonych w Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Od kilku lat prowadzi Telefon Życzliwości dla seniorów. Ściśle współpracuje z miejskim Centrum Seniora. Działa także na rzecz seniorów Polsko- Ukraińskiego Klubu Seniora gdzie odpowiada za organizowanie wycieczek. Promuje działania na rzecz seniorów w mediach.

Marta Wójcik

Działa w rzeszowskim stowarzyszeniu Rajsze. Przewodniczka rzeszowska specjalizująca się głównie w tematyce społeczności żydowskiej zamieszkującej Rzeszów. Angażuje się w szereg działań związanych z przywracaniem pamięci o Rzeszowie oraz jego mieszkańcach. Jest pracownikiem Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Stanisław Żmudka

Miłośnik historii Rzeszowa. Autor książek pt. „Staszki z Bolesława Prusa” (2014r.), „Rzech pierwszy władca Rzeszowa” (2020r.), „Staromieście Rzeszowa”(2023r.). Autor cyklu filmów o tematyce historycznej pt. „Rzeszów Stara Droga” dostępny na kanale Youtube. Książki oraz filmy poświęcone są historii Rzeszowa, a przede wszystkim dzielnicy Staromieście.

Formularz do głosowania na „Osobowość Roku” Rzeszowa

Reklama