Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

We wtorek (31 maja) mija termin głosowania na projekty Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2017. Autorzy wniosków robią, co mogą, by ich projekty dostały dofinansowanie.

– Takiego zainteresowania RBO w poprzednich latach nie było. Teraz o RBO się mówi na każdym kroku. Zespoły wnioskodawców promowały swoje projekty podczas dni osiedli, nad Wisłokiem, podczas jazdy na rowerach, rozdają ulotki.

– W internecie prowadzone są intensywne kampanie promocyjne, nawet parafie włączyły się do propagowania RBO. Czegoś takiego w poprzednich edycjach nie było – mówi Wiesław Buż, radny Rzeszowa i szef komisji ds. RBO.

Termin oddawania głosów mija w najbliższy wtorek. Do podziału w czwartej edycji RBO 2017 jest 7,65 mln zł. Głosowanie rozpoczęło się 10 maja. Mieszkańcy Rzeszowa mogą wybierać projekty spośród 79 zadań, których wartość przekracza ponad 22 mln zł.

– Nie mamy informacji, ile dotychczas oddano głosów. Karty do głosowania są w domach, siedzibach rad osiedlowych, w punktach przyjęć mieszkańców Urzędu Miasta. Przewidujemy, że najwięcej kart zostanie nam dostarczonych w poniedziałek i we wtorek. Jest duże zainteresowanie internetowym głosowaniem – twierdzi Buż.

Walczą rowerzyści i „smartowcy”

Wśród najbardziej aktywnych wnioskodawców jest stowarzyszenie Rowery.Rzeszow.pl, które walczy o 1,5 mln zł na budowę bezpiecznych parkingów rowerowych przy szkołach, urzędach, bibliotekach i w miejscach publicznych.

W piątek podczas Rzeszowskiej Masy Krytycznej rowerzyści swój projekt promowali razem z Tomaszem Marczyńskim, Mistrzem Polski w kolarstwie szosowym. Projekt rowerzystów znajduje się na pierwszym miejscu w kategorii zadań inwestycyjnych.

Mocną kampanię promocyjną prowadzi także ruch Rzeszów Smart City, który chce zdobyć 1,2 mln zł na uatrakcyjnienie rzeszowskich bulwarów.

Smart City chce, by powstała tam nowoczesna poliuretanowa ścieżka biegowa, a także panele fotowoltaiczne, ekrany multimedialne, beacony, przestrzeń wypoczynku i rekreacji dla rodzin z dziećmi (dostęp do bieżącej wody i przewijaków, itp.)

„Smartowcy” zaplanowali także strefę komfortu i wypoczynku dla seniorów, w której starsze osoby będą mogły nie tylko wypocząć, poczytać książkę, ale też zadbać o swoją kondycję.

Projekt „smartowców” jest umieszczony na jedenastym miejscu w kategorii zadań inwestycyjnych. W tej kategorii o pieniądze z RBO walczy 18 projektów.  Ich wartość to ponad 17,1 mln zł. Na zadania inwestycyjne przydzieloną pulę 4,5 mln zł. Jeden projekt nie mógł przekraczać 1,5 mln zł.

W drugiej kategorii zadań osiedlowych można oddać głos na jeden z 27 projektów. Wszystkie są warte ponad 3,4 mln zł, do podziału będzie 2,5 mln zł. Wartość jednego projektu nie mogła przekroczyć 150 tys. zł.

Szkolenia samoobrony dla kobiet

W ostatniej, trzeciej kategorii tzw. zadań miękkich można oddawać głos na jeden 33 projektów. Te są warte 2,1 mln zł. Do podziału będzie 500 tys. zł. Maksymalna wartość zadania nie mogła przekroczyć 100 tys. zł.

O pieniądze (100 tys. zł) w tej kategorii ubiega się m.in. rzeszowskie Stowarzyszenie na Rzecz kobiet Victoria, które chce zorganizować dla uczennic, studentek, emerytek, pracujących kobiet 25 warsztatów dotyczących szkolenia samoobrony Wendo.

– Jeśli chcesz czuć sie pewna siebie, jeśli chcesz nauczyć się jak reagować na przemoc, wzmocnić poczucie pewności siebie i poczucie własnej wartości, chcesz poznać techniki samoobrony, chcesz czuć się bezpiecznie wracając wieczorem z pracy czy szkoły? Jeśli uznajesz, że te warsztaty są dla ciebie i chciałabyś wziąć w nich udział oddaj głos na inicjatywie w Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim – zachęca Victoria.

Szkolenia samoobrony Wendo są na 56 miejscu w trzeciej kategorii RBO.

Dodatkowe 150 tys. zł otrzyma ten projekt, który procentowo zaangażuje do głosowania najwięcej mieszkańców danego osiedla.  Pełna lista projektów, na które możecie oddawać głosować, dostępna jest TUTAJ, a o innych wybranych projektach pisaliśmy też TUTAJ.

– Jestem pod wrażeniem kampanii promocyjnej. Zespoły rywalizują, łączą się, jeden zespół pracuje na rzecz drugiego i odwrotnie. Kampania się nakręciła. Ta edycja RBO przejdzie do historii. RBO spełnia też świetną funkcję edukacyjną. Ludzie w coraz większym stopniu interesują się miastem – uważa Wiesław Buż.

Jego zdaniem, RBO jest również bardzo dobrą podpowiedzią dla radnych i władze miasta, jakie inwestycje w Rzeszowie należy zrealizować, ale już poza RBO.

– Nawet jeżeli projekty nie zdobyły wystarczającej liczby głosów, to projekty będziemy chcieli wpisywać do budżetu Rzeszowa w kolejnych latach. Nie wykluczamy też, że pula RBO w następnych edycjach zostanie zwiększona – zapowiada Buż.

Jak głosować?

W głosowaniu mogą brać udział mieszkańcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 16 lat oraz są zameldowani w Rzeszowie. Głos można oddać na jedno z trzech kategorii. Jeśli ktoś skreśli i poprawi swój głos, to karta do głosowania traci ważność.

Głosować można także przez internet za pośrednictwem strony: bo.erzeszow.pl. Kartę do głosowania możecie również pobrać TUTAJ i wysłać na adres: rbo@erzeszow.pl lub  na adres: Urząd Miasta Rzeszowa, ul. Rynek 1, 35-064 Rzeszów, z dopiskiem „Rzeszowski Budżet Obywatelski – GŁOSOWANIE”. Za datę oddania głosu uważa się datę stempla pocztowego.

Wyniki głosowania zostaną opublikowane 24 czerwca na stronie rzeszowskiego magistratu: www.rzeszow.pl. Do realizacji zostaną wybrane te projekty, który uzyskały największą liczbę głosów. W przypadku równej liczby głosów, kolejność zadań na liście ustali w wyniku głosowaniu komisja ds. RBO.

Karty do głosowania można również otrzymać i zostawić lub wysłać do następujących miejsc:

– Kancelaria Ogólna Urzędu, Rynek 1;

– Biuro Rady Miasta Rzeszowa, al. Pod Kasztanami 8;

– Punkt Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa w Galerii Handlowej Nowy Świat, ul. Krakowska 20;

– Punkt Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa w Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall, ul. Kopisto 1;

– Punkt Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa w Centrum Handlowym Plaza, al. Rejtana 65;

– Punkt Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa w Galerii Rzeszów, al. Piłsudskiego 44;

– Punkt Informacyjny Urzędu Miasta Rzeszowa w hipermarkecie bi1, al. Witosa 21;

– Siedziby Rad Osiedli, w godzinach pełnienia dyżurów.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama