Otwarcie festiwalu Trans/Misje i premiera „Wizyty starszej pani”. Owacje na stojąco [FOTO]

Reklama

Długimi owacjami na stojąco zakończyła się premiera spektaklu „Wizyta starszej pani” w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Tak rozpoczął się w piątek 5. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Trans/Misje – Trójmorze 2022. 

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

„Wizyta starszej pani” to spektakl, który po prostu warto zobaczyć. – To gorzka opowieść, ale też wzruszająca, mądra i dowcipna – mówił jeszcze przed premierą Robert Czechowski, reżyser spektaklu. 

Historia tytułowej starszej pani oparta, w tej roli Anna Demczuk, to opowieść o społeczności małego miasteczka, która – jak w klasycznej tragedii antycznej – została postawiona wobec fundamentalnych pytań o normy etyczne i moralne, którymi powinien się kierować każdy myślący człowiek: o to, jak żyć godnie, nie robiąc tego kosztem innych.

Skrzywdzona kiedyś Klara Zachanassian, po latach wraca po sprawiedliwość. Proponuje mieszkańcom podupadłego miasteczka rodzinnego Güllen pieniądze za zabicie mężczyzny, przez którego musiała tułać się po świecie. 

– Gram kobietę, która przegrywa, wygrywając – mówi Anna Demczuk, czyli Klara Zachanassian.

Spektakl jest pretekstem do pokazania postaw moralnych i etycznych wszystkich bohaterów. Ostatecznie nikt nie wygrywa. Każdy mieszkaniec miasteczka ulega pokusie poprawy swego losu, godząc się na zbrodnię. Twórcy tego przedstawienia nikogo nie oceniają, tylko przyglądają się niełatwym wyborom, przed którym stają wszyscy, którzy o coś walczą. 

W spektaklu występują: Joanna Baran-Marczydło, Karolina Dańczyszyn, Anna Demczuk, Mariola Łabno-Flaumenhaft, Małgorzata Machowska, Dagny Mikoś, Małgorzata Pruchnik-Chołka, Paulina Sobiś, Robert Chodur, Michał Chołka, Waldemar Czyszak, Józef Hamkało, Adam Mężyk, Mateusz Mikoś, Piotr Mieczysław Napieraj, Kacper Pilch, Robert Żurek oraz gościnnie: Katarzyna Krupa, Szymon Mytych, Łukasz Wolak.

Autorem scenografii jest Jan Polivka, za kostiumy odpowiada Elżbieta Terlikowska, opracowanie muzyczne: Benyamin Neogenn Lindner, reżyseria świateł: Piotr Pawlik.

Po piątkowej premierze gospodarzy Festiwalu, czyli Teatru im. Wandy Siemaszkowej, na Dużej Scenie odbyło się spotkanie z aktorami i twórcami spektaklu, które poprowadził Tomek Domagała.

„Wizyta starszej Pani” jest już w repertuarze „Siemaszki”. Bilety na wrześniowe pokazy spektaklu są już w sprzedaży. Można je kupić w kasie i na stronie Teatru. Kosztują 30 zł. 

5. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Trans/Misje potrwa do 28 sierpnia. W programie są spektakle dla dorosłych idziecie, koncerty, wystawy i spotkania z artystami z 12 krajów europejskich. Szczegóły znajdziecie TUTAJ. Trans/Misjom 2022 patronuje Rzeszów News.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama